وقتشه سوار راکت بشی!

کتابچه «راهنمای تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس» یک راهنمای کوچک برای طی کردن مسیر یادگیری برنامه‌نویسی هستش که به شما کمک می‌کنه تا با مفاهیم اولیه دنیای برنامه‌نویسی آشنا بشید و سوالات ذهنی که براتون پیش اومده رو حل کنید.

چطور برنامه نویس بشیم؟

ساده و روشن

برای نوشتن این کتاب ما سعی کردیم که تا حد امکان ساده و روشن صحبت کنیم تا همه افراد با هر سطح دانشی که دارند بتونند ازش استفاده کنند.

رایگان بودن

دلیل اینکه این کتابچه رو به صورت رایگان قرار دادیم این بوده که همه بتونند با مفاهیم اولیه برنامه‌نویسی آشنا بشند و محدودیتی در این رابطه نداشته باشند.

پرسش و پاسخ

توی بخش دوم کتاب ما به بیست سوالی که معمولا افراد مبتدی باهاش روبرو می‌شند پاسخ دادیم و یک بار برای همیشه قصد داشتیم که این سوالات دیگه تو خوره ذهن‌تون نباشه

کوتاه در عین حال جامع

خوندن کتاب‌های طولانی صبر و حوصله زیادی رو می‌خواد. ما اینو درک می‌کنیم، به همین خاطر اومدیم یک کتاب کوتاه ولی جامع نوشتیم که بتونه نیازهای اولیه برنامه‌نویسان مبتدی رو پاسخگو باشه.

برنامه‌نویسی چیست؟

علم برنامه‌نویسی کامپیوتری به زبان بسیار ساده و در مقدماتی‌ترین شکل خود در تلاش است تا کارهایی را که انسان‌ها از انجام دادن‌شان در بازه زمانی طولانی با یک میزان تمرکز ثابت عاجز هستند، انجام دهد.

کاربرد فریمورک در چیست؟

با به کار بردن فریمورک‌ها، شما بجای وقت گذاشتن روی نوشتن کدها از ابتدا، می‌توانید روی ویژگی‌های منحصر به فردی که می‌خواهید در اپلیکیشن‌تان داشته باشید تمرکز کنید. با در نظر گرفتن این موضوع، شما می‌توانید در زمان صرفه‌جویی بعمل آورده، اپلیکیشن‌تان را با ساختار درست‌تری ایجاد کنید، میزان قابلیت شخصی‌سازی آن را بالا ببرید، امنیت و سرعت بالایی را بدست بیاورید و مهمتر از همه «چرخ را دوباره ابداع نکنید».

درآمد یک برنامه‌نویس چقدر است؟

از آنجایی که آمار دقیق و درستی از حقوق برنامه‌نویس در ایران نداریم نمی‌توانیم با قاطعیت این مسئله را بگوییم. شرکت‌های مختلف دستمزد متفاوتی به برنامه‌نویسان می‌دهند و نمی‌توانیم ثابت کنیم که یک برنامه‌نویس مبتدی یا برنامه‌نویس حرفه‌ای چه میزان حقوق دریافت می‌کند. اما در کشوری مانند آلمان حقوق یک برنامه‌نویس از سالیانه ۴۸ هزار یورو شروع شده و تا سقف ۹۰ هزار یورو حتی بیشتر نیز می‌رود. بنابر تجربه‌های شخصی (قطعی نیست این مسئله) حقوق برنامه‌نویسان در ایران از ۸۰ میلیون تومان شروع شده و به ۳۵۰ میلیون تومان در سال می‌رسد.

چگونه همه دستورات یک زبان برنامه‌نویسی را به خاطر بسپریم؟

یکی از اشتباهات بسیاری از دانشجویان و علاقه‌مندان به برنامه‌نویسی این است که فکر می‌کنند باید هر چیزی را حفظ کرده و مانند فیلم‌های هالیوودی آن‌ها را تایپ کنند. این تصور اشتباهی‌ست. در وهله اول شما باید ویژگی‌های اصلی یک زبان برنامه‌نویسی را درک کرده و بعد بفهمید که از هر ویژگی در چه شرایطی استفاده کنید. بعد از این کار هر گاه که دستوری یادتان نیامد کافی‌ست یک جستجوی ساده انجام داده و همه چیز را به یادتان بیاورید. گوگل و استک‌اور‌فلو از دوستان ثابت برنامه‌نویس‌ها به شمار می‌آیند

بخشی از کتاب رایگان راکت باز

پاسخ به چهار سوال اساسی

چهار سوال مهم که حتما باید پاسخ آن هارا بدانید.
1

چرا این کتاب رو بخونیم؟

تصور کنید که می‌خواید از یه شهری به سمت یه شهر دیگه برید. به نظرتون به نقشه نیاز ندارید؟ اگه دنبال یه نقشه کلی برای دنیای برنامه‌نویسی هستید بهتون پیشنهاد می‌کنم که مطالعه این کتاب رو از دست ندید.

2

چرا رایگان؟!

دادن فرصت یادگیری به همگان، علل الخصوص افرادی که اوایل راه هستند یکی از وظایف وبسایت‌ها و پلتفرم‌های آموزشیه. ما قصد نداریم کسی که آشنایی کاملی از موضوعات نداره و ممکنه بعدا این اطلاعات براش کاربردی نباشه، هزینه‌ای بکنه. به همین خاطر تصمیم گرفتیم که کتاب رو به صورت رایگان قرار بدیم.

3

ساختار کتاب به چه شکلی هستش؟

کتاب از دو بخش کلی درست شده که توی بخش اول ما در رابطه با تعاریف کلی برنامه‌نویسی، زبون‌های برنامه‌نویسی، فریمورک‌ها و... آشنا می‌شیم. بعد از اون، توی بخش دوم به ۲۰ سوال متداولی که برنامه‌نویس‌های مبتدی باهاش سر و کار دارند پاسخ می‌دیم.

4

این کتاب در آینده‌مون تاثیر می‌گذاره؟

اگر از دوست داران دنیای برنامه‌نویسی باشید با خوندن این کتاب می‌تونید درک خیلی خوبی از برنامه‌نویسی پیدا کنید. همچنین با گذروندن دوره‌های آموزشی که پیشنهاد دادیم می‌تونید سفینه فضایی خودتون رو برای رفتن به آسمون آماده کنید.

دانلود کتاب راکت باز