محمد نقلانی
4 سال پیش توسط محمد نقلانی مطرح شد
0 پاسخ

نقطه ای حساس در ادامه راه نوشه ای برای تازه کار ها

به نام خدا
موضوع مقاله به کجا چنین شتابان تازه کار عزیز
باعرض سلام مجدد به تمام دستان
امیدوارم که لحظات خوب و خوشی را در کنار خانواده سپری کنید .
محمد نقلانی هستم از سال ۱۳۸۲ تو زمینه های مختلف کامپیوتر که فارسیش میشه رایانه فعالیت کردم و زمینه برنامه نویسی رو از سال ۱۳۸۸ به صورت حرفه ای دنبال کردم ۹۰ درصد مفاهیمی که یاد گرفتم به صورت خود آموز بوده علاقه شخصیم هم PHP هست . ولی جاوا و C# روهم کار کردم و از اندروید متنفرم ولی گوشیم اندرویدی هستش . راستی این رو هم بگم که من خدای غلط املایی هستم پس اگر غلط املایی دیدین من شمارو به خاطر اینکه روش های دیگر نگارش کلمات رو بلد نیستین می بخشم ( به دور از شوخی ببخشین اگر خیلی غلط و غلوط می نویسم )
حالا از این حرف ها که بگذریم بعد از یاد گرفتن برنامه نویسی به نقطه ای میرسیم که واقع نقطه حساسی هستش . بزارین اینجوری بگم ، کلا برنامه نویسی رو میشه تو یک هفته دستوراتش رو یادگرفت برنامه نویسی روند یادگرفتنش اینجوری هستش :

 • آشنایی با تاریخ و پیدایش
 • نحوه نوشتن دستورات
 • استاندارد نویسی
 • تعریف متغیرهای و ثابت ها
 • نمایش متغیر های و ثابت های ( این همون Hello World خودمونه تازگیها مود شده مینویسن Hello PHP , Hello Java و ...)
 • انواع حلقه های
 • انواع آرایه های
 • توابع
 • ابجکت ها
 • و...
  تو دوره اصولی برنامه نویسی سرفصل های اینجوری هستش برای همه زبان های هم یک جور هست فقط روند کار و استفاده های یه کوچولو باهم فرق داره .
  بعد از آموزش و تمرین این های به یه نقطه بسیار حساس می رسیم که خیلی گیج کننده و گنگ هستش 90 درصد بچه هایی که در این موقعیت قرار میگیرن برنامه نویسی رو به عطا و لقاش ( امیدوارم درست وشته باشم ) می بخشن و می رن دنبال یه کار دیگه .
  حالا این نقطه چی هست خدمتتون الان عرض می کنم .
  در این نقطه برنامه نویسی میگه من همه اینارو بلدم ولی باید باهاشون چجوری کار کنم اصلا یه وبسایت ( در زبان های تحت وب این جوریاس ) چجوری با این چیزا وبسایت میشه .در این مرحله دوتا راه بسیار سخت جلوی شما دوستان قرار میگیره .
  1.از کجا باید شروع کنم ؟
  2.چجوری شروع کنم ؟
  اگر پاسخ این دوتاسوال رو پیدا نکنی سری از این دنیا خداحافظی میکنین بدون شک . چرا چون شما تا الان کد نوشتن رو یاد گرفتین الان باید همه این کد هارو در کنار هم استفاده کنید و استفاده از این کدها در کنار هم خیلی تجربه نیاز داره و شما باید این راه کسب تجربه رو آغاز کنید ( اطمینان داشته باشین تمام دوستان موفق در این زمینه در این مرحله بودن وفقط با سماجت تونستن به موفقیت برسن « آقای موسوی عزیز ممنون میشم شما هم در خصوص این نقطه که بی تجربه بودی و سوال هایی که تو دهنت بوده و خودت جواباش رو پیدا کردی زیر همین پست توضیح بدین تا بچه های تازه کار بدونن شما هم با تلاش فولادی به این تجربه رسیدی و از اورانوس نقل مکان نکردی به زمین ( بابت شوخیم البته معذرت می خوام )»)
  ببینید ( من رو نه متن رو ) شما درسته که میدنید حلقه چیه توابع چی هست ولی نمی دونید که باید چه کار کرد باهاش و اگر تصمیم دارین برین یه جا کار آموز بشین یا بهتر یاد بگیرین در این نقطه این یک اشتباه مرگبار هستش و این موضوع شمارو دور تر میکنه تا علاقه من چون برای ورود به بازار تجاری شما هوز خیلی جون هستین و در صورت انجام این اشتباه شما درواقع راه آزمون و خطار انتخاب کردین و عقلانی جلو نرفتین .تازه بماند که چقدر بی تجربگی شما به رخ کشیده میشه .
  حالا باید چکار کرد ؟
  خودم رو مثال میزنم من در این نقطه خیلی در جا زدم و هر روز از کارم دورتر شدم هروز تا تصمیم گرفتم یه وبسایت بزنم ببینم اصلا در حد اندازه های این کار هستم یا نه ، چشمتون روز بد نبینه هروز یه پروژه جدید باز میکردم یروز وبسایت شخصی یه روز فروشگاه یه روز سایت آموزشی در اینجا فهمیدم که مشکی خیلی بیشتر از این حرفاس من اصلا چهار چوب های رو بلدنیستم برای مثال فرق وبسایت فروشگاه و وبسایت شخصی تو چی هست و... یه تحقیق کردیم و چیزی دستگیرمون نشد تا یک روز به این موضوع فکر میکردم که برای ساخت یه فیلم اولین نیاز چی هست ؟ تا حالا بهش فکر کردین؟
  برای ساخت یک فیلم ابتدا باید فیلم نامه باشه بعد میرن دنبال کارگردان و ... برای نوشتن یه برنامه هم همین هست ابتدا باید نیاز سنجی کرد یه کاغذ یه خودکار مهم ترین نیاز یه شروع خوف و خفن هستش (مثل ورود پندای کنگفوکار تو قسمت دوم وقتی با تاووس رودرو شد ).
  نیاز هایی که فکر می کنی در ابتدا باید داشته باشی رو بنویس بعد شروع به کار کن وقتی شروع به کار میکنی به مرحله دوم میرسی گرافیک سایت ( خدااااااا چرا این مشکلات تمومی نداره ) در این مرحله دوتا راه داری یا بشینی گریه کنی یا راه اول رو انتخاب کنی . در خصوص گرافیک من اصلا آدم خلاقی نبودم برای همین تصمیم گرفتم خیلی ابتدایی کار کنم به شما هم همین رو پیشنهاد میدم اطمینان داشته باشین که شما رو به این خاطر باز خواست نمی کنن ( تیمی فکر کنید به کارتون ).
  یه مروری به موضع کنیم ؟!
  پس اول باید راه رو انتخاب کنیم ، یه کاغذ یه خودکار دوباره شده همدم این دل دیونه نه نه ببخشید این نبود ( یه یادی کنیم از مرتضی پاشایی روحش شاد یه صلوات براش بفرسیم که ازش به عنوان طنز متن استفاده کردیم ) یه کاغذ و یه خودکار و نیاز سنجی رو شروع میکنمی این نکته رو داشته باشین که هرچی رو این کاغذ نوشته میشه باید باید باید باید باید برای سایت شما اجرا بشه پس حواستون به توانایی هایتون باشه اگر از دستتون در رفت و یه چیز سخت نوشتین باید تلاش کنید و یادش بگیرین و اجراش کنید زیرآبی ، میانبور و کپی ممنوع است ولی جست و جو کنید در آخر هم تو گروه ها کمک بگیرین ( حرفه ای ها در کمین اند که لینک انگلیسی بدن این رو یادتون باشه ... البته فارسی هم نمیشه برنامه نویس شد )
  قدم بعد شروع این فیلم طراحی شماس .
  فعلا به گرافیک بها ندین گرافیک خوبه ها و لی نه در این مرحله که شما می خواین عیار خالص توانایی برنامه نویسیتون رو بسنجین .
  توی آموزش موسیقی چون تمرین ها سخت هستن تو هربار کلاس بهتر که به هنرجو علاوه بر تمرین ها یه آهنگ هم بدن یه دلش خوش باشه که می تونه شادمهر بشه ، تو طراحی سایت هم همین کار رو کنید هر قسمت رو که شروع می کنید تمومش کنید یعنی اول نیاین قسمت صفحه اصلی رو بسازین بعد برین قسمت ادمین رو بسازین بازم یعنی چی یه جور دیگه میگم مثلا اگر قسمت اخبار رو دست گرفتین تمام قسمت هاش رو کامل کنید قسمت درج اخبار در صفحه ادمین ، قسمت ویرایش ، قسمت نظرات و ... اینجوری هم فال میشه هم تماشا چون خروجی کارتون رو هم میبینید ( این نظر من هست باز هاااا شاید یکی نظرش خیلی بهتر از این هم باشه ) این کارتون که تموم شد شما تازه خودتون رو محک زدین و نقاط ضعف و قوت خودتون رو پیدا کردین . الان باید رو این نقاط کار کنید تا از یه دانش آموخته به یک آماتور تغییر وضعیت بدین ( هنوز راه تا حرفه ای شدن خیلی مونده داداچ).
  شما تازه یاد گرفتین چی رو کجا استفاده کنید تازه تو راحت ترین حالت در خصوص امنیت اطلاعاتت چقدر کار کردین ، امنیت سایت چطور و... در این مرحله یاید یه زمان معینی رو در روز صرف مطالعه کنید . ولی در حین این کار دوباره همون کاغذ که توش نیاز سنجی کردین رو پیدا کنید و کد ها و نیاز هارو با این دید جدید باز نگری کنید تا نواقص قبل رو برطرف کنید .
  تبریک میگم شما جزعی از اون 10 درصد هستین که پشت این غول بیشاخ و دم رو به خاک مالیدین حالا می تونید خیلی راحت نفس بکشید .
  الان تشریف ببرین یه هاست و دامنه بخرین و یه نمونه کار برای خودتون ایجاد کنید .
  امیدوار که تونسته باشم کمکی هرچند انک به شما دوستان عزیزم کرده باشم.
  یا علی
  محمد نقلانی بالسینی

متفرقه
تگ‌های محبوب
لاراول
php
laravel
متفرقه
reactjs
عمومی
html_css
nodejs
vuejs
وردپرس
پایتون
css
فلاتر
react
javascript
ثبت پرسش جدید

ثبت اولین پاسخ و دریافت ۵۰ امتیاز

به محمد نقلانی کمک کن تا مشکل خودش رو حل کنِ، اینطوری میتونیم باهم پیشرفت کنیم.

برای ارسال پاسخ لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام