آموزش گیت و گیت هاب

در طول دوره آموزش گیت (git) سعی داریم روش کار با این بازار استثنایی را به شکل رایگان به شما آموزش دهیم تا در پروژه‌های خود از آن استفاده کنید.

آموزش گیت و گیت هاب

اشتراک گذاری:

توضیحات

بگذارید خیلی روشن به شما بگویم: بدون دانستن گیت هیچگاه برنامه‌نویس حرفه‌ای به حساب نخواهید آمد. در دنیای کنونی که سرعت تولید نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های مختلف بسیار زیاد شده، دانستن گیت امری ضروری است. گیت به شما کمک می‌کند تا بتوانید روی نسخه‌های مختلف پروژه‌تان کنترل داشته باشید و البته این تمام ماجرا نیست.

در حال حاضر کمتر شرکتی وجود دارد که در قسمت تخصص‌های برنامه‌نویس مورد نظرش دنبال کسی نباشد که با گیت کار نکرده است. گیت تقریبا در بیشتر شرکت‌ها و تیم‌های توسعه استفاده شده و در حقیقت ابزاری حیاتی برای پیش بردن یک پروژه بزرگ  و حتی کوچک است.

گیت در سال ۲۰۰۵ توسط سازنده کرنل لینوکس آقای لینوس توروالدز ساخته شد. در ابتدای کار گیت تنها یک ابزار برای ردیابی کدها و تغییراتی بود که پروژه اتفاق می‌افتاد اما با گذشت زمان گیت توسعه یافت و ویژگی‌های بسیار زیاد دیگری را در خود ایجاد کرد.

در حال حاضر استفاده از گیت بسیار ساده بوده و تنها کافی‌ست تا نسخه‌ای از آن روی سیستم عامل‌تان قرار گرفته باشد. بعد از آن کافی‌ست دستورات پایه‌ای را برای کار با آن بلد باشید. اما آیا این تمام ماجراست؟ خیر! گیت اکوسیستم بزرگی داشته و ابزارهای بسیار زیادی براساس آن ایجاد شده‌اند. یکی از معروف‌ترین آن‌ها گیت‌هاب نام دارد. می‌توانید به گیت‌هاب بعنوان شبکه اجتماعی فکر کنید که برنامه‌نویسان در آن‌ کدهای‌شان را به اشتراک می‌گذارند.

اما بین خودمان باشد، گیت‌هاب ابزاری بسیار عمیق‌تر از این حرف‌هاست. گیت‌هاب در حقیقت به شما قابلیت استفاده از امکانات گیت را بصورت آنلاین می‌دهد. از مهمترین دلایل استفاده از گیت‌هاب آن است که تیم‌های توسعه را بخوبی بهمدیگر متصل کرده و قابلیت اشتراک و ادغام کدها را به آن‌ها می‌دهد.

در این دوره آموزشی وبسایت راکت شما قرار است با هر دو موضوع گیت و گیت‌هاب آشنا شوید.

اما بیایید ابتدای کار کمی عمیق‌تر با گیت آشنا شده و بدانیم که چه چالش‌هایی را برای ما حل خواهد کرد.

گیت (Git) چیست‌؟

برای آنکه متوجه شوید که گیت (Git) چیست و چه کاربردی برای شما دارد برای چند لحظه تصور کنید در حال پیاده سازی پروژه‌ای هستید که برای کنترل پروژه و داشتن بک آپ مجبور هستید که در هر ساعت یک نسخه متفاوت از پروژه خود را کپی کرده و در قسمت دیگری قرار دهید.

یا تصور کنید با چند نفر از دوستانتان در حال کار بر روی پروژه مشترکی هستید که هر کدام یک نسخه از کدهای پروژه را دارند، در پایان روز باید با کپی و پیست کردن کدهای پروژه را با هم ترکیب کنند که اگر این کار به شکل دستی انجام شود به زمان بسیار زیادی نیاز خواهد داشت.

گیت را می‌توان به عنوان یک ابزار کنترل پروژه به حساب آورد که در کنار کنترل به ما کمک می‌کند با دوستانمان به سادگی پروژه‌های خود را توسعه دهیم.

در طول دوره آموزش گیت (Git) ما سعی داریم روش استفاده از این ابزار به شدت کاربردی که اعتقاد داریم هر شخصی که اسم خود را برنامه‌نویس می‌گذارد باید با آن آشنا باشد را به شکل کاربردی به شما آموزش دهیم.

برنامه ‌نویسی که با Git کار نکند برنامه نویس نیست !

اینکه یک برنامه‌ نویس امروزه بدون استفاده از Git پروژه‌ای را توسعه دهد بسیار ترسناک و عجیب است. استفاده از Git مزیت‌های بسیار زیادی دارد، آنقدر زیاد که نادیده گرفتن آن‌ها غیر ممکن است.

چه چیزهایی را در این دوره یاد خواهید گرفت؟

 

https://static.roocket.ir/public/images/2020/10/22/16033920160-(2).jpg

اگر برنامه‌نویسی هستید که تا حالا از گیت استفاده نکرده‌اید به شما قطعا پیشنهاد میکنم هر چه سریع‌تر دروه آموزش گیت (git) را مشاهده کنید و کار با این ابزار را یاد بگیرید چون در صورتی اینکه با git کار نکنید اصلا نمی‌توان شما را یک برنامه‌نویس به حساب آورد.

پیش نیاز دوره آموزش گیت (git)

برای مشاهده این دوره شما نیاز به هیچ پیش نیازی ندارید تنها نیاز به اشتیاق کافی برای یادگیری دارید که برای ما همین کافیست.

بنابراین می‌توانید با خیالی راحت و به شکل رایگان در سایت راکت ثبت نام کنید و این دوره را جلسه به جلسه مشاهده بفرمایید.

بعد از یادگیری گیت قطعا پیشنهاد می‌کنیم برای یادگیری کامل‌تر آن دوره آموزش مدیریت git و github را هم از سایت راکت مشاهده کنید تا بتوانید در قالب یک پروژه واقعی به شکل عملی‌تری گیت را یاد بگیرید.

هدف دوره

هدف ما در این دوره این است که شما را به خوبی با تکنولوژی گیت‌ و گیت‌هاب آشنا کنیم و موضوعات اساسی آن را به صورت عملی یاد بگیریم. یادگیری این دوره برای تمام برنامه‌نویس‌ها ضروری بوده و نمی‌توانید آن را نادیده بگیرید. 

 

سوالات متداول

?

چرا گیت؟

آموزش گیت امروزه مسئله بسیار مهمی است که هر برنامه‌نویسی باید به آن توجه کند، اگر کسی کار کدنویسی انجام می‌دهد اما هنوز از گیت استفاده نکرده متاسفانه باید گفت آن شخص اصلا برنامه‌نویس نیست.

استفاده از گیت می‌تواند در انجام کارهای زیر به شما کمک بکند:

  • به کنترل ورژن‌های پروژه 
  • توسعه‌ تیمی پروژه‌ها
  • مدیریت شاخه‌های مختلف از پروژه
  • مشاهده تغییرات مختلف 
  • و...
?

آیا گیت ارزش یادگیری دارد؟

بدونه شک بیشترین چیزی که امروز می‌توان گفت که قبل از هر چیزی ارزش یادگیری دارد، گیت (git) است. برای آن که بتوانید پروژه خود را به روشی بهتر و کارای توسعه دهید و کدهای آن را مدیریت کنید قطعا نیاز دارید که کار با git را یاد بگیرید.

?

آیا آموزش گیت (git) وبسایت راکت کافی است ؟

ما سعی کرده‌ایم در دوره آموزش گیت (git) قدم به قدم و با مثال‌های مختلف روش استفاده از گیت را به شکل کامل به شما آموزش دهیم. بنابراین می‌تواند گفت که شما بعد از مشاهده این دوره نیاز به مورد خاص دیگری ندارید و می‌توانید به سادگی از گیت در پروژه‌های خود استفاده کنید.

?

آموزش گیت سخت است؟

آموزش گیت کار سختی نیست و شما می‌توانید به سرعت در زمان کمی کار با این ابزار کاربردی را یاد بگیرید . البته در طی دوره سعی می‌کنیم به شکل مفصلی همه موارد آن را به شما قدم به قدم آموزش دهیم.

?

چرا گیت‌هاب را یاد بگیریم؟

گیت‌هاب یک گیت آنلاین است که می‌توانید از طریق آن کدهای‌تان را به اشتراک بگذارید و اجازه دهید که دیگران در فرایند مدیریت پروژه‌ها مشارکت کنند. گیت‌هاب یکی از ضروری‌ترین ابزارهایی‌ست که در بیشتر شرکت‌های دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

دیدگاه و پرسش

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید ورود یا ثبت‌نام

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

تکمیل ضبط
خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی
4.56 از 234 رای
مدت دوره 03:13:14
تعداد جلسات: 10
نوع دوره: رایگان
شرکت‌کنندگان: 9955 نفر
گواهی پایان دوره
وضعیت: ابتدا وارد سایت شوید
گواهی پایان دوره راکت چیست؟
حسام موسوی
مدرس دوره

بیشتر از ۱۵ سال هست که در حال برنامه‌نویسی و انجام پروژه های مختلف هستم و ۱۰ سالی هست که آموزش برنامه‌نویسی به علاقمندان حوزه برنامه نویسی میدیم در همه این مدت الان عاشق کدزنی و چالش‌های پروژه‌های مختلفم. به تدریس علاقه خاصی دارم و دوست دارم دانشی ک...