آموزش node.js

برای دسترسی به این دوره نیاز است بصورت نقدی این دوره را خریداری کنید یا با تهیه عضویت ویژه میتوانید به آن دسترسی پیدا کنید.

تعداد شرکت کنندگان 940 نفر
قیمت دوره 99000 تومان
وضعیت دوره تکمیل شده
زمان کل دوره 06:59:51
تعداد قسمت‌ها 42
نوع دسترسی نقدی یا عضویت ویژه
امتیاز دوره‌
5 از 6 رای

دسترسی رایگان برای اعضای ویژه

در این دوره یعنی آموزش node.js قصد داریم محبوب‌ترین پلتفرم جاوااسکریپت را به شما آموزش دهیم . اما در ابتدا باید درک کنیم که node.js چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

node.js چیست ؟

node.js (نود جی اس) به عنوان یک پلتفرم که بر اساس موتور v8 کروم ایجاد شده است، شناخته می‌شود و به برنامه‌نویسان جاوااسکریپت اجازه می‌دهد که ( جاوااسکریپت ) را در شرایط مختلف اجرا کنند.

برای مثال تا قبل از node شما فقط از جاوااسکریپت می‌توانستید در سمت مرورگر کاربر استفاده کنید. برای ایجاد اپلیکیشن‌های سمت سرور باید سراغ زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر می‌رفتید. اما با معرفی node.js شما می‌توانید، از جاوااسکریپت سمت سرور همچون یک زبان سمت سرور استفاده کنید.

استفاده از جاوااسکریپت سمت backend با استفاده از node مسئله بسیار مهمی است، چون شما با یادگیری یک زبان یعنی javascript می‌توانید به یک full-stack developer تبدیل شوید و frontend و backend وبسایت‌های خود را بوجود آورید.

ما در دوره آموزش node.js سعی کردیم به شما به شکل عمیق و کاربردی node را آموزش دهیم تا بتوانید به سادگی از جاوااسکریپت مانند یک زبان سمت سرور در بستر node استفاده کنید.

پلتفرم چیست ؟

ساده‌ترین راه برای درک کلمه پلتفرم، مثال زدن است. برای مثال ویندوز یا لینوکس یا سیستم عامل mac به عنوان یک پلتفرم شناخته می‌شود که شما با استفاده از این پلتفرم‌های می‌توانید نرم افزارهای مختلفی را بر روی آن‌ها اجرا کنید.

node هم دقیقا همین شرایط را دارد، یعنی یک بستری آماده کرده که ما می‌توانیم با استفاده از این بستر کدهای جاوااسکریپتی خود را در هر جای که node.js را نصب کنیم استفاده کنیم.

برای مثال اگر شما node.js بر روی سیستم‌های رباتیک نصب کنید ‌می‌توانید جاوااسکریپت را بر روی دستگاه‌های رباتیک برای کنترل آنها استفاده کنید.

برای یادگیری nodejs باید چه چیزهایی را بدانیم؟

مهم‌ترین مسئله برای یادگیری node.js داشتن دانش و درک کافی از جاوااسکریپت است، اگر شما جاوااسکریپت را خوب بلد نیستید، باید بدانید که هنوز وقت شروع یادگیری node.js فرا نرسیده.

برای یادگیری جاوااسکریپت می‌توانید از بخش گام‌های یادگیری جاوااسکریپت دوره‌های مربوط را به شکل قدم به قدم مشاهده کنید تا بتوانید جاوااسکریپت را به شکل خوب و کامل یاد بگیرید.

نصب، راه اندازی و پیکربندی nodejs

خوشبختانه node.js از نصب و راه‌اندازی بسیار ساده‌ای برخوردار است. شما برای نصب، تنها لازم دارید وارد وبسایت nodejs.org شوید و فایل setup نود جی اس را دانلود کنید. با چند کلیک ساده next می‌بینید که nodejs به سرعت بر روی سیستم‌ عامل شما نصب می‌شود و شما می‌توانید از آن برای توسعه اپلکیشن خود استفاده کنید.

ماژول‌های node.js

سه قسمت اساسی در Node.js

ما در node.js دارای سه نوع ماژول هستیم

  1. ماژول‌های هسته node
  2. ماژول‌های محلی (Local Module)
  3. ماژول‌های طرف سوم (Third-Party Module)

ماژول‌های هسته node

این دسته‌ از ماژول‌ها در هسته خود node قرار دارند و شما بدونه کار خاصی و تنها با require کردن آن‌ها در فایل جاوااسکریپتی خود می‌توانید از این ماژول‌ها استفاده کنید.

این ماژول‌ها به شما کمک می‌کنند با HTTP، فایل‌ها، رمزنگاری، استریم و ... به شکل ساده کار کنید. که می‌توان این موضوع را به عنوان مزیت مهم node دانست.

ماژول‌های محلی

شما در بستر node می‌توانید کد‌های خود را به شکل ماژول‌های مختلف تعریف و در بخش‌های مختلف‌ کدهایتان از آن‌ها استفاده کنید.

این کار می‌تواند به کدهای پروژه شما نظم دهد و خوانایی و دیباگ کردن کدهای شما را ساده کند.

ماژول‌های طرف سوم

در کنار دو نوع ماژول بالا ما می‌توانیم از ماژول‌های که افراد دیگر آن‌ها را توسعه دادن هم در پروژه خود به سادگی استفاده کنیم در این صورت، دیگر نیاز نیست که همه کارها را خودمان انجام دهیم و تنها با نصب یک ماژول می‌توانیم بخشی از پروژه را به سرعت توسعه دهیم.

در دوره آموزش node.js ما شما را با هر سه نوع از این ماژول‌ها آشنا خواهیم کرد و عملا یاد میگیرید که چطور از ماژول‌های مختلف استفاده کنید.

NPM (مدیریت پکیج node)

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های node که آن را جذاب کرده است، داشتن یک سیستم مدیریت پکیج با عنوان NPM است. شما با استفاده از این سیستم می‌توانید به سادگی به تعداد زیادی از پکیج‌های که توسط توسعه دهندگان جاوااسکریپت توسعه داده شده، دسترسی داشته باشید.

شما حتی نیاز به نصب NPM هم ندارید چون NPM به همراه node به شکل خودکار نصب می‌شود و شما با یک دستور می‌توانید پکیج مورد نظر خود را در پروژه خود نصب و راه‌اندازی کنید.

در دوره آموزش node.js ما کاملا کار با این پکیج منیجر را به شما آموزش مید‌هیم.

چرا باید node.js را از مجموعه راکت یاد بگیرید؟

ما در این دوره سعی کرده‌ایم node.js را به شکل عمیق و کاربردی و در قالب مثال‌های مختلف به شما آموزش دهیم و اعتقاد داریم شما با دیدن این دوره می‌توانید node.js را دقیق آموزش ببینید و از جاوااسکریپت به سادگی در backend یا هر جای که node قابلیت نصب دارد استفاده کنید.

بنابراین با دیدن آموزش node.js راکت می‌توانید سریع و دقیق node.js را به درستی یاد بگیرید.

این دوره ویژه چه کسانی هست؟

این دوره ویژه افرادیست که قصد دارند جاوااسکریپت را در جاهای به غیر از مرورگر کاربر اجرا کنند. در سمت سرور یا در حوزه هوش مصنوعی یا در بحث رباتیک، عملا در هر جای که شما توانایی نصب node.js را داشته باشید.

بنابراین اگر چنین تصمیمی دارید با دیدن این دوره می‌توانید به سادگی به هدف خود برسید.

پس از اتمام دوره چه چیزهایی کسب میکنید؟

  • پشتیبانی و پاسخ به پرسش های شما
  • کسب امتیاز و اعتبار برای شرکت در دوره های دیگر
  • دریافت آپدیت های دوره به صورت مادامالعمر (در صورت خریداری نقدی این دوره)
  • توانایی کسب درآمد و گرفتن پروژه های واقعی
  • آشنایی لازم با node و کسب توانایی درک عملکرد node.js
  • استفاده از node.js برای توسعه در فضاهای مختلف

سرفصل های دوره آموزش node.js

مفاهیم ابتدایی node

در این بخش، مفاهیم ابتدای ولی مهم node را به شما آموزش می‌دهیم،مفاهیمی مانند نحوه اجرای کدهای جاوااسکریپت در node.js، روش دریافت request یا ارسال response، یا کار با فایل‌ها.

پکیج منیجر npm

همانطور که در بالا در مورد ویژگی مهم مدیریت پکیج‌های node صحبت کردیم . در این بخش از دوره به شکل کامل و مفصل شما را با رابطه ترمینال npm و دستوراتی که در این رابط وجود دارد آشنا می‌ کنیم.

دیباگ‌کردن پروژه

در این بخش شما یاد میگیرید که چطور می‌توانید فایل‌های پروژه node را با با استفاده از ویرایشگر یا مرورگر دیباگ کنید تا مشکلات احتمالی پروژه خود را مشخص و حل کنید

ساخت وب سرور ساده

ما با استفاده از پلتفرم node و ماژول‌های هسته آن می‌توانیم یک وب سرور ایجاد کنیم. وب سرور به معنی اینکه شما می‌توانید از طریق مرورگر درخواست‌های را به دامنه وبسایت خود ارسال کنید و با استفاده از وب سروری که با node ایجاد کردید به آن درخواست‌ها پاسخ مناسب دهید.

آشنایی با expressjs

express.js به عنوان یک فریمورک برای پلتفرم node شناخته می‌شود، میتوان گفت که express.js یکی از پرمخاطب‌ترین فریمورک‌های که برای node وجود دارد است. شما با استفاده از این فریمورک می‌توانید سایت خود را به خوبی ایجاد و مدیریت کنید، در این بخش از دوره آموزش node.js ما سعی می‌کنیم که کار با این فریمورک را به شما آموزش دهیم.

چهار حقیقت درباره Node.js

دیدن ادامه مطلب

سوالات متداول

پیش‌نیاز‌های یادگیری node.js ؟

شما برای آموزش و یادگیری node.js قطعا نیاز به یادگیری و آشنای با جاوااسکریپت دارید، ما در راکت به شکل کامل مباحث جاوااسکریپت را پوشش داده‌ایم به شکلی که شما می‌توانید قدم به قدم جاوااسکریپت را آموزش ببینید. شما برای یادگیری جاوااسکریپت می‌توانید وارد بخش گام‌های یادگیری جاوااسکریپت شوید.

آیا با این دوره node.js را کامل فرا میگیریم؟

ما در این دروه سعی کرده‌ایم که شما به شکل قدم به قدم و کاربردی node.js را فرا بگیرید. درک درست node.js می‌تواند به شما این امکان را دهد که خیلی سریع کار با آن را یاد بگیرید و در هر جای که مایل به استفاده از node بودید، از آن استفاده کنید.

آیا یادگیری node.js آسان است؟

یادگیری node.js ساده‌تر از آن است که فکر می‌کنید، تنها نیاز به درک نحوره اجرای کدهای جاوااسکریپت دارد. که در قالب دوره آموزش node.js ما سعی کرد‌ه‌ایم به ساده‌ترین روش ممکن node را به شما آموزش دهیم.

node.js فرانت‌اند است یا بک‌اند؟

node.js در اصل یک پلتفرم است، پلتفرمی که با نصب آن در سیستم‌های مختلف این اجازه را به شما می‌دهد که جاوااسکریپت را در هر جای استفاده کنید و پا را فراتر از مرورگرهای معمولی خود قرار دهید.

چرا node.js را انتخاب کنم؟

اگر تصمیم دارید که جاوااسکریپت را در جای‌های مختلف به غیر از مرورگر اجرا کنید در حال حاضر node.js بهترین انتخابی است که شما دارید.

بخش اول
معرفی
رایگان 04:34
بخش سوم
پکیج منیجر npm
برای دسترسی به این دوره نیاز است بصورت نقدی این دوره را خریداری کنید یا با تهیه عضویت ویژه میتوانید به آن دسترسی پیدا کنید.

تعداد شرکت کنندگان 940 نفر
قیمت دوره 99000 تومان
وضعیت دوره تکمیل شده
زمان کل دوره 06:59:51
تعداد قسمت‌ها 42
نوع دسترسی نقدی یا عضویت ویژه
امتیاز دوره‌
5 از 6 رای

دسترسی رایگان برای اعضای ویژه
آفلاین
user-avatar
مدرس دوره حسام موسوی

اول داستان، طراح گرافیک بودم و ۲ سالی به عنوان طراح مشغول بودم، بعد به برنامه‌نویسی علاقمند شدم و الان بیشتر از ۱۰ ساله که عاشق کدزنی و چالش‌های پروژه‌های مختلفم. به تدریس علاقه خاصی دارم و دوست دارم دانشی که در این راه بدست آوردم را در اختیار دیگران هم قرار بدم. 

سوالات و گفتگو‌ها

سوالات و گفتگو‌ها

اگر سوال و مشکلی یا حتی بحثی در یکی از حوزه‌های برنامه‌نویسی دارید این بخش به شما کمک ویژه‌ای خواهد کرد

دورهای پیشنهادی

مشاهده همه دوره ها
آموزش nextjs

آموزش nextjs

دوره آموزش nextjs به شما کمک می‌کند ssr را برای react به سادگی راه ‌اندازی کنید و یک وبسایت با سئو مناسب با react بوجود آورید.

دسترسی رایگان برای اعضای ویژه
پروژه‌های جاوا اسکریپت

پروژه‌های جاوا اسکریپت

در دوره پروژه‌های جاوااسکریپت ما سعی کرده‌ایم جاوااسکریپت را در قالب پروژه‌های بزرگ و کوچک، ساده و پیشرفته به شما آموزش دهیم.

دسترسی رایگان برای اعضای ویژه
آموزش پروژه محور React Native

آموزش پروژه محور React Native

React native یک فریم ورک جاوا اسکریپت برای ساختن برنامه های موبایلِ native است. این فریم ورک از فریم ورکِ React استفاده می کنه و APIها و کامپوننت های...

دسترسی رایگان برای اعضای ویژه
آشنایی کامل با Angular Cli

آشنایی کامل با Angular Cli

Angular cli ابزاری است که به برنامه نویسان angular کمک میکنند تا بتوانند بهتر و راحتتر با Angular کار کنن و تمرکز کامل خود را بر روی توسعه اپلیکشن خود...

دسترسی رایگان برای اعضای ویژه

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال نظر لازم است ابتدا وارد سایت شوید
در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید