آیا توسعه دهندگان نرم افزار مورد تقاضا هستند؟

10 اردیبهشت 1400, خواندن در 7 دقیقه

از آنجا که سخت افزار وجود دارد، مردم به نرم افزار نیاز دارند. آیا توسعه دهندگان نرم افزار مورد تقاضای کاری قرار می‌گیرند؟ پاسخ این سوال بله است و این روند به این زودی‌ها نزولی نخواهد شد. با تکامل جهان، هر شغلی دیجیتالی شده است. بانک‌ها به توسعه دهندگان برای بهبود برنامه‌های خود و ایجاد الگوریتم نیاز دارند. خرده فروشان به دنبال روش‌هایی برای پیشنهاد بهترین محصولات هستند. تقسیمات داخلی مانند بازاریابی به ابزاری نیاز دارند که باعث کارایی بیشتر آن‌ها شود. اما با رشد صنعت، افراد بیشتری برنامه نویسی را یاد می‌گیرند. بنابراین سوال اصلی این است که آیا تعداد برنامه نویسان زیاد شده است؟ در این مقاله، ما می‌خواهیم واقعیت را بررسی کنیم و جایگاه موقعیت‌های کاری را تشخیص دهیم.

شایان ذکر است، گرچه تقاضای کاری زیاد شده، اما بیشتر از هر زمان دیگری تعداد توسعه دهندگان هم افزایش یافته است. بنابراین اگر می‌خواهید فاصله‌تان را از بقیه بیشتر کنید، خود را به یک زبان محدود نکنید. بهتر است دوره‌های آموزشی راکت را بگذرانید تا شما را به یک توسعه دهنده فول استک تبدیل کند. به این ترتیب می‌توانید به سرعت با بازار در حال تغییر سازگار شوید.

این صنعت به سرعت در حال رشد است

در مقایسه با سایر صنایع، توسعه نرم افزار با سرعت بیشتری در حال رشد است. برای ارائه برخی از زمینه‌ها، انتظار می‌رود که متوسط نرخ اشتغال بین سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۸ حدود ۵ درصد افزایش یابد. رقم زیادی نیست.

اما، طبق دفتر آمار کار ایالات متحده، تعداد مشاغل توسعه نرم افزار احتمالا رشد بسیار بیشتری خواهد کرد. آن‌ها فکر می‌کنند که این تقریبا به ۲۱ درصد می‌رسد، حدود چهار برابر کل نرخ متوسط.

وقتی صنعت با این سرعت رشد می‌کند، مسلما تعداد توسعه دهندگان مورد نیاز کم خواهد شد. ما فکر می‌کنیم که این مساله به وضوح مشخص است که تقاضای زیادی برای برنامه نویسان وجود دارد. این حرفه‌ای است که به افراد ماهر نیاز دارد، بنابراین شرکت‌ها نمی‌توانند هر کسی را برای پر کردن این جایگاه استخدام کنند.

بنابراین توصیه ما این است که هم اکنون که این صنعت در حال رشد است شروع به یادگیری کنید. بعدها می‌توانید تجربیات خود را برای این حرفه به کار گیرید. همچنین تصور می‌کنیم که در آینده، توسعه نرم افزار به بخشی از برنامه درسی استاندارد در مدارس تبدیل خواهد شد، که این امر باعث می‌شود بازار بسیار رقابتی‌تر شود.

دستمزد با تقاضا ارتباط دارد و توسعه دهندگان حقوق خوبی دارند

شرکت‌ها به توسعه دهنده نیاز دارند. همانطور که گفتیم، اپلیکیشن‌ها، وب سایت‌ها، سیستم‌های بک اند، پایگاه‌های داده‌ای برای کاوش و ایجاد نرم‌افزار وجود دارند.

طبق گزارش PayScale، متوسط حقوق و دستمزد سالانه ۸۵۰۰۰ دلار برای یک توسعه دهنده نرم افزار است. حتی یک مبتدی هم می‌تواند از ۶۰ هزار دلار شروع کند. متخصصان باتجربه حتی درآمد بیشتری خواهند داشت.

همه ما از واقعیت تجارت خبر داریم. آن‌ها زمانی دستمزد خوبی می‌دهند که پیدا کردن چنین توسعه دهندگانی دشوار باشد. اگر تعداد متقاضیان زیاد باشد، شما هم چنین حقوقی را پرداخت نمی‌کنید.

بیش از ۲.۵ میلیون توسعه دهنده مشغول به کار هستند

در سال ۲۰۱۹، به نقل از اداره امار کار آمریکا در مجموع حدود ۲.۵ میلیون نفر در بخش‌هایی از توسعه نرم افزار مشغول به کار هستند که شامل برنامه نویسان کامپیوتر و توسعه دهندگان وب است. همه آن‌ها حرفه‌های بسیار مشابهی هستند، اما عنوان توسعه نرم افزار قطعا تقاضای بیشتری دارد.

در این حرفه فرصتی برای خانوم‌ها وجود دارد

طبق آمار منتشر شده کمبود خانوم‌ها در این حرفه مشاهده می‌شود (هزاران نفر در مقابل میلیون‌ها نفر). آیا این بدان معناست که خانوم‌ها برای کار به اندازه کافی متقاضی ندارند؟ یا این تعصب کاری به نفع مردان است؟ من که مطمئن نیستم، فقط به آمار نگاه می‌کنم. اما امیدواریم که شرکت‌ها به زودی به دنبال تنوع بیشتر تیم‌های خود باشند.

بنابراین اگر شما یک خانوم هستید و می‌خواهید وارد این صنعت شوید، می‌گوییم این یک فرصت عالی برای شماست. این عدم تعادل نمی‌تواند برای مدت طولانی‌تری ادامه پیدا کند و این ارقام باید افزایش یابد.

این موضوع فقط در مورد توسعه نیست

همانطور که مشاهده کردید این حرفه از عناوین مختلفی مثل توسعه دهنده وب، برنامه نویس و توسعه دهنده سیستم تشکیل شده است.

مهارت‌های برنامه نویسی اساسا قابل انتقال است. هرچه زبان بیشتری بلد باشید، استفاده از آن‌ها در سایر نقش‌ها و بخش‌ها آسان‌تر است. بنابراین حتی اگر به عنوان یک توسعه دهنده نرم افزار به شغل رویایی خود نرسیدید، می‌توانید این مهارت‌ها را در جایی دیگر استفاده کنید.

چگونه از رقبا فاصله بگیریم

از آمار مشخص است که تقاضای زیادی برای توسعه دهندگان نرم افزار وجود دارد. اما افراد بیشتری در حال وارد شدن به این صنعت هستند.

این بدان معناست که شما هنوز هم باید بتوانید خود را از سایر متقاضیان جدا کنید. بنابراین ما به شما توصیه می‌کنیم که این سه کار را انجام دهید:

۱. بیش از یک زبان بیاموزید

امروزه زبان‌های زیادی برای یادگیری وجود دارد که رایج‌ترین آن‌ها پایتون، زبان‌های C، جاوا و جاوا اسکریپت است. یادگیری هر کدام از این زبان‌ها ارزش دارد.

اما واقعا دانستن بیش از یک زبان می‌تواند به شما در انتخاب پروژه‌ها کمک کند. یادگیری فقط یک زبان اضافی باعث می‌شود که درخواست‌های شغلی شما دو برابر شود.

۲. نحوه کار در محیط Sprint را بیاموزید

با کسب تجربه متوجه خواهید شد که بسیاری از شرکت‌ها در حال حرکت به محیط کار چابک (نوعی روش مدریت پروژه) هستند. این کار معمولا شامل تصمیم گیری سریع‌تر و اهداف کوتاه مدت است.

هفته به هفته، اهداف شما تغییر خواهد کرد و از شما انتظار می‌رود که به طور منظم مشکلات جدید را حل کنید. ارزش این را دارد که در مورد بهترین روش‌ها صحبت کنید، بنابراین وقتی ناگهان در یکی از این محل کارها قرار می‌گیرید تعجب نخواهید کرد.

۳. سوالات مصاحبه‌ها را تحقیق و تمرین کنید

مصاحبه برای برنامه نویسان با مصاحبه در سایر مشاغل کاملا متفاوت است. فهمیدن اینکه آیا کسی می‌تواند منطقی یک مسئله را حل کند بسیار دشوارتر است.

بنابراین در اغلب اوقات خواهید دید که مصاحبه کنندگان وظایفی را برای شما تعیین می‌کنند. برخی از این موارد تقریبا مانند حل یک معما خواهند بود. اطمینان حاصل کنید که با روش‌های مقابله با این مشکلات آگاه هستید. مطمئنا شما نمی‌خواهید در اولین مصاحبه خود شکست بخورید.

منبع

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال دیدگاه لازم است، ابتدا وارد سایت شوید.

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

آفلاین
user-avatar
پوریا رزمجویی @Pooriarazmjoo
پوریا رزمجویی هستم
دنبال کردن

گفتگو‌ برنامه نویسان

بخشی برای حل مشکلات برنامه‌نویسی و مباحث پیرامون آن وارد شو