تفاوت میان برنامه‌نویسی و کدنویسی

ترجمه و تالیف : ارسطو عباسی
تاریخ انتشار : 23 دی 98
خواندن در 2 دقیقه
دسته بندی ها : برنامه نویسی

به نظر عنوان عجیبی می‌آید چرا که برنامه‌نویسی و کدنویسی همواره با یک معنای واحد استفاده می‌شوند. با وجود آنکه ممکن است از دید عامیانه این دو مورد یک معنا را داشته باشند اما باید بگویم که این موضوع از دیدگاه تخصصی اشتباه است چرا که این دو تفاوت‌هایی با همدیگر دارند. 

در این مطلب از وبسایت راکت قصد داریم به صورت کوتاه در ارتباط با تفاوت‌های میان این دو مورد صحبت کنیم. 

کدنویسی

کدنویسی به صورت کلی به معنای نوشتن یکسری کد با استفاده از یک زبان برنامه‌نویسی است. اما باید در نظر داشته باشید که کامپیوترها زبان برنامه‌نویسی ما را متوجه نخواهند شد چرا که آن‌ها صرفا از زبان باینری استفاده می‌کنند. اما در نهایت کدنویسی فردی است که برنامه‌های مورد نظرش را با استفاده از یک زبان برنامه‌نویسی نوشته و از طریق یک کامپایلر آن را اجرا می‌کند. 

کدنویسی به صورت کلی خود بخشی از برنامه‌نویسی است و البته می‌توان آن را به عنوان قدم اول در دنیای برنامه‌نویسی نیز شناخت. از این رو برنامه‌نویسی مفهومی بسیار وسیع‌تر و گسترده‌تر از کدنویسی را ارائه می‌کند. در هر صورت باید گفت که برنامه‌نویسی نیازمند دانش تخصصی‌ بیشتری نسبت به یک کدنویس است. 

برنامه‌نویسی

برنامه‌نویسی تصویری بزرگ‌تر از تنها کدنویسی است. در حقیقت برنامه‌نویس جدای از کد نوشتن به دنبال راهکارهای منطقی‌تری برای حل یک مشکل نیز بوده و سعی دارد تا بهترین و بهینه‌ترین حالت ممکن را ارائه کند. 

برنامه‌نویس جدای از توسعه یک روال کدنویسی، تفکری تحلیلگر داشته و سعی می‌کند تا یک منطق بهینه را توسعه دهد.

در نهایت می‌توان به یک نتیجه کلی رسید: کدنویس کسی است که یک برنامه را در حد قابل قبول توسعه داده و سعی می‌کند تا آن را اجرا کند. اما برنامه‌نویس تنها قصد حل کردن یک مسئله یا مشکل را ندارد بلکه می‌خواهد تا بهینه‌ترین روش را پیدا کند. 

از طرفی دیگر برنامه‌نویس‌ یک tester عالی نیز هست چرا که در روال بهینه‌سازی اپلیکیشن به دنبال مشکلات و خطاهایی هست که ممکن است در یک زمانی اتفاق بیافتند. از این رو سعی دارد تا نرم‌افزاری بدون مشکل و باگ را تحویل دهد.

کدنویسی نوشتن یک فصل و برنامه‌نویسی نوشتن یک کتاب است

اگر هنوز در درک تفاوت این دو مورد مشکل دارید می‌توانید دو مثال زیر را مشاهده کنید:

- اگر یک انگلیسی را یک زبان برنامه‌نویسی بدانیم، کدنویس کسی است که می‌تواند با دانش پایه‌ای که از این زبان دارد با استفاده از آن یک نامه یا مقاله را بنویسد البته ممکن است در این مقاله نیز اشتباهات گرامری وجود داشته باشد که در هر صورت شاید در نظر مخاطب چندان موضوع مهمی نباشد. اما برنامه‌نویس در این روال کسی است که می‌تواند یک مقاله طولانی و یا یک کتاب را بدون اشکال بنویسد (البته خود این موضوع بدون اشکال در دنیای کامپیوتر جای بحث دارد).

- در آشپزخانه اگر بخواهیم مثالی مرتبط را بزنیم می‌توانیم به مایکرویو مراجعه کنیم. کدنویس در ارتباط با این دستگاه کسی است که به خوبی با این ابزار آشنایی داشته و می‌تواند گزینه‌های مختلف آن را بررسی کند. اما برنامه‌نویس در واقع کسی است که این مایکرویو را ساخته و در صورت ایجاد مشکلات بزرگ می‌تواند آن را برطرف کند.

در پایان

امیدوارم این مطلب شما را با موضوع تفاوت این دو مورد آشنا کرده باشد با این حال اگر شما نیز نقطه نظر متفاوتی دارید می‌توانید در قسمت نظرات این مطلب آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع

گردآوری و تالیف ارسطو عباسی

من ارسطو‌ام :) کافی نیست؟! :)