طراحی رابط کاربری مینیمال

ترجمه و تالیف : ارسطو عباسی
تاریخ انتشار : 28 مرداد 98
خواندن در 1 دقیقه
دسته بندی ها : رابط کاربری

مینیمالیسم به عنوان استایل و یا تکنیکی معرفی می‌شود که در آن سادگی، المان بسیار مهمی‌ست. در مینیمالیسم سعی بسیار زیادی روی این قضیه می‌شود که تا جای ممکن کامپوننت‌های اضافی را حذف کرده و تمام توجه کاربر را به موارد مهم و المان‌های پایه جذب کنیم. بنابراین شما نیاز دارید که فضای کافی را به نوشته‌ها، تصاویر، کامپوننت‌ها و موارد دیگری که وبسایت/اپلیکیشن شما روی آن‌ها تمرکز دارد، بدهید.

در این مطلب سعی داریم تا در ارتباط با ساخت رابط‌های کاربری مینیمال صحبت کنیم. اما توجه ویژه ما در این مطلب به نکاتی است که باعث بهینه بودن مینیمالیسم برای طراحان می‌شوند. 

۱. درخشش محتوا

بسیاری از اپلیکیشن‌های موبایل که قصد مینیمالیست بودن را دارند از الگوهای اولیه مینیمالیسم پیروی می‌کنند. برای مثال آن‌ها تصاویر اضافی و یا رنگ‌های متفاوت را در خود نگه نمی‌دارند. این موارد المان‌هایی هستند که تمرکز کاربر را روی محتوای اصلی برمی‌دارند. حذف کردن این موارد باعث می‌شود که کاربر بتواند روی کارکرد اصلی برنامه تمرکز داشته و محتوای آن را به خوبی متوجه شود.

طراحی رابط کاربری مینیمال

۲. تقویت ساختار موجود

فضاهای خالی (سفید) ستون فقرات یک طراحی مینیمالیستی به حساب می‌آیند. برای اینکه ساختار مناسبی را در اپلیکیشن خود به کاربر تحویل دهید می‌توانید از فضاهای خالی مختلف و اندازه‌های متفاوت برای المان‌ها استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا ساختار و روند سلسله‌ای مرتب و بهینه‌ای برای محتوا و کامپوننت‌های صفحه داشته باشید. پیدا کردن یک الگوی جدید و تغییر دادن ساختار قدیمی با این الگوی جدید و ادغام آن با فضاهای خالی می‌تواند شاهکاری مینیمال بوجود بیاورد.

طراحی رابط کاربری مینیمال

۳. هر چه کمتر، بهتر

کم کردن المان‌های یک طراحی به معنای کم اهمیت‌تر شدن آن نیست. اگر در یک طراحی از المان‌های کمی استفاده می‌کنید باید اندازه و اهمیت آن‌ها را به جایی برسانید که توجه کاربری را به خود جلب کند. هدف فلسفه «هر چه کمتر، بهتر» نیز دقیقا همین است. در این فلسفه تلاش می‌شود که با استفاده از المان‌های طراحی کمتری بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشیم.

طراحی رابط کاربری مینیمال

در پایان

همواره سعی کنید قبل از طراحی‌های‌تان، درک خوبی از کاربران هدف پیدا کنید. باید ببینید که آیا طراحی ساده و مینیمال می‌تواند برای کاربران‌تان جذاب باشد یا خیر. 

در این مطلب سعی شد تا در ارتباط با ۳ نکته کاربردی در طراحی مینیمال صحبت کنیم. امیدوارم این مطلب مفید بوده باشد. در ارتباط با طراحی مینیمال می‌توانید مطالب زیر را نیز مطالعه کنید:

منبع

گردآوری و تالیف ارسطو عباسی
آفلاین
user-avatar

من ارسطو‌ام :) کافی نیست؟! :)

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال نظر لازم است ابتدا وارد سایت شوید
در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید