مقدمه‌ای بر YEOMAN
ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 6 دقیقه

مقدمه‌ای بر YEOMAN

توسعه دهندگان مختلف همیشه از راه های مختلفی کارهای‌شان را انجام می دهند، اما همیشه یک موضوع وجود دارد و آن این است که صرف نظر از نام و نوع فریمورک یا کتابخانه‌ها، توسعه دهندگان آن ها را نصب و استفاده می کنند. 

شاید فکر کنید که این کار خسته کننده که قرار است برای هر پروژه یکسری فریمورک ها را دانلود کرده و در پروژه قرار دهید، اضافه کاری است، خب درست فکر می کنید. زمانی که شما هر روز به آن ها در پروژه های مختلف نیاز داشته باشید مطمئنا اضافه کاری است و وقت زیادی را از شما هدر می دهند. 

پس اگر شما نیز چنین نظری داشته باشید Yeoman انتخاب مناسبی برای شماست.

YEOMAN چیست ؟

YEOMAN یک ابزار گردش کاری است، این تنها یک ابزار ساده نیست، بلکه مجموعه ای از ابزارها است که به توسعه دهندگان برای ساختن وب اپلیکیشن های شاهکار و زیبا کمک می کند. این ابزار براساس نودجی‌اس نوشته شده و ترکیبی از ۳ ابزار دیگر است:

  • Yo: این ابزار چهارچوب اصلی برای ساختن، نوشتن و قرار دادن اپلیکیشن ها از فایل Grunt است.
  • Grunt : Grunt  به شما اجازه می دهد تا اپلیکیشن های خود را بسازید، پیشنمایش بگیرید و آن ها را تست کنید.
  • Bower : Bower به وابستگی های شما کمک می کند، پس با استفاده از این ابزار دیگر نیازی نیست هر مورد را به صورت دستی دانلود کنید و جداگانه نصب نمایید.

با ترکیب این سه مورد yeoman به شما اجازه می دهد تا اسکله اپلیکیشن‌تان را درست کنید، تصاویر را فشرده سازی نمایید و فایل های Compass و CoffeeScript را در کمتر از چند ثانیه و بدون رفرش شدن مرورگر پردازش نمایید.

استفاده از YEOMAN

برای استفاده از Yeomen شما نیاز دارید تا آن را روی ماشین خود نصب کنید و برای انجام این کار هم شما نیاز دارید تا Node.js را روی کامپیوتر‌تان نصب کنید. اگر نودجی‌اس روی کامپیوترتان نصب است، پس برای نصب کردن Yeomen تنها نیاز دارید دستور زیر را در ترمینال اجرا نمایید:

npm install -g yo

با نوشتن این دستور علاوه بر yo ابزارهای bower و grunt نیز به صورت خودکار نصب می شود. البته با نصب این ابزار همه چیز تکمیل نشده است برای ادامه کار ابتدا ما نیاز داریم بدانیم می خواهیم چکاری انجام دهیم بعد از آن براساس کاری که می‌خواهیم ژنراتور مورد نظر را دریافت کرده و با آن اسکله بندی پروژه مان را درست کنیم. 

ژنراتورها درست کاری شبیه به افزونه ها را در Yeomen انجام می دهند، هر ژنراتور در این ابزار کار خاصی را انجام می دهد و هدف خاصی را دنبال می کند. برای نصب کردن ژنراتور اپلیکیشن های وب باید دستور زیر را تایپ کنید:

npm install -g generator-webapp

این ژنراتور منحصر به فرد اپلیکیشن های مربوط به طراحی فرانت اند را برای شما فراهم می سازد که شامل ابزار رفرش خودکار مرورگر، کامپایل Compass و CoffeeScript، بوت استرپ و Modenizr می شود. در کل باید گفت که این ژنراتور مواردی که برای توسعه فرانت اند یک اپلیکیشن را نیاز دارید فراهم می کند.

البته مطمئنا استفاده از این ابزارها برای همه کامل نیست و افراد می خواهند موارد دیگری را نیز در اختیار داشته باشند. برای مثال توسعه دهندگانی که قصد دارند از underscore استفاده کنند کافیست دستور زیر را بنویسند:

bower install underscore

خب حال که وب‌پک به درستی نصب شده برای اجرای آن کافی‌ست دستور زیر را وارد نمایید:

yo webapp

البته یادتان نرود که بهتر است این موارد را در یک پوشه منحصر به فرد انجام دهید، برای اینکار می توانید چه در حالت گرافیکی و یا چه در حالت متنی یک پوشه را درست کرده و این دستورها را در آن اجرا نمایید. حال اگر پوشه ها درست شده را مشاهده کنید متوجه خواهید شد که در هر یک از این پوشه ها اجزای مربوط به ابزارهای مختلف وجود دارد جالب آن است که حال می توانید حتی در مرورگر ابزار مربوطه را اجرا کنید. برای اینکار کافیست دستور زیر را وارد نمایید:

grunt server

وقتی شما این دستور را اجرا کردید و هیچ خطایی دریافت نکردید، یک سرور برای اپلیکیشن شما به صورت محلی ایجاد می شود، بعد از آن می توانید اپلیکیشن خود را در مرورگر مشاهده کنید و حال می توانید هر مورد را به درستی ویرایش کنید. مورد جالبی که وجود دارد این است که اگر هر فایلی را ذخیره کنید بدون انجام هیچ کاری مرورگر فایل ذخیره شده جدید را اعمال می کند و صفحه بدون اینکه رفرش شود همه المان ها را درست قرار می دهد. ذخیره کردن نیز یکی از همان کارهای خسته کننده است. 

بعد از آنکه اپلیکیشن خود را ایجاد کردید و قصد داشتید تا از آن یک محصول واقعی درست کنید کافی است از دستور زیر استفاده کنید. با نوشتن دستور زیر یک نسخه از اپلیکیشن ساخته می شود:

grunt

با نوشتن این دستور پروژه تان تا حد بسیار زیادی فشرده سازی می شود. اسکریپت ها و استایل ها در حد ممکن کوچک می شوند و تصاویر بهینه سازی می شوند. با این کار زمان بارگذاری اپلیکیشن در هنگام اجرا بسیار کم خواهد شد.

ژنراتورها

یکی دیگر از ویژگی های بسیار خوب Yeomen این است که به تعداد بسیار زیادی ژنراتورهای مختلف دارد. تقریبا می شود گفت با این ژنراتورها تقریبا می شود هر نوع اپلیکیشن تحت وبی را ساخت. 

اگر نیاز دارید یک پروژه وردپرسی را ایجاد کنید می توانید از این ژنراتور استفاده نمایید، برای اپلیکیشن های فرانت اند، لاراول و حتی افزونه های کروم نیز ژنراتورهای مرتبط و کاربردی وجود دارد.

شما می توانید در این صفحه برای پیدا کردن ژنراتور مورد نظر خودتان جستجو انجام دهید و هر موردی را که دوست داشتید و نیازمند آن بودید را نصب کنید.

سخن پایانی

Yeoman  مجموعه ی بسیار مفیدی برای توسعه دهندگانی است که قصد استفاده از چندین ابزار مدرن را با همدیگر دارند استفاده از این ابزار باعث می شود گردش کاری‌تان سریع‌تر و آسان‌تر شود.

استفاده از این ابزار از شروع تا پایان کمک‌تان می کند از ساختن پایه های اپلیکیشن‌تان تا قسمت پیوند زدن و بهینه سازی و خروجی اصلی. 

منبع

چه امتیازی برای این مقاله میدهید؟

خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی
در انتظار ثبت رای

/@arastoo
ارسطو عباسی
برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده نرم‌افزار - نویسنده و کپی‌رایتر - #پایتون - #جنگو - #لینوکس

برنامه‌نویس تمام وقت پایتون و مدیر بخش تولید محتوا وبسایت راکت - وبلاگ شخصی: https://arastoo.dev

دیدگاه و پرسش

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

ارسطو عباسی

برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده نرم‌افزار - نویسنده و کپی‌رایتر - #پایتون - #جنگو - #لینوکس