آیا نوآوری به توسعه وب آسیب می‌زند ؟
ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 5 دقیقه

آیا نوآوری به توسعه وب آسیب می‌زند ؟

اگر جدیدا به دنیای توسعه وب نگاه کرده باشید و آن را بررسی کنید، متوجه کمی بی‌نظمی خواهید شد. در این زمینه هر روز تعداد زیادی کتابخانه و فریمورک ارائه می‌شود. اغلب این فریمورک‌ها تقریبا شبیه به فریمورکی قبلی خودشان هستند (البته با کمی تغییرات)، اما در کنار این فریمورک‌های دیگری نیز وجود دارند که کاملا جدید هستند. 

همانطور که تکنولوژی‌های جدیدی ظهور می‌کنند، همواره چیزهایی که برای مدت طولانی استاندارد بوده اند، تغییر می‌کنند. با بوجود آمدن این تغییرات در بازه‌های زمانی متفاوت، بسته به موقعیت ممکن است شما از آن نفع ببرید و یا اینکه از آن خسته شوید. در این مطلب قصد داریم بگوییم که چرا تغییرات جدید در تکنولوژی برای برخی افراد فایده به‌ حساب می آید و برای برخی جنبه منفی دارد.

چرا نوآوری در توسعه وب عالی است ؟

بیاید به دلایلی نگاه کنیم که در آن نشان می‌دهد چرا تغییرات در توسعه وب شگفت انگیز است:

ابزارها و تکنیک‌های جدید برای یادگیری :

با تغییراتی که به صورت مدام در دنیای تکنولوژی اتفاق می‌افتد شما به عنوان یک توسعه دهنده همواره چیزهایی برای یادگیری در اختیار دارید. این موضوع باعث می‌شود که همواره بتوانید توانایی خودتان را ارتقا دهید. همیشه برای یادگیری فریمورکی جدید به چالش کشیده می‌شوید و این موضوع باعث می‌شود که بتوانید درک بهتری از موارد مختلف پیدا کنید و کارها را سریع‌تر انجام دهید. توانایی اینکه به صورت مداوم در رابطه با موضوعی در حال یادگیری باشید، برای حرفه‌ای که می‌خواهید در آن بهتر و بهتر شوید، مهم است.

رقابت

وقتی تعداد زیادی فریمورک که کار مشابهی را انجام می‌دهند وجود داشته باشد، معمولا آن فریمورکی بهتر است که افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند. برای مثال تعداد زیادی فریمورک در حال حاضر برای موضوع فرانت-اند وجود دارد که در بین آن‌ها می‌شود گفت ری‌اکت و آنگولار برای یادگیری بهتر هستند چون افراد زیادی از آن‌ها استفاده می‌کند. این دقیقا حالتی است که نظام سرمایه‌داری با آن‌ کار می‌کند: تنها بهترین‌ها نجات پیدا می‌کنند. این موضوع در حال تبدیل شدن به یک فرهنگ نوآورانه در انجمن‌های توسعه‌دهندگان است و دلیل مناسبی برای توسعه کدهای باکیفیت‌تری است.

محصولات بهتر

با انتشار تکنولوژی‌های متفاوتی که در یک بازه زمانی کوتاه عرضه می‌شوند، توسعه دهنده این فرصت را پیدا می‌کند که بهترین مورد را انتخاب کند و یا اینکه تکنولوژی‌های مختلف را با همدیگر ترکیب نماید. اگر یک وبسایت خیره کننده و در استفاده آسان باشد مطمئنا مشتری‌های بیشتری به سراغ آن می‌آیند. اگر مشتری از این وضعیت خشنود باشد مطمئنا پول‌های خود را صرف این کار می‌کند و به رشد اقتصاد کمک می‌نماید. چه کسی از محصول خوب بدش می‌آید؟

روندکاری کارآمد‌تر و سریع‌تر می‌شود

وقتی ابزارهای توسعه وب بهتری وارد بازار می‌شوند، طبیعتا توسعه‌دهندگان می‌توانند ساده‌تر و بهتر کارشان را انجام دهند. معمولا وقتی تکنولوژی جدیدی عرضه می‌شود سعی در این دارد تا کاری که قبلا به سختی انجام می‌شد را ساده‌تر کند. با بوجود آمدن چنین توانایی برای توسعه دهندگان میزان زمانی که برای توسعه یک اپلیکیشن لازم است کاهش می‌یابد.

چرا نوآوری در توسعه وب دردناک است ؟

حال بیاید به نیمه دیگر لیوان نگاه کنیم، چرا نوآوری در توسعه وب می‌تواند دردناک باشد؟

ابزارهای جدید نیازمند زمان بیشتری برای یادگیری هستند

با ظهور هر تکنولوژی جدیدی، توسعه دهنده مجبور است که آن را یاد بگیرد و متوجه شود که چگونه کار می‌کند و چگونه می‌تواند به سود شرکت یا پروژه باشد. در حقیقت برای یادگیری و متوجه شدن از اینکه چگونه این تکنولوژی می‌تواند برای شما کار کند، مدت زمانی لازم دارید. بسته بر مستنداتی که ارائه می‌شود، برخی اوقات بعضی از موارد می‌توانند ساده‌تر از بقیه باشند، اما واقعا صرف کردن زمانی بیشتر می‌تواند دردناک و برای خط زمانی پروژه خطرناک باشد.

شناسایی ریسک در مقابل پاداش می‌تواند چالش باشد

با جستجو کردن و درک چیزی جدید، همیشه ریسک‌هایی وجود دارد. فریمورکی که جدیدا آن را یاد می‌گیرد ممکن است زمان زیادی از شما را اشغال کند و این درحالی‌ست که کارایی بسیار جزئی را به شما تحویل می‌دهد و از طرفی دیگر ممکن است میزان زمان توسعه شما را افزایش دهد. شما باید یک سبک و سنگینی با خودتان بکنید. برخی از اوقات ارزش‌ش را دارد و برخی اوقات نه!

پشتیبانی از برخی ابزارها کم‌تر می‌شود

برخی اوقات که معمولا، خیلی گسترده هم نیست، ابزاری پشتیبانی را از دست می‌دهد. به این معنا که دیگر شرکت توسعه دهنده آن را بروزرسانی نمی‌کند و مشکلات آن را رفع نمی‌نماید. به یاد بسپارید که وقتی پروژه‌ای امروز پشتیبانی می‌شود به این معنا نیست که در آینده نیز این پشتیبانی ادامه پیدا می کند. برخی اوقات پشتیبانی کارایی یک فریمورک را خراب/درست می‌کند. اما بهترین راه حل همواره برای شما این است که دنبال انتخابی باشید که پایدارتر است.

در نظر من، تغییرات مداوم در زمینه توسعه وب مناسب است، و تنها چیزی که شما نیاز دارید این است که بروز باشید. اما به شما پیشنهاد می‌کنم که هر دو روی سکه را ببینید تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

منبع

چه امتیازی برای این مقاله میدهید؟

خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی
در انتظار ثبت رای

3 سال پیش
/@arastoo
ارسطو عباسی
برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده نرم‌افزار - نویسنده و کپی‌رایتر - #پایتون - #جنگو - #لینوکس

برنامه‌نویس تمام وقت پایتون و مدیر بخش تولید محتوا وبسایت راکت - وبلاگ شخصی: https://arastoo.dev

دیدگاه و پرسش

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

ارسطو عباسی

برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده نرم‌افزار - نویسنده و کپی‌رایتر - #پایتون - #جنگو - #لینوکس