آیا نرم‌افزار بدون باگ وجود دارد؟

ترجمه و تالیف : ارسطو عباسی
تاریخ انتشار : 30 دی 98
خواندن در 3 دقیقه
دسته بندی ها : برنامه نویسی

نهایت زمانی که ما انسان‌ها به دنبال کمال می‌رویم آن است که سرخورده شده و دست از تلاش برمی‌داریم. منطقی هم هست چرا که چیزی به نام کمال وجود ندارد و به همین دلیل ما هیچوقت به آن ذهنیت‌های کمالگرایانه نخواهیم رسید. با این حال این بدان معنا نیست که ما نباید بدنبال بهترین‌ها باشیم اما بهتر است بجای آنکه برای رسیدن به کمال تلاش کنیم به دنبال تعالی و یا بهتر بودن باشیم. چنین نگرش‌هایی در ارتباط با دنیای نرم‌افزار نیز وجود دارد. شما شاید از خودتان بپرسید که چرا نرم‌افزارها باگ دارند؟ آیا امکان اینکه یک نرم‌افزار صد درصد بدون باگ باشد وجود دارد؟

اگر قصد دارید به پاسخ این سوالات برسید به ادامه این مطلب مراجعه کنید. 

ابتدای امر بیایید در ارتباط با خود باگ صحبت کنیم و به تعریفی مشترک از آن برسیم.

تعریف باگ در نرم‌افزار

باگ عبارت است از یک خطا، نقص، شکست و یا اشتباه در یک برنامه کامپیوتری که در نهایت باعث تولید خروجی نادرست و غیرمنتظره می‌شود.

کلاس‌بندی باگ

۱. وخیم: زمانی که چنین باگی بوجود آید قابلیت‌های اصلی یک سیستم نرم‌افزاری با مشکل روبرو شده و به خطر می‌افتد.

۲. عمده: این باگ روی گزینه‌های پایه‌ای سیستم اثر گذاشته و نمی‌گذارد که سیستم به خوبی کار بکند.

۳. متوسط: باگ در سطح متوسط باعث می‌شود تا سیستم نتایج اشتباهی را تولید بکند.

۴. جزئی: این باگ روی برخی از جنبه‌های کلی نرم‌افزار در حالت‌های نادر تاثیر می‌گذارد.

۵. رابط کاربری: این دسته از باگ‌ها تنها روی رابط کاربری تاثیر گذاشته و کاری به عملکرد اصلی برنامه ندارد.

دلایل ظهور باگ‌ها

حال که با خود باگ و دسته‌بندی آن آشنا شدیم بیایید در ارتباط با دلیل بوجود آمدن آن صحبت کنیم.

آیا نرم‌افزار بدون باگ وجود دارد؟

تغییرات تکنولوژیکال

موضوعاتی که در دنیای تکنولوژی مشاهده می‌کنید با گذشت زمان پیشرفت کرده و تغییر می‌کنند. همین پیشرفت و ایجاد تغییرات باعث می‌شود تا در نسخه‌های جدید یک تکنولوژی خطاها و مشکلاتی بوجود بیاید. جدای از این محصولاتی که برای یک نسخه منحصر به فرد از یک تکنولوژی توسعه داده شده‌اند ممکن است روی نسخه جدید کار نکنند. به همین دلیل خطا و باگ پیش خواهد آمد.

APIهای بروزشده

نسخه‌های مختلف از یک API ممکن است نتواند به نیازهای ثابت یک اپلیکیشن پاسخ درستی بدهد. به همین دلیل نیاز است تا با ایجاد تغییر در API، ساختار برنامه کلاینت را نیز تغییر دهید.

نرم‌افزارهای پیچیده

با گذشت زمان برنامه‌ها روز به روز پیچیده‌تر شده‌اند. مشکل اصلی پیچیده‌تر شدن برنامه‌ها آن است که رابطه مستقیمی با پیچیده بودن برنامه و میزان وجود باگ وجود دارد. در حقیقت زمانی که شما یک برنامه ساده را می‌نویسید امکان آنکه باگ داشته باشد بسیار کم است اما در حالتی که برنامه شما پیچیده شود این مقدار باگ بیشتر و بیشتر خواهد شد. 

محیط اجرایی

گاهی اوقات مشکل از خود برنامه شما نیست بلکه محیط اجرایی برنامه مشکل داشته و برای حل آن نیز گاهی اوقات کاری از شما برنمی‌آید. اما در نهایت باید گفت که کاربر نهایی فکر می‌کند که برنامه شما باگ داشته و اشتباه از شماست. بنابراین می‌توان گفت محیط اجرایی نیز تاثیر زیادی روی باگ داشتن محصول شما خواهد داشت.

روال توسعه نرم‌افزار

زمانی که قصد توسعه یک نرم‌افزار را دارید یکی از دلایل مهمی که باعث ایجاد باگ در برنامه‌تان می‌شود نداشتن یک قاعده کاری درست برای ساخت محصول است. اگر یک رویکرد تست شده و مناسب را داشته باشید می‌توانید محصول‌تان را به بهترین شکل ممکن ایجاد کنید.

انتظارات و اهداف

انتظار داشتن از توسعه‌دهندگان برای ایجاد یک برنامه بدون اشکال انتظاری غیرواقعی است. بجای آن بهتر است روی ارائه بهترین حالت از ویژگی‌های اصلی برنامه تمرکز داشته باشید. 

خواسته‌های واضح

یکی از دلایل اصلی که باگ‌ها رخ می‌دهند آن است که برنامه با انتظارات کاربران همخوانی ندارد. برای حل کردن این مشکل در اولین قدم ساخت یک محصول باید انتظارات و خواسته‌های‌تان از آن را مرزبندی کرده و مشخص کنید.

تست کردن

یکی از راهکارهای بسیار مشهور و عمومی برای رفع کردن خطاهای برنامه تست آن است. شما باید سعی کنید که خروجی برنامه در حالت‌های مختلف را تست کرده و به ویژگی‌های مورد نظری که می‌خواهید از طریق آن‌ها برسید.

قبول کنید که برنامه بدون باگ وجود ندارد

آیا نرم‌افزار بدون باگ وجود دارد؟

نوشتن برنامه Hello World بدون خطا کار شاهکاری نیست اما اگر بتوانید برنامه‌ای مانند توییتر بدون باگ بنویسید آن وقت است که باید شک کنید! توییتر، گوگل و فیسبوک با وجود آنکه توسعه‌دهندگان بسیار توانمندی دارند اما با این حال هنوز هم در برخی از سناریوها با مشکل مواجه شده و هر روز در حال بهتر کردن آن هستند. به همین خاطر باید قبول کنید که برنامه بدون باگ وجود ندارد.

جالب است بدانید که شرکت‌های بزرگ مانند اپل، گوگل و... برای افرادی که در سیستم‌های‌شان باگ یا اشکال پیدا بکند پاداش‌هایی را در نظر می‌گیرند. 

در پایان: چیزی به عنوان «برنامه بدون باگ» وجود ندارد

هیچ چیز در این دنیا کامل نیست! این جمله، اپلیکیشن‌ها را نیز شامل می‌شود. با این حال این را بدانید که همواره راهکارهایی برای ارائه بهترین سیستم در نوع خود وجود دارد. برای دستیابی به این سیستم نیاز است تا تست‌های بسیار زیادی را پشت سر بگذارید و برنامه‌تان را در معرض امتحانات و تجربیات بسیار زیادی قرار دهید. 

منبع

گردآوری و تالیف ارسطو عباسی
آفلاین
user-avatar

من ارسطو‌ام :) کافی نیست؟! :)

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال نظر لازم است ابتدا وارد سایت شوید
در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید