لینک ها و تاثیر آن بر بهینه سازی سایت

13 خرداد 1398, خواندن در 9 دقیقه

لینک سازی یا Link Building مبحثی می باشد که در سئو به آن توجه خاص می شود و به معنای دریافت لینک به سایت شما است به این معنا که از روش های مختلف برای سایت خود از دیگر وب سایت ها لینک بگیرید. از جمله لینک های داخلی یا لینک های خارجی که هر کدام نیز به چندین بخش تقسیم  می شوند. لینک سازی قدرتمندترین امر بهینه سازی سایت و سئو می باشد.

نقش لینک سازی داخلی در کلمات کلیدی 

لینک سازی داخلی در داخل صفحات وب سایت به معنای ایجاد صفحات مختلف در خصوص یک کلمه کلیدی خاص می باشد. به طور مثال فرض کنید کلمه کلیدی شما سایت باشد. حال به این مقصود ایجاد صفحاتی با عنوان سایت گردشگری، سایت آموزشی ، سایت مجله خبری ، سایت هنری و … تمامی موجب تقویت رنکینگ و سئو سایت شما در کلمه کلیدی سایت و وب سایت خواهد شد. زیرا که محوریت صفحات سایت شما با عنوان و title “سایت” ایجاد شده است.

چرا لینک داخلی مهم است؟

همان طور که می دانید موتورهای جستجویی نظیر گوگل به صورت روزانه و در ساعاتی مشخص سایت شما را مورد بررسی قرار می دهند، به همین دلیل است که قریب به اتفاق سئو کاران بر این باورند که بروزرسانی و آپدیت سایت نیز می بایست در زمان های مشخص و به صورت مداومی باشد. اگر شما هر روز و در ساعاتی خاص پستی را در سایت خود قرا دهید و سایت خود را در ساعت های معلوم به روز رسانی کنید این برای سئوی سایت شما بهتر است.

حال با این اوضاف وقتی خزنده گوگل، وارد صفحه ای از سایت شما می شود، و به محتوایی مثلا درباره آموزش بهینه سازی داخلی سایت می رسد، لینک های دیگری در بین متن شما به سایر صفحات سایتتان می بیند که کاملا به مطلب مورد نظر در سایت شما مرتبط است. لذا خزنده وارد آن لینک می شود و محتوای آن لینک را هم مورد بررسی قرار می دهد. نتیجه آن این است که خزنده ها به خوبی ساختار سایت شما را درک می کنند و همه مطالب شما را به سرعت بررسی و فهرست (index) می کنند و شما ربات و خزنده ها را به مدت طولانی تری در سایت خود مشغول می کنید و همین امر باعث خزش بیشتر آن ها در سایت می شود و به عبارت دیگر با این کار شما آنها را وادار به بررسی بیشتر سایت خود می کنید که این امر باعث ایندکس بیشتر صفحات و بازخورد بیشتر آنها می شود.

حال بیایید که همان خزنده را به عنوان یک کاربر و بازدیدکننده سایت در نظر بگیریم؛ عینا همین اتفاق برای کاربر نیز می افتد. وقتی کاربر مطلبی را در سایت شما مشاهده می کند، در همان حین، چند لینک دیگر که برای او مفید است را مشاهده می کند، و حداقل آن این است که آنها را در یک تب جدید باز می کند تا در زمان دیگری آن را مطالعه کند. در نتیجه شما کاربر را هم مشغول و جذب می کنید و در نتیجه علاوه بر آنکه bounce rate  سایت شما کاهش می یابد(سئو بهبود می یابد) ،سایت شما از انجا که کاربر بیشتر در سایت شما گشت و گذار کرده است، در خاطر کاربر باقی می ماند و در برندینگ و شهرت سایت شما به شدت موثر است.

همچنین Bold کردن لینک های داخلی و یا با رنگ متمایز کردن، به شکلی که در یک نگاه، بتوان تشخیص داد، که کدام عبارت ها و کلمات لینک هستند، در نرخ افزایش کلیک روی لینک های داخلی تأثیر گذار است.

باورهای غلط

  • یکی از باورهای غلطی که بین وبمستران شایع شده این است که، تغییر رنگ لینک ها در سئو تاثیر دارد. در این مورد باید متذکر شویم که این مورد هیچ تاثیری بر سئو ندارد، چرا که موتورهای جستجو فایل هایی همچون CSS و جاوااسکریپت را مورد بررسی و خزش قرار نمی دهند.

استفاده از لینک های مفید پر طرفدار مثل دسته های محبوب و گروه هایی که کاربران زیادی به دنبال آن هستند، نمایش مطالب تصادفی، نمایش مسیر صفحه فعلی به صورت لینک و ساختار یافته (navigator) یا همان نقشه سایت برای کاربر یعنی اینکه کاربر اکنون در کجا قرار دارد:( خانه > آموزش پایه سئو…) و از همه مهم تر، لینک های مطالب مرتبط در پایین هر مطلب، از دیگر روش های ایجاد لینک های داخلی است.

یکی از مزایای مهم دیگر لینک های داخلی، انتقال اعتبار بک لینک های شماست. فرض کنید همین صفحه به عنوان مطب مفید یا هر به هر دلیل دیگری در صفحه ای از سایتی دیگر لینک شده است. در نتیجه این صفحه یک امتیاز/اعتبار از سایتی دیگر گرفته است. حالا لینک های داخلی که در همین صفحه هستند، نیز به دلیل بک لینک های این صفحه، دارای اهمیت بیشتری می شوند و در نتیجه، اعتباری که از بک لینک های این صفحه به این صفحه منتقل شده است، بین لینک های داخلی این صفحه هم تقسیم می شود. همچنین از آنجا که ربات ها و خزنده ها به خاطر بک لینک های این صفحه، بیشتر وارد این صفحه می شوند، لینک های داخل این صفحه نیز، به همان اندازه توسط ربات ها بازدید می شود. اگر هم پیج رنک ها به روز شوند، لینک های داخلی، نقش مهمی را در پیج رنک گرفتن صفحات داخلی و در نتیجه صفحه اصلی، ایفا می کنند. (پیج رنک ابتدا از بیرون سایت به داخل سایت منتقل می شود و سپس از لینک های داخلی، به همه صفحات پخش می شود).

نقش لینک سازی خارجی در کلمات کلیدی

لینک سازی خارجی کیفیت و محبوبیت را در نظر موتورهای جستجو ارتقا داده و از این رو لینک ها بهتر در نتایج جستجو ظاهر می شوند. یک راه رایج و موثر برای لینک بیلدینگ قرار دادن سایت دایرکتورهای وب مختلف می باشد. یکی از اصولی که باید از آن پیروی کنید این است که باید ببینید که دایرکتوری فرآیند ویراستاری را پیروی می کند و یا این که وب سایت های مرتبط را میپذیرد. اگر دایرکتوری بخواهد لینکی را بدون بررسی منتشر کند، احتمالا یک دایرکتوری قابل اعتماد نیست. دایرکتوری Dmoz جای خوبی برای شروع کار می باشد و اگر شما یک کسب و کار محلی

روش دیگری که برای لینک سازی خارجی وجود دارد، این است که سایت های دیگر را ترقیب به لینک کردن محتواهای سایتتان می کند و عامل کلیدی این فعالیت  به این صورت می باشد که محتوای کیفی که کاربران می خواهند به آن لینک کنند را دارا باشید.

گسترش کلمه کلیدی

اگر کلمه کلیدی شما به طور مثال کلمه”طراحی سایت” است، به منظور تقویت رنکینگ و امر بهینه سازی و سئو سایت خود، بر روی کلمات کلیدی مانند طراحی سایت آموزشگاهی، طراحی سایت بیمه و دیگر کلماتی را که دربردارنده کلمه کلیدی طراحی سایت و طراحی وب سایت است کارکرد خود را دارا باشیم. همچنین لینک سازی و لینک بیلدینگ خارجی (بک لینک) را به این منظور ایجاد نماییم.

بک لینک

بک‌ لینک یک لینک خروجی از یک صفحه به صفحه دیگر می باشد.  بک لینک به عنوان لینک هایی شناخته می شود که یک صفحه در یک سایت سایتی دیگر فرستاده. بک لینک شما را راهنمایی می نماید که اطلاعات خود را در دیگر سایت ها بررسی و ارزیابی نمایید. هرچقدر بک‌ لینک بیشتری به سایت شما ارجاع داده شود٬ سایتتان محبوب‌تر خواهد شد. بک لینک های وب سایت شما توسط موتورهای جستجو بررسی شده و در مسیر بهینه سازی و سئو سایت شما نقش بسیاری را بر عهده دارد. موتورهای جستجو از جمله گوگل به بک لینک ها بر اساس میزان محبوبیت و تعداد ان ها اهمیت می دهند و هر گونه لینک به صفحات وب سایت شما در وب سایت‌ها و صفحات دیگر که توسط موتور‌های جستجو پیدا شود بک لینک می باشد. وجود هر لینک در سایت های دیگر اعتبار سایت شما را افزایش می دهد و رنکینگ بالاتری را به شما اختصاص خواهد داد.

چه زمانی لینک ندهیم؟

کاربر را خسته نکنید! به صورت کاملا طبیعی لینک داخلی بدهید. اگر یک بار یک کلمه یا عبارت مرتبط را لینک کردید، دیگر برای بار دوم و سوم در همان پاراگراف چه نیازی است که لینک باشد؟!

به صورت کلی هیچ فرمولی وجود ندارد که چقدر لینک در صفحه شما باشد. قانون آن طبیعی بودن است. یعنی تنها لینک سازی هایی را انجام دهید که کاملا با مطلب نوشته مورد نظر شما در ارتباط است. اگر واقعا می طلبد که که عنوانی را در مطلب خود بیش از یک بار لینک کنید، این کار را بکنید. این نکته را هم به یاد داشته باشید که، لینک داخلی را برای کاربر ایجاد کنید نه برای موتور جستجو و گوگل و کلا خزنده ها. همان اندازه ای که لینک های داخلی شما برای کاربر مفید و غیر آزار دهنده باشند، موجب رضایت خزنده ها هم خواهند بود.

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال دیدگاه لازم است، ابتدا وارد سایت شوید.

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

آفلاین
user-avatar
پشتیبانی راکت @roocketir
باور ما اینست که کاربران ایرانی لایق بهترین‌ها هستند، از این رو ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا بتوانیم فیلم‌ها و مقالات آموزشی بروز و کاربردی را در اخ...
دنبال کردن

گفتگو‌ برنامه نویسان

بخشی برای حل مشکلات برنامه‌نویسی و مباحث پیرامون آن وارد شو