۷ ابزار رابط کاربری برای ری‌اکت نیتیو در ۲۰۱۸

ترجمه و تالیف : ارسطو عباسی
تاریخ انتشار : 13 خرداد 98
خواندن در 3 دقیقه
دسته بندی ها : react

میزان تقاضای کاربران و شرکت‌ها برای داشتن یک اپلیکیشن موبایل هر روز در حال افزایش است و این موضوع را می‌توان به صورت عملی نیز مشاهده نمود. با عرضه ری‌اکت نیتیو و پیدا شدن یک توانایی جدید در جهت توسعه اپلیکیشن‌های آندروید و آی‌او‌اس، میزان تلاش‌ها برای توسعه اپلیکیشن‌ها در حالت قبلی کمتر شده است. اغلب افراد توسعه اپلیکیشن‌ها به صورت سنتی را زمان‌بر می‌دانند و آن را از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نمی‌دانند. شما در این حالت مجبور هستید که افراد مختلفی را برای توسعه اپلیکیشن‌های آندروید و آی‌او‌اس استخدام کنید، فرایند توسعه اپلیکیشن توسط این افراد به صورت کاملا جدا از همدیگر اتفاق می‌افتد.

برای اینکه بتوانیم بر چنین مشکلی فارغ آییم، ری‌اکت نیتیو، آی‌اونیک، فلاتر و… بوجود آمدند که با استقبال بسیار خوبی نیز از جامعه توسعه‌دهنده روبرو شد. تمام این چهارچوب‌ها یک هدف را جلو می‌برند و آن هم کاهش دادن زمان نوشتن یک اپلیکیشن است که روی پلتفرم‌های مختلف می‌تواند اجرا شود.

ری‌اکت نیتیو در این بین یک نمونه بسیار موفق است که با کمک گرفتن از جاوااسکریپت و فریمورک ری‌اکت جی‌اس به ما قابلیت توسعه اپلیکیشن مورد نظرمان را می‌دهد. فیسبوک از این چهارچوب حمایت می‌کند و آن را نیز براساس لایسنس MIT به صورت متن باز عرضه کرده است. در این فریمورک از کامپوننت‌های رابط کاربری در حالت نیتیو استفاده می‌شود که خود این یک مزیت بزرگ است. 

ری‌اکت نیتیو از RCTBridgeModule برای ایجاد ارتباط بین کدهای محلی و کدهای جاوااسکریپت استفاده می‌کند. از آنجایی که ما در ری‌اکت نیتیو با چیزی مانند Web View و… سر و کار نداریم، بنابراین نباید آن را یک راه‌حل هیبریدی بدانیم.

لیستی از ابزارهای رابط کاربری ری‌اکت نیتیو

سوالی که اینجا پیش می‌آید این است که اگر بخواهید یک اپلیکیشن را با استفاده از ری‌اکت نیتیو توسعه دهید، چه ایده‌ای برای طراحی و ظاهر آن دارید؟ اگرچه راهکاریی مانند طراحی یکسری کامپوننت‌ها از ابتدای کار برای مشتریان‌تان دارید، اما می‌توان برای اینکه طراحی‌های استانداردتری داشته باشید از مجموعه ابزارهای رابط کاربری که ری‌اکت نیتیو در اختیارتان قرار می‌دهد استفاده بکنید. تمام این موارد در جامعه برنامه‌نویسی ری‌اکت نیتیو به خوبی تست شده و کارایی خود را نشان داده است. بنابراین می‌توان با خیال راحت از آن‌ها بهره برد. این ابزارها نه تنها باعث می‌شوند که مدت زمان توسعه اپلیکیشن‌های شما بسیار کم شود، به شما این قابلیت را نیز می‌دهد که در بین اپلیکیشن‌های مختلف سازگاری و همخوانی را رعایت کنید. 

سناریویی را در نظر بگیرید که شما قصد دارید یک دکمه را به اپلیکیشن‌تان اضافه بکنید. اگر شما از کامپوننت‌های رابط کاربری داخلی ری‌اکت نیتیو استفاده بکنید و سعی در شخصی‌سازی آن‌ها داشته باشید، باید حدود ۱۰ الی ۱۵ خط کد بنویسید، اما اگر از یک ابزار رابط کاربری استفاده کنید، این میزان کدنویسی به ۳ تا ۵ خط کاهش می‌یابد.

خب بیایید به این ۷ مورد نگاهی بیاندازیم:

۷ ابزار رابط کاربری برای ری‌اکت نیتیو در ۲۰۱۸

NativeBase

جدای از آنکه NativeBase کامپوننت‌های رابط کاربری بسیاری را به شما پیشنهاد می‌دهد، مستندسازی عالی نیز دارد. تمام کامپوننت‌های موجود در این ابزار با استفاده از ری‌اکت نیتیو و جاوااسکریپت نوشته شده‌اند. از آنجایی که جاوااسکریپت در اینجا حکمرانی می‌کند،‌ شما قابلیت بالایی را برای شخصی‌سازی در اختیار دارید. با استفاده از این ابزار، دیگر نیازی ندارید که نگران استایل اپلیکیشن‌تان باشید. برای آنکه از کارکرد این ابزار مطمئن شوید، NativeBase به شما مجموعه بزرگی از مثال‌ها و نمونه‌های مختلف را ارائه می‌دهد.

React Native Material Kit

اگر سعی دارید که اپلیکیشن‌تان را صرفا برای آندروید توسعه دهید، این ابزار رابط کاربری بهترین مورد برای‌تان خواهد بود. در این ابزار رابط کاربری می‌توانید مجموعه بزرگی از المان‌های رابط کاربری طراحی شده با استفاده از رویکرد متریال را استفاده بکنید. البته دقت کنید که به خوبی می‌شود از همین ابزار برای طراحی اپلیکیشن‌های IOS نیز استفاده بکنید. با استفاده از یکسری API که این ابزار برای‌تان فراهم کرده است، شما قابلیت شخصی‌سازی خواهید داشت.

Shoutem UI

این ابزار متن باز رابط کاربری را می‌توان یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای طراحی اپلیکیشن دانست. استایل‌های موجود در این ابزار بسیار زیبا طراحی شده‌اند، اما بیشتر تمایل به استایلی شبیه به سیستم عامل IOS دارد. در کنار این ابزار،‌ یکسری ویژگی نیز برای پیاده‌سازی قابلیت‌های متحرک‌سازی و انیمیشن وجود دارد که به شما در ایجاد اپلیکیشن‌های حتی زیباتر کمک می‌کند.

۷ ابزار رابط کاربری برای ری‌اکت نیتیو در ۲۰۱۸

React Native Elements

این مورد را می‌توان یکی از پر استفاده‌ترین ابزارهای رابط‌های کاربری دانست که در حال حاضر توسط تعداد بسیار زیادی از توسعه‌دهندگان نیز استفاده می‌شود. React Native Elements بیش از آنکه تمایل به یک سبک طراحی شبیه به آندروید و یا آی‌او‌اس داشته باشد، از استایل منحصر به فرد خودش استفاده می‌کند. البته وجود قابلیت‌های زیادی برای شخصی‌سازی نیز می‌تواند روی استایل‌های منحصر به فرد تاثیر داشته باشد. در هر حال می‌توان این مورد را انتخابی بسیار عالی برای داشتن استایلی متفاوت در دنیای IOS و Android دانست. مستندات این ابزار کاملا ساده است و همین سادگی به شما سرعت بالایی در جهت توسعه رابط کاربری شخصی خودتان را می‌دهد.

React Native UI Kitten

این چهارچوب امکانات زیادی را در جهت توسعه رابط کاربری اپلیکیشن به شما ارائه می‌دهد. در این ابزار یک ویژگی منحصر به فرد وجود دارد که به شما قابلیت مناسبی را برای ادغام کردن بهتر رابط کاربری با قسمت بک اند را می‌دهد. می‌شود به نحوی این مورد را یکی از متفاوت‌ترین گزینه‌های داخل این لیست دانست.

Nachos UI

Nachos UI ابزاری با بیش از ۳۰ کامپوننت رابط کاربری است که می‌شود به سادگی از آن‌ها در یک اپلیکیشن استفاده کرد. طراحی رابط کاربری این مجموعه ابزار بیشتر شبیه به IOS است. همچنین وجود قابلیت شخصی‌سازی به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید ظاهر آن را به خوبی تغییر دهید. توسعه‌دهندگان این ابزار هنوز در حال کار کردن روی آن هستند، بنابراین فعلا شاید بهتر باشد صرفا در نمونه‌سازی‌های اولیه‌تان از آن استفاده کنید.

۷ ابزار رابط کاربری برای ری‌اکت نیتیو در ۲۰۱۸

React Native Gifted Chat

اگر قصد ساختن یک اپلیکیشن پیام‌رسانی یا چت را دارید به احتمال بسیار زیاد React Native Gifted Chat UI می‌تواند به خوبی به شما کمک بکند. المان‌های رابط کاربری که در این ابزار پیاده‌سازی شده است شامل المان‌هایی است که می‌توان آن‌ها را در بین اپلیکیشن‌های مختلف پیامرسانی مشاهده کرد.

منبع

گردآوری و تالیف ارسطو عباسی
آفلاین
user-avatar

من ارسطو‌ام :) کافی نیست؟! :)

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال نظر لازم است ابتدا وارد سایت شوید
در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید