نکات مهم برای تبدیل شدن به یک فریلنسر مستقل

آفلاین
user-avatar
ارسطو عباسی
13 خرداد 1398, خواندن در 8 دقیقه

بسیاری از مردم پیشه فریلنسری را انتخاب می‌کنند، بیشتر اوقات این مسئله تنها برای آزاد بودن چنین شغلی است. اما وقتی آن آزادی به صورت عملی در می‌آید متوجه می شوید که یک کارهای یک شرکت یا یک پروژه به کاملی روی دوش شما می افتد. این مسئله ای است که معمولا وقتی در رابطه با فریلنسری و زندگی جدید فکر می‌کنیم هیچوقت به فکر‌مان نمی آید. 

در حقیقت موفقیت ما در این مسیر به این بستگی دارد که ما در کل چگونه تجارت‌مان را مدیریت می کنیم. در کنار تمام موارد جذاب و خلاقانه این قسمت شامل، شیوه مدیریت مالی ما و مدیریت دیگر وظایف نیز می شود. 

در چنین کاری دست برداشتن از کارها و رها کردن مسئولیت ها واقعا دشوار است. برای موفقیت در این زمینه شما نیاز دارید که یک فرد مستقل باشید. این مهارتی است که می شود از طریق تجربه آموخت.

در این مطلب قصد داریم به شما چند نکته را برای تبدیل شدن به یک فریلنسر مستقل را بگوییم. 

توسعه یک جریان عملیاتی برای همه چیز

وقتی شما فردی هستید که مسئولیت انجام همه موارد را به عهده دارید بهتر است برای انجام این کارها یک جریان عملیاتی را ایجاد کنید. در غیر اینصورت به راحتی شکست می خورید. برای مثال در صورت انجام ندادن چنین کاری ممکن است چیزهای بسیار مهمی در رابطه با کار را فراموش کنید، مواردی مانند تاریخ پایان پروژه یا مدیریت فروش‌ها.

ساختن یک جریان عملیاتی کاری بسیار ساده است، اما نیازمند میزان قابل توجهی زمان نیز است. در ابتدای کار شما باید به لیستی از وظایف مربوط به کار فکر کنید و آن را تهیه نمایید. این می تواند در حقیقت هرچیزی باشد که پروژه شما نیازمند آن است، برای مثال پرداخت قبض‌ها، نگه‌داری و استفاده صحیح از زمان، صورتحساب مشتری ها و بازاریابان و مواردی دیگر.

بعد از آن به تک تک موارد لیست نگاهی بیاندازید و فکر کنید که برای هر مورد چه میزان نیاز دارید که توجه کنید. این قسمت هنر سازمان دهی موارد مختلف را می طلبد. مواردی مانند پرداخت قبوض و وام ها به نسبت موارد دیگر اگر یک روز و وقت مناسبی را برای آن قرار دهید به سادگی انجام می شود. براساس اینکه وقت قبض تمام می شود و شما باید آن را پرداخت کنید، نیاز دارید تا زمان مناسبی را برای آن فراهم نمایید. داشتن استراتژی برای مدیریت یک مورد، در حالی که موارد دیگر در حال آمدن هستند، به جریان خلاقیت و  کار شما آسیب وارد می کند. 

آیتم های دیگری که در لیست ‌تان قرار دارد باید براساس نیاز تنظیم شود. برای مثال استفاده صحیح از زمان در پروژه موردی است که باید سروقت و در زمان مناسب انجام شوند. در غیر اینصورت شما ریسک فراموش کردن را می‌پذیرید و به احتمال زیاد میزان پولی را که به دست آورده اید از دست خواهید داد. پس به یاد داشته باشید که سازمان دهی کردن موارد بسیار مهم است.

در مهارت‌های لازم قدرتمند شوید

یکی از بخش های بسیار دردآور فریلنسری زمانی است که شما پی ببرید به اندازه کافی دانش برای انجام دادن برخی کارها را ندارید. تکنولوژی و تکنیک ها به سرعت در حال رشد هستند و به سرعت نیز می توانند از شما عبور کنند. 

اما نیازی نیست که خیلی نگران باشید. یک زندگی پر مشغله به معنای آن است که ما برخی از اوقات چرخه تکنیک های کاری را از دست می دهیم. حتی اگر همیشه در حال شنیدن و یادگیری باشید بسیار سخت است که در تمام زمینه ها غوطه ور و ماهر شوید. طراحی وب از طرفی یکی از مواردی است که بسیار چالش برانگیز است، به این دلیل که بسیاری از تکنولوژی های رقابتی در روز تغییر می کنند. 

خبر خوب این است که شما واقعا نیازی ندارید تا همه چیز را بدانید. بجای آن روی توانایی تمرکز کنید که برای کارهای روزانه‌تان به آن ها نیاز دارید. در هر ماه چند ساعتی را برای مشاهده کردن چیزهای جدیدی که عرضه می شود وقت بگذارید. می توانید ویدیوهای آنلاین آموزشی را مشاهده کنید و چند تمرینی را انجام دهید. از این طریق شما می توانید دانش‌تان را افزایش دهید و در مواردی نیز بروز باشید. 

در کنار این موارد همانطور که گفته شد کار کردن روی تکنولوژی های جدید هنوز هم اهمیت بالایی دارد. کلید اصلی این است که مورد مهم را به خوبی یاد بگیرید و در کنار آن به موارد دیگر نیز مراجعه کنید.

در رابطه با ضعف‌ها، محدودیت ها و توانایی های خود آگاه باشید.

هرکدام از ما دارای یکسری توانایی های منحصر به فرد هستیم. بعضی از افراد در کار طراحی بسیار عالی هستند اما در کدنویسی ضعیف‌ند. برخی دیگر در زمینه امور مالی مربوط به شرکت توانایی بالایی دارند اما در زمینه بازاریابی ضعیف عمل می کنند. به عبارت دیگر، هیچ کدام از ما کامل نیستم.

داشتن دانش در رابطه با قسمت هایی که ما سعی می‌کنیم به پیشرفت و موفقیت برسیم، می تواند به ما کمک بسیاری برای مستقل شدن بکند. آگاه شدن بر ضعف ها و حل آن ها نیز راه متفاوتی است. در کل، باید گفت که برای رسیدن به موفقت راه های متفاوتی ارائه شده که می توانید آن ها را طی نمایید. 

یکی از این راه‌ها پی بردن به مشخصاتی است که به ما در راه یادگیری کمک می کند، راه دیگر استفاده از سرویس ها و خدمات ارائه شده برای مدیریت مشکلات و سختی های وارد شده برماست. 

دانستن محدودیت‌های‌تان نیز مفید است. پی ببرید که شما همزمان در یک روز پر کار نمی توانید کارهای‌تان را انجام دهید و همچنین در رابطه با حسابداری مواردی را یاد بگیرید. 

اما یک لحظه صبر کنید، آیا کسی که مستقل نیست را استخدام نکنیم؟ -نه لزوما! قسمتی از تبدیل شدن به یک فریلنسر مستقل این است که مشکلات را رفع کند و بداند چه کاری نیاز دارد تا انجام شود. با هوشمند بودن در این رابطه که بدانید چه چیزی را می دانید و چه چیزی را نه، می توانید تصمیم بگیرید که کدام پروژه را می توانید انجام دهید و کدامیک را باید به یک فرد دیگر بسپارید. هدف اصلی این نیست که همه چیز را خودتان انجام دهید. اما باید به اندازه کافی در مورد تصمیمات منطقی و هوشمندانه فکر کنید.

مستقل بودن = آزادی

یکی از بهترین جنبه های مستقل بودن در تجارت این است که شما واقعا نیرو می‌گیرید. این احساس به شما اعتماد به نفس کافی را برای موفقیت در هر زمینه ای می دهد. این درست جایی است که آزادی درباره آن می گوید. 

البته چنین فرایندی نیازمند وقت کافی است. مخصوصا وقتی به مواردی می رسد که شما واقعا نیاز دارید در آن ها پیشرفت کنید. فقط به یاد داشته باشید که مناظر مختلفی برای شکل دادن به تجارت‌تان وجود دارد که مطمئنا هیچکسی نمی تواند آن ها را یک شبه یاد بگیرد. شما باید یکسری اشتباهات را مرتکب شوید – اما این موردی ندارد. این‌ اشتباهات برای یادگیری و دریافت تجربیات عالی هستند.

در رابطه با موارد بالا به عنوان یک آینده نگاه کنید. این ها مواردی هستند که برای رسیدن به یک پروژه بهتر و بزرگ تر به شما کمک بسیاری می کند. جدای از آن این پیشرفت شخصیتی در زندگی شخصی خودتان نیز تاثیر مثبت بسیاری می گذارد. 

تصمیم‌تان را برای تبدیل شدن به یک فریلنسر مستقل بگیرید. مطمئن باشید این مورد می تواند تجارت‌تان را دگرگون سازد.

منبع

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال دیدگاه لازم است، ابتدا وارد سایت شوید.

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

آفلاین
user-avatar
ارسطو عباسی @arastoo
برنامه‌نویس و مدیر بخش تولید محتوا وبسایت راکت - وبلاگ شخصی: https://arastoo.dev
دنبال کردن

گفتگو‌ برنامه نویسان

بخشی برای حل مشکلات برنامه‌نویسی و مباحث پیرامون آن وارد شو