قدرت مثبت فکر کردن

گردآوری و تالیف : علیرضا داداشی
تاریخ انتشار : 23 مرداد 1398
دسته بندی ها : توسعه فردی

من این فرصت را داشتم تا با استیو وینفورد، قهرمان سابق "NFL Super Bowl" که یکی از بهترین بازیکنان جهان است، درباره ی راز موفقیتش مصاحبه کنم.

یکی از قوی ترین درس هایی که کارآفرینان و مردم می‌توانند از دنیای ورزش و دستاوردهای ورزشی  بگیرند، اثربخشی تجسم کردن و تفکر مثبت است. مطالعات متعدد به این اشاره دارند که ممکن است این کار ساده باشد اما می‌تواند زندگی شما را متحول کند.

چیزی که مردم موتجه آن نمی‌شوند این است که کسانی که به موفقیت بالا رسیده اند به طور دائم در حال یادگیری و ارتقا بخشیدن خودشان هستند. آنها خود را تقویت می‌کنند تا با انجام کارهای بهتر به رشد و تکامل برسند. یکی از چیزهای مورد علاقه من درباره ی استیو این است که او بسیار موفق است، اما او در زندگی خود به چیزهای دیگری (کارآفرینی) نیز فکر می‌کند و همچنان در حال رشد و یادگیری است.

کلید موفقیت استیو در زندگی، مثبت حرف زدن نسبت به خودش است. او توصیه می‌کند:« هر روز با خودتان صحبت کنید، صبح به خودتان بگویید که امروز قرار است یکی از بهترین روزها شود و دلیلش این است: روزهای خود را طوری تجسم کنید که طبق جزئیات درست پیش می‌روند. طی ۳۰ روز به یک عادت پایبند باشید تا زندگی تان تغییر کند.»

او به واقع بینی باور ندارد. او تک تک چیزهایی که به درستی انجام می‌شوند را تجسم می‌کند. آیا همه چیز عالی پیش می‌رود؟ خیر. اما داشتن یک نگرش مثبت در این بین ، تغییر بزرگی ایجاد می‌کند.

« باید این توانایی را داشته باشید تا کارها را قبل از اینکه انجام داده شوند ببینید. به این می‌گویند تجسم کردن. من این کار را از یک ورزشکار یاد گرفتم؛ هیچوقت با این فکر به میدان نبرد نروید که دوست ندارید چه اتفاقی بیوفتد، چون وقتی بگذارید این افکار منفی وارد ذهنتان شود، خیلی راحت تر خودشان را نشان می‌دهند.»

اگر در موقعیت مثبتی قرار داشته باشید، احتمال زدن ضربه درست به هدف در شما خیلی بیشتر است. چون دارید به این فکر می‌کنید که می‌خواهید چه کار کنید.

« مغزتان قوی ترین عضله ای است که در دست دارید.»

حرکت در دوشنبه

استیو می‌گوید رویکرد او در زندگی، پیش بینی، برنامه ریزی و استفاده بهینه از دوشنبه است.

« من توانسته ام کارهای شگفت انگیزی را انجام دهم چون هر یکشنبه، هدف هایی را که می‌خواهم در زندگی به آنان برسم بر روی کاغذ یادداشت می‌کنم. من دیدگاه و دستاوردهایم را برای هفته مشخص می‌کنم و سپس آنها را در هر روز از هفته انجام می‌دهم. دوشنبه روزی است که من بیشترین فعالیت را دارم. دوشنبه، صبح زود بیدار می‌شوم چون طبق برنامه ام باید مسائل (ذهنیت، سازندگی، کارآیی) زیادی را سر و سامان دهم. دوشنبه روزی است که من بیشترین شتاب را در حرکت خواهم داشت.»

خودآزمایی

استیو از اهمیت خودآزمایی می‌گوید. او گفته این مهم است که تمام فعالیت های روزانه خود را مثل ورزشکاری که فیلم های پس از مسابقه را می بیند، ارزیابی کنیم. کارهایی را که خوب انجام داده اید شناسایی کنید، همچنین کارهایی را که ضعیف انجام داده اید بشناسید تا برای فردا توانایی خود را درانجام آن کارها بالا ببرید.

فرمول رسیدن به خوشبختی

استیو می‌گوید فرمول او برای خوشبختی، شناختن دیدگاه خود، متمرکز ماندن، اعتماد به برنامه ریزی، هر روز کار کردن و سختگیر بودن، مصمم و مثبت بودن است چون شما دیدگاهی از جایگاه دلخواه خود را در دست دارید. مصمم کار کردن، بزرگترین چیزی است که دیدگاه شما را به واقعیت تبدیل می‌کند.

« خوشبختی برایم ترکیبی از سلامتی، ثروت، قدردانی و عشق است و من به سمت کسانی که همین نظر را دارند کشیده می شوم چون می خواهم این (خوشبختی) را در زندگی ام به وجود آورم و با دیگران هم به اشتراک بگذارم.»

سرمایه گذاری روزانه

رویا پردازها همه جا وجود دارند، اما واقعا چه تعداد از آنها به طور دائم سرمایه گذاری روزانه انجام می‌دهند؟ چه تعداد از آنها حاضرند هر روز چیزی را فدا کنند؟ آیا حاضرند برای رسیدن به هدف بهایش را بپردازند؟

این کار قرار است مستلزم گرفتن تصمیم هایی باشد، تصمیماتی که با گذر زمان علاقه شما را نسبت به کار بیشتر می‌کنند و شما را به هدف مطلوبتان می‌رسانند. مردم واقعا در تصمیم گیری مشکل دارند، آنها حتی نمی دانند ۱۰ سال دیگر یا حتی همین امروز چه می‌خواهند. 

برای خود اولویتی انتخاب کنید که درآن اطرافتان با افراد مثبت احاطه شده، افرادی که به شما مسائل جدید یاد می‌دهند و شما را برای ادامه مسیر تشویق می‌کنند.

تاثیرگذاری

استیو می‌گوید که الان بیشترین علاقه اش، تاثیرگذاری بر مردم است.

« شما قرار است بمیرید. اما می‌خواهید با زندگی تان چه کار کنید؟ نمی‌توانید آنرا همراه خود ببرید. از الان تا زمان مرگتان، قرار است چه کار کنید که روی مردم تاثیرگذار باشد؟»

برنده شوید یا یاد بگیرید

هر اشتباهی که می‌کنید، هر شکستی که می‌خورید، ذهنیت استیو این است:

« من یا قرار است برنده شوم یا قرار است یاد بگیرم. به شکست خوردن فکر نمی‌کنم، فقط به فکر فرصت هایی هستم که موجب رشدم می‌شوند. شما قرار نیست ببازید... شما یا برنده می‌شوید یا چیزی را یاد می‌گیرید. اجازه ندهید ترس از شکست شما را از رسیدن به بهترین ها متوقف کند.»

منبع

مقالات پیشنهادی

 • ابزار رایگان برای پاکسازی و مرتب کردن کد

  مواردی زیادی هستند که یک توسعه دهنده خوب می‌سازند: تحصیلات، تجربه، استعداد طبیعی و... گرچه، یک مسئله حیاتی نیز هست که بسیاری توسعه دهندگان نادیده می‌گ...

  عرفان کاکایی
 • ۷ نکته ی عملی برای دستیابی به ذهنیت مثبت

  "قدرت مثبت فکر کردن" یک مفهوم محبوب است، و گاهی اوقات می‌تواند کلیشه ای نیز شود. اما مزایای فیزیکی و ذهنی تفکر مثبت با مطالعات متعدد علمی نشان داده شد...

  علیرضا داداشی
 • چگونگی تاثیرگذاری لمس کردن بر UX

  همانند اکثر مردم ، من هم هر روز و هر دقیقه اشیا را با دستانم کنترل می کنم بدون اینکه ذره ای به آن فکر کنم . من برای تایپ کردن این پست از انگشتانم استف...

  مهین کیان
 • آیا مجانی کار کردن ایده خوبی است؟

  من لباسم را با دقت انتخاب کردم، یک لباس زیبا با کفشی عالی. محض احتیاط، ۲ ساعت زودتر به سمت محل سخنرانی حرکت کردم. مهم نبود که فقط ۲۰ نفر در سالن حضور...

  علیرضا داداشی