تجربه شما از مصاحبه کارآموزی

- 2 هفته پیش
توسط سید محمد حسین موسوی آپدیت شد
رایموند دراگون ( 28833 تجربه )
3 هفته پیش

درود دوستان...
کسانی در شرکت مصاحبه کارآموزی داشتند به من بگید چگونه در مصاحبه گند نزنم و چه سوالاتی جواب بدم؟
اگر مصاحبه کارآموزی قبول شدم چه وسایلی هنگام کار در شرکت نیاز خواهد داشت؟

شرح موقعیت شغلی
کارآموز جهت آموزش داینامیک سازی وب سایت
پیش نیاز :
مسلط به html , css
آشنا به jquery و javascript

بهترین پاسخ انتخاب شده توسط رایموند دراگون
علی بیات
2 هفته پیش

@RaymondDragon
درود

اینکه چه بگید رو نمی‌دونم اما پیشنهادم یادگیریه کامل جاوااسکریپت هست
جهت برطرف کردن این مشکل که بهش اشاره میکنید٬ رفرنس‌های آنلاین بسیار خوبی هست که همه چیزو با مثال توضیح داده مثل w3schools:
https://www.w3schools.com/js/default.asp

اما.. نکته اینجاست که جاوااسکریپت سینتکس خاص خودشو داره. من یه دوره آموزشی خوب برای درک بهتر از عملکرد این زبان سراغ دارم که لینکش رو براتون قرار دادم.ابتدا از این شروع کنید. بسیار جامع و کامله به نام: Advanced Javascript
Advanced Javascript

http://s9.picofile.com/file/8348135800/Pluralsight_Advanced_JavaScript_torrent.html

موفق باشید.

علی بیات ( 41372 تجربه )
3 هفته پیش

@RaymondDragon
درود.
با شناخت اندکی که از شما دارم میدونم که با تمام پیش‌نیازها آشنایی کامل رو دارید.
اما برای این موقعیت شغلی که گفتید٬ بنظر من تسلط کامل شما به جاوااسکریپت از تمام جنبه‌های این زبان میتونه براتون امتیاز خیلی خوبی حساب بشه.
برای مصاحبه از مهارت‌هایی شروع کنید که کاملا مسلط هستید. سعی کنید از نمونه کارهاتون هم ۱٬۲ تا روی ریپوی گیت‌هاب قرار بدید.

من بسیاری از دولوپرهارو دیدم که راحت با jQuery کار میکنند و کارشون هم انجام میشه٬ اما اگر برای کار خاصی پلاگین موردنظر jQuery رو پیدا نکنند٬ متوقف میشند.استفاده از jQuery مسلما ساده‌تر از vanilla javascript هست اما درک درست از اجرای کدهای جاوااسکریپت در زمان کامپایل و ران‌تایم خیلی بهتون کمک میکنه.

رایموند دراگون ( 28833 تجربه )
2 هفته پیش

@ali.bayat
درود...
آره درسته ... جاوا اسکریپت در بخش فرانت اند حرف اول می زنه..
خودم توی جاوا اسکریپت ضعف دارم و خیلی مورد رو پیگیری نکردم..
به خاطر این ضعفی که دارم توی مصاحبه چی بگم؟
توی کارآموزی فکر می کردم جاوا اسکریپت به من یاد بدهد...

علی بیات ( 41372 تجربه )
2 هفته پیش

@RaymondDragon
درود

اینکه چه بگید رو نمی‌دونم اما پیشنهادم یادگیریه کامل جاوااسکریپت هست
جهت برطرف کردن این مشکل که بهش اشاره میکنید٬ رفرنس‌های آنلاین بسیار خوبی هست که همه چیزو با مثال توضیح داده مثل w3schools:
https://www.w3schools.com/js/default.asp

اما.. نکته اینجاست که جاوااسکریپت سینتکس خاص خودشو داره. من یه دوره آموزشی خوب برای درک بهتر از عملکرد این زبان سراغ دارم که لینکش رو براتون قرار دادم.ابتدا از این شروع کنید. بسیار جامع و کامله به نام: Advanced Javascript
Advanced Javascript

http://s9.picofile.com/file/8348135800/Pluralsight_Advanced_JavaScript_torrent.html

موفق باشید.

سید محمد حسین موسوی ( 4363 تجربه )
2 هفته پیش

بطور کلی اگر بخوام بگم تو دوره کاراموزی قرار نیست کسی به شما چیزی یاد بده. شما می ری می شینی تو شرکت و براشون یه سری کار انجام می دی و هم تجربه کسب می کنی هم با محیط کار آشنا می شی. اونجا هم باید خودت کارهات رو انجام بدی و اموزش هات رو بخونی و تمرین ها رو انجام بدی و تنها تفاوتش با خونه اینه که اولا پروژه ها واقعی هستند و ثانیا افرادی که کنارت هستند می تونند راهنمایی و مشورت بهت بدن. البته هستند شرکت های بزرگی که مثلا 10 تا 20 تا کارآموز یهو با هم می گیرند و دوره براشون می زارن و اخر یکی دوتاشون رو جذب می کنند ولی معدود هستند و شاید یکی دوتا شرکت رو من کلا تا حالا تو تهران دیدم اینطوری بوده.
اگر جاوا اسکریپت هم می خوای کار کنی در حد اینکه بدونه حلقه ها و متغییرها و دستورات شرطی چی هستند کفایت می کنه. چون می دونم که قبلا زبان برنامه نویسی هست که باهاش کار کردی پس در همین حدش هم خیلی لازم نیست. فقط کافی مثلا تو گوگل بزنی for loop in javascript یا مثلا try - catch in javascript و ....
البته این بیشتر به کاری که می کنی ربط داره. مثلا شاید یه جا نیاز با آرایه داشته باشی، یه جا نداشته باشی.
شما بهتره به جای جاوا اسکریپت با jquery کار کنی. لازم هم نیست قبلش جاوا اسکریپت رو بری کامل یاد بگیری و همین حد هم کافیه و جایی هم نیاز بود باز می ری سرچ می کنی. بیشترین چیزی که از شما به عنوان front-end کار می خوان پیاده سازی قالب سایت هست که اونم با html و css و jquery و bootstrap می تونی تمام کارهایی که می خوای رو انجام بدی. ته تهش می خوای تو جکوئری از دوتا پلاگین استفاده کنی و ...
وقتی حرف از جاوا اسکریپ به میون می یاد که شما بخوای بیشتر از زدن یه قالب سمت front کار کنی. یعنی یه بخشی از business ات رو داری می بری سمت client
همین مواردی رو هم که گفتم شما بلد باشی می تونی تو یه شرکت مشغول به کار بشی نه اینکه بری کارآموزی.
البته اگر بخوای یه شرکت خیلی خوب بری کارآموزی این ها پیش نیازه ولی اگر بخوای یه شرکت متوسط بری می تونی مشغول به کار بشی.
یه بار هم گفتم بهت که بیش از اینکه نیاز به دانش بیشتر داشته باشی، نیاز به اعتماد به نفس بیشتر داری.
شما html و css و jquery و bootstrap رو بلد باش و یکی دوتا قالب خوب هم باهاش به عنوان نمونه کار بزن. می تونه به عنوان کارمند حقوق بگیر مشغول به کار بشی. این مواردی رو هم که گفتم به معنی یادگرفتن صفر تا صدش نیست. به این معنی که شما بتونی ازش استفاده کنی و قالبت رو باهاش پیاده سازی کنی.

هرجا هم رفتی مصاحبه نگران اون چیزهایی که بلد نیستی نباش. هیچ کسی نیست که همه چیز رو بلد باشه.
فرض کن رفتی جایی مصاحبه می گن جاوا اسکریپت چقدر کار کردی و در چه حد بلدی.
هم می تونی اینطوری جواب بدی که من تو جاوا اسکریپت ضعف دارم!
هم می تونی بگی که انقدری بلد هستم که کارم رو راه بندازم. نمونه کارهام هم هست.
اگر هم طرف پرسید چی ها بلدی می گی مثلا حلقه ها و ارایه ها و بقیه مواردی که بلدی و ازش تو کارهات استفاده کردی و لیست می کنی
بعد مثلا طرف می پرسه با فلان چیز کار کردی و شما هم خیلی راحت و با اعتماد کامل بهش می گی که می دونم چیه ولی چون تو پروژه هام کاربرد نداشته ازش تا حالا استفاده نکردم ولی اگر تو پروژه های بعدی نیاز باشه استفاده می کنم.

وسیله هایی که برای شرکت نیازت می شه:
یه ظرف غذا که بهتره از این ظرف هایی باشه که تو ماکروویو می ذارن باشه. قیمتش هم الان فکر می کنم حدود 10 هزار تومن باشه البته شاید کمی بیشتر یا کمتر!.
بستگی به شرکتش داره و بعضی ها ظرف مخصوص یا بشقاب مخصوص ماکروویو رو دارن و غذا رو ریزی توش و می زاری گرم می شه بعضی ها هم ندارن و باید ظرفت مخصوص ماکروویو باشه. ولی بهتره روز اول خرید نکنی و یه غذای دمه دستی ببری که نیازی به گرم کردن نداشته باشه. بعد از بررسی :) می یای خرید هات رو انجام می دی.
اگر هم با ماکرویو کار نکردی هم بگم که کلا یه دکمه رو می زنی و یه تایمر شروع می شه تمام. می پرسی بهت می گن. بعضی از شرکت ها هستند که خودشون غذا می دن و بعضی ها هم هستند که ابدارچی می یاد غذات رو می بره و گرم می کنه و خودش برات می یاره و اخرش هم ظرفت رو می بره می شوره. کلا همه جورش هست!
معمولا شرکت ها یه دست لیوان و قاشق و ... دارن که نیاز نباشه از خونه بیاری ولی اگر دیدی تو شرکت نیست. یه قاشق و چنگال و لیوان هم با خودت بعدا می ری.
اگر نیاز داری یه دمپایی یا صندل هم ببر. البته اگر خودت راحتی
اگر نماز خونی یه سجاده و مهر هم روز اول ببر که داستان نشه!

هرجایی هم خواستی بری، چه برای کارآموزی چه برای کار، روز اول قرارداد یا هر ضمانتی مثل سفته و ... از طرف خودت بهشون نده. چند روز برو اول شرکت رو بررسی کن ببین چطوریه. با بچه هاش شرکت گرم بشو و ببین مثلا شرایط چطوری و حقوق و بیمه و ... رو درست و حسابی می دن و ...
کلا امار شرکت رو در بیار بعد. هرچقدر هم اصرار کردن خیلی روک و بی تعارف بگو که اجازه بدید یکی دو روز بنده کار کنم و یه بررسی کنم بعد. تو این مسائل اصلا تعارف نکن.
بار کار یا کارموزی کلا به یه جا بسنده نکن. به 20 تا جا رزومه بفرست! بعد نصفشون که زنگ نمی زنن. اون نصف دیگه رو هم برو و اگر مصاحبه اوکی بود شاید دوباره یه بخشی رو اصلا خودت باهاشون حال نکنی و یه بخشی هم اونها. مواردی که باقی می مونه رو انتخاب می کنی. اینطوری خوبیش اینه که حق انتخاب داری.

برای ارسال پاسخ باید وارد سایت شوید