معرفی فریمورک jest

26 شهریور 1398, خواندن در 5 دقیقه

چرا باید تست بنویسیم؟

به عنوان توسعه دهنده‌های نرم افزاری، مسئولیت اصلی ما اطمینان از کیفیت بالای نرم افزارهایمان است. اکنون، شما از کجا خواهید دانست که برنامه‌تان همه تست‌های کیفیت را پاس خواهد کرد؟ خب پس نوشتن تست‌ها برای اعتبارسنجی برنامه‌ها، یکی از کارهای اساسی است که باید به عنوان یک توسعه دهنده انجام دهیم.

برخی اوقات ما معمولاً نوشتن تست‌ها برای کدمان را نادیده می‌گیریم و برای اینکار هزاران بهانه نظیر رسیدن به ددلاین‌ها، عدم اهمیت تست برای مشتری و غیره داریم. در صورتی که نوشتن تست‌ها باید بخشی از کارهای روزانه ما باشد و باید اینکار را به قسمتی از فرآیند کدنویسی تبدیل کنیم.

اگر شما در حال کدنویسی با جاوااسکریپت هستید، یکی از محبوب‌ترین و آسان‌ترین فریمورک‌های تست کردن Jest  است.

Jest چیست؟

 Jest یک فریمورک تست جاوااسکریپت است که امروزه به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فریمورک با همه فریمورک‌های مدرن جاوا اسکریپت مانند React، Angular، Vue،  Node و نظایر این‌ها سازگاری دارد.

اگر شما کسی هستید که با تست نوشتن راحت نیستید، Jest نظر شما را عوض خواهد کرد. استفاده از آن فوق‌العاده آسان بوده و توسعه‌دهندگان عاشق نوشتن تست با Jest هستند.

جزئیات بیشتری درباره مزایای Jest 

بدون پیکربندی

به یاد بیاورید که چقدر زمان باید صرف تنظیم فریمورک تست و بکارگیری آن درون برنامه شما شود Jest .این کار را بسیار ساده‌تر کرده است و کلاً هیچ پیکربندی نیاز ندارد. این فریمورک به همان حالت در اکثر فریمورک‌های مدرن جاوااسکریپت بکار گرفته می‌شود و نیاز به تنظیمات خاصی ندارد. از این رو، چندین ساعت از زمان شما را صرفه‌جویی می‌شود. از Jest می‌توان با برنامه‌های React و React Native بدون هیچ پیکربندی استفاده کرد.

Mock نویسی ساده

Jest نوشتن توابع mock را بسیار ساده کرده است. این فریمورک ازresolver های سفارشی برای ایمپورت شدن به تست‌های شما استفاده می‌کند و بنابراین mock کردن هر شی‌ای که خارج از تست شما است را آسان‌تر می‌کند.

Snapshot ها

 Jest از snapshot ‌ها استفاده می‌کند که می‌توانند، تست برنامه شما را قادر به دنبال کردن شیء‌های بزرگ، به طور سازمان یافته‌ای سازدSnapshot .ها یا در کنار تست‌های برنامه شما حضور داشته، یا درون آن گنجانده می‌شوند. این امر در صورتی که شما اشیاء بزرگی در redux ذخیره کرده باشید و خواهان اعتبارسنجی اطلاعات آن باشید، بسیار کاربردی است.

تست‌ها به صورت موازی اجرا می‌شوند.

این یکی از ویژگی‌های برجسته Jest است که آن را برای توسعه سریع مناسب می‌سازد. تست‌ها به صورت موازی و به صورت جدا از هم اجرا می‌شوند. به دلیل اینکه این تست‌ها فرآیندهای مخصوص به خود را دارند، این امر عملکرد را بهینه می‌کند.

سرعت

به دلیل اینکه تست‌ها به صورت موازی اجرا می‌شوند،Jest  یک گزینه سریع برای تست کردن برنامه‌ها است. این فریمورک همچنین در ابتدا تست‌های ناموفق را اجرا کرده و اجرای تست‌ها را بر اساس مدت زمانی که تست‌ها طول می‌کشند، سازمان دهی مجدد می‌کند.

مستندات بسیار خوب

API‌های Jest به صورت واضح و خوبی مستندسازی شده‌اند. شما می‌توانید در میان اینAPI ها جستجو کنید تا نحوه استفاده از Jest را بیابید.

تست Snapshot با Jest 

تست Sanpshot اطمینان می‌یابد که UI شما به طور غیر مترقبه‌ای تغییر نمی‌کند. ایده این کار بسیار ساده است. یک Sanpshot اولیه از کامپوننت UI گرفته می‌شود و با فایل snapshot ذخیره شده در تست مقایسه می‌شود. اگر دو snapshot با هم همخوانی نداشته باشند، تست ناموفق است. این کار به ما نشان می‌دهد که تغییر غیرمترقبه بوده است یا snapshot مرجع نیاز به بروز‌ رسانی برای آخرین ورژن کامپوننت UI دارد. این نوع تست‌ها در حین تست برنامه‌های موبایل بسیار رایج است.

 Jest از تست snapshot برای کامپوننت‌های React/React Native پشتیبانی می‌کند. ممکن است به این فکر کنید که به روز رسانیsnapshot های مرجع، با تغییرات UI شما کار ساده‌ای خواهد بود Jest .این فرآیند را برای شما ساده کرده است. شما تنها نیاز به اجرای یک دستور برای به روز رسانیsnapshot ها و جایگزینی snapshot  جدید، با قبلی دارید.

حرکت به سوی Jest 

افراد همیشه پروژه جدید شروع نمی‌کنند. در واقعیت اگر شما یک کد موجود با یک فریمورک تست دیگر داشته باشید و بخواهید به Jest مهاجرت کنید، این کار بسیار ساده خواهد بود.

  • اگر شما در Jasmine یا Mocha باشید،  Jestبا این فریمورک‌ها سازگار بوده و انتقال ساده است.
  • برای سایر فریمورک‌ها شما می‌توانید ازcodemod ها برای انتقال خودکار تست هایتان استفاده کنید.

چه کسانی از Jest استفاده می‌کند؟

 Jest امروزه توسط ۵۰۰ شرکت برای تست محصولات‌شان استفاده می‌شود.

این فریمورک در اصل توسط فیسبوک توسعه داده شده و برای جامعه برنامه نویسان جهت استفاده و توسعه متن باز شده است.

فیس بوک، توییتر، Airbnb، اینستاگرام، اسپاتیفای و بسیاری از استارتاپ‌های بزرگ، همگی از این فریمورک برای تست محصولات‌شان که با جاوااسکریپت نوشته شده است، بهره می‌گیرند.

وضعیت پرسش‌نامه سال ۲۰۱۸ جاوااسکریپت نشان می‌دهد که Jest محبوب‌ترین و پر استفاده‌ترین فریمورک برای جاوااسکریپت است و حدود ۳۹٫۶% از توسعه دهندگان از آن استفاده می‌کنند.

کلام آخر

اگر قصد دارید که فریمورک jest را یاد بگیرید، ابتدا لازم است تا یک آشنایی کلی با جاوااسکریپت داشته باشید که ما به شما پیشنهاد می‌کنم، این لینک را مشاهده کنید .

منبع

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال دیدگاه لازم است، ابتدا وارد سایت شوید.

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

آفلاین
user-avatar
علیرضا معمارزاده @alireza.mzh
Student of Software Engineering, python Developer, i love programming and game
دنبال کردن

گفتگو‌ برنامه نویسان

بخشی برای حل مشکلات برنامه‌نویسی و مباحث پیرامون آن وارد شو