گیت‌هاب در مقابل گیت‌لب

ترجمه و تالیف : ارسطو عباسی
تاریخ انتشار : 13 خرداد 98
خواندن در 3 دقیقه
دسته بندی ها : آموزشی

مهندسان نرم‌افزار از سیستم‌های کنترل نسخه بسیار استفاده می‌کند. در حال حاضر سیستم کنترل نسخه، از اجزای کلیدی در جریان توسعه نرم‌افزار به حساب می‌آید. داشتن کل نرم‌افزار روی یک مخزن در سیستم کنترل نسخه بسیار راه‌حلی آسان‌تر برای دسترسی داشتن تیم به پروژه است. در غیر اینصورت تمام تیم مجبور هستند که یک کپی از پروژه را روی سیستم خود داشته باشند و در هر قدم از بروزرسانی آن را به یکدیگر بدهند. در سال‌های اخیر، گیت‌هاب و گیت‌لب خود را به عنوان ابزارهای بسیار عالی برای کنترل نسخه به توسعه‌دهندگان معرفی کرده‌اند.

اما بگذارید با خود گیت آشنا شویم:

گیت چیست؟

پروژه‌های نرم‌افزاری و فایل‌های مربوطه به صورت دائم در حال تغییر هستند و هدف گیت در این بین این است که این تغییرات را به روشی کار‌آمد مدیریت کند. گیت اطلاعات را در ساختمان‌های داده‌ای به نام مخازن یا Repositories ذخیره می‌کند. این مخازن شامل کامیت‌های پروژه و رفرنس‌های موجود از-به می‌شود. یک مخزن گیت مکانی برای مهندسان نرم افزار خواهد بود تا بتوانند پروژه‌های‌شان را به اشتراک بگذارند، تست کنند، ذخیره‌سازی نمایند و روی آن همکاری داشته باشند. 

گیت‌هاب و گیت‌لب هر دو نسخه‌های مبتنی بر وب مخازن گیت‌ هستند. 

پروژه‌های داخل گیت‌هاب می‌توانند به صورت عمومی ایجاد شوند. این پروژه‌ها به صورت کامل برای عموم به اشتراک گذاشته شده و هر کسی آزاد است که آن‌ها را مشاهده کند. می‌توانید پروژه‌های شخصی و خصوصی نیز ایجاد کنید اما این مورد شامل پلن پولی گیت‌هاب می‌شود. مخازن عمومی گیت‌هاب معمولا برای نرم‌افزارهایی که به صورت متن باز ارائه می‌شوند استفاده می‌شود. در کنار این قابلیت‌ها، از گیت‌هاب می‌تواند به عنوان ابزاری برای پیگیری خطاها، مستندسازی و ویکی استفاده کرد.

مشابه با گیت‌هاب، گیت‌لب نیز یک مدیر مخازن است که به تیم‌ها کمک می‌کند تا روی کدها با همدیگر مشارکت داشته باشند. گیت‌لب با استفاده از روبی نوشته شده و ویژگی‌های مشابه با گیت‌هاب مانند پیگیری خطاها، مستند‌سازی و... را ارائه می‌دهد. 

با ارائه آخرین نسخه از گیت‌لب، این ابزار پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته و جدای از یک ابزار برای مدیریت کدها، به یک ابزار برای نگه‌داری و نظاره نیز تبدیل شده است. گیت‌لب به خود لقب Complete DevOps را می‌دهد. منظورشان این است که فرایند توسعه نرم‌افزار، نگه داری، نظاره و فروش آن از طریق بازار همگی روی گیت‌لب امکان پذیر است. گیت‌هاب نیز چنین موردی را ارائه می‌دهد. شما می‌توانید یک پروژه را تحت حمایت یکی از ارگان‌های گیت‌هاب ایجاد کنید، آن‌ها به شما اجازه می‌دهند که از آن‌جا روی پروژه‌تان کار کنید. 

گیت‌هاب این امکان را به شما می‌دهد که از ابزارهای دیگر در مشارکت با گیت‌هاب استفاده کنید. این ابزارها می‌توانند روند توسعه شما را سریع‌تر و ساده‌تر نمایند. 

تفاوت‌ها و تشابهات کلیدی

سطوح احرازهویت

در گیت‌لب شما می‌توانید افراد را براساس مجوزهایی که دارند در نقش‌های مختلف جای دهید. این در حالی‌ست که در گیت‌هاب، شما فقط می‌توانید مجوز خواندن یا نوشتن را برای دسترسی به یک مخزن بدهید. اما در گیت‌لب این روند بسیار پر جزئیات‌تر است. برای مثال شما می‌توانید به فردی مجوز دسترسی به قسمت issue tracker را بدهید اما وی نتواند به سورس کد دسترسی داشته باشد. این مورد برای تیم‌ها بزرگ و اینترپرایز که مبتنی بر مشارکت نقش محور است، بسیار ویژگی خوبی است.

CI / CD داخلی و فراتر از CD

یکی از بزرگترین تفاوت‌های Gitlab و Github قابلیت تحویل/ادغام مداوم (Continuous Integration/Delivery) در گیت‌لب است. CI امکانی بسیار عالی برای ذخیره زمان در بسیاری از تیم‌های توسعه و راهی عالی برای پرسش و پاسخ است (هیچکس درخواست‌های pull که باعث شکست اپلیکیشن‌ می‌شود را دوست ندارد). گیت‌لب ابزار CI منحصر به فرد خود را به صورت رایگان ارائه می‌دهد. اما گیت‌هاب این کار را با ادغام اپلیکیشن‌های دیگری مانند CircleCI،Codeship و... انجام می‌دهد. در هر حال امکان CI داخلی در گیت‌هاب وجود ندارد.

دنبال کردن مشکلات

گیت‌لب نیز درست مانند گیت‌هاب از یک ابزار برای دنبال کردن مشکلات و سوالات بهره‌مند است. این ابزار به شما اجازه می‌دهد تا وضعیت‌ها را تغییر دهید و به چندین مشکل در یک زمان جواب بدهید.

Import و Export

وقتی در مورد مهاجرت به گیت‌هاب یا گیت‌لب فکر می‌کنید باید هزینه و منابع پیاده‌سازی مورد نیاز برای شروع کار را نیز در نظر بگیرید. با توجه به این موضوع، موضوع ویژگی‌های مربوط به import و export بسیار مهم هستند. گیت‌لب مستندات بسیار جامعی برای اینکه چگونه داده‌های‌تان را از یک ابزار دیگر import کنید ارئه داده است. 

از طرفی دیگر، گیت‌هاب چنین مستندات پر از جزئیاتی را ارائه نداده است. با این حال گیت‌هاب به شما پیشنهاده می‌دهد که برای import کردن از ابزار GitHub Importer استفاده کنید. همچنین وقتی این موضوع به مسئله Export کردن می‌رسد، گیت‌لب این کار را بسیار بهتر انجام می‌دهد. گیت‌لب به شما قابلیت خروجی گرفتن از پروژه‌های‌تان را با داده‌های زیر می‌دهد:

  • ویکی و مخازن پروژه
  • آپلودهای پروژه
  • پیکربندی‌های مربوط به سرویس‌ها و Webhookها
  • مشکلات همراه با کامنت‌ها، برچسب‌ها، درخواست‌های ادغام شده، قطعه کدها و دیگر موجودیت‌های مربوط به پروژه.

از طرفی دیگر به نظر می‌رسد که گیت‌هاب در این زمینه محدودیت‌های بیشتری را به همراه دارد. 

ادغام‌سازی

گیت‌هاب و گیت‌لب هر دو بازه وسیعی برای ادغام‌سازی اپلیکیشن‌های کمکی و 3rd party را ارائه می‌دهند. ادغام‌سازی سیستم کنترل نسخه‌تان با اپلیکیشن‌های دیگر می‌تواند روند کاری‌تان را بهتر کند و بهره‌وری را افزایش دهد. 

جامعه توسعه‌دهندگان گیت‌هاب

گیت‌هاب در بین جامعه توسعه‌دهندگان به یکی از ابزارهای بسیار معروف برای کنترل نسخه تبدیل شده است. میلیون‌ها توسعه‌دهنده در جامعه گیت‌هاب حضور دارند. از طرفی دیگر گیت‌لب فعالیت‌هایی مانند رویدادهای توسعه‌دهندگان و برقراری ارتباط در بین مشارکت‌کنندگان پروژه‌های متن باز را دارد. با این حال اگر به دنبال ابزاری با بیشترین تعداد توسعه‌دهنده باشید، گیت‌هاب مطمئنا برنده این زمینه است.

گیت‌لب اینترپرایز در مقابل گیت‌هاب اینترپرایز

در سطح اینترپرایز باید فاکتورهای بسیار بیشتری برای اینکه تعیین کنید گیت‌هاب یا گیت‌لب کدام بهتر هستند، را در نظر بگیرید. گیت‌هاب در بین توسعه‌دهندگان بسیار محبوب است و در سال‌های اخیر بین تیم‌ها و سازمان‌های مختلف نیز این محبوبیت را بدست آورده است. از طرفی دیگر، گیت‌لب نیز ویژگی‌های اینترپرایز بسیار خوبی را ارائه می‌دهد. گیت‌لب در حالت اینترپرایز برای هر کاربر قیمت ۳۹ دلار را تعیین کرده است، اما گیت‌هاب برای هر کاربر ۲۵۰ دلار دریافت می‌کند. بنابراین ممکن است در این حالت گیت‌لب محبوب‌تر باشد.

در زیر می‌توانید به صورت مختصر تفاوت‌های بین این دو سیستم را مشاهده کنید:

گیت هاب درمقابل گیت لب

منبع

گردآوری و تالیف ارسطو عباسی
آفلاین
user-avatar

من ارسطو‌ام :) کافی نیست؟! :)

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال نظر لازم است ابتدا وارد سایت شوید
در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید