گیت‌هاب در مقایسه با گیت‌لب
ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 7 دقیقه

گیت‌هاب در مقایسه با گیت‌لب

گیت‌هاب و گیت لب از جمله شناخته شده‌ترین سیستم های کنترل نسخه آنلاین هستند که توسط میلیون‌ها نفر در حوزه‌های مختلف استفاده می‌شوند.  البته این نکته را در نظر بگیرید که با وجود تشابهاتی که این سیستم‌ها دارند، تفاوت‌هایی نیز در ساختار و سرویس‌هایی که ارائه می‌دهند وجود دارد.

در این مطلب از وبسایت راکت قصد داریم تا گیت‌هاب و گیت‌لب را در کنار همدیگر مقایسه کنیم  و به یک نتیجه نهایی از این مقایسه برسیم. مطمئنا در خلال این مقایسه‌ها می‌توانید ابزار مناسب خودتان را پیدا کنید.

GitHub و GitLab برای چه ساخته شده‌اند؟

گیت‌لب و گیت‌هاب هر دو پلتفرم‌های محبوب و پر استفاده‌ای هستند که برای مدیریت مخازن و آسان‌تر کردن پروسه‌های توسعه استفاده می‌شوند. هر دو این پلتفرم‌ها در گستره بزرگی مورد استفاده قرار می‌گیرند و براساس ویژگی‌های منحصر به فردی که دارند، کاربران و شرکت‌های مختلفی را به سمت خودشان می‌کشانند.

البته این نکته را در نظر بگیرید که هسته اصلی هر دو این‌ها بر پایه Git طراحی و ساخته شده و در نتیجه به لحاظ کاربری اشتراکات زیادی با همدیگر دارند.

یکی از اصلی‌ترین دلایل ساخت این نرم‌افزارها، ایجاد قابلیت همکاری تیمی روی مخازن گیت است. همانطور که می‌دانید ما به صورت پیشفرض گیت را روی کامپیوتر خودمان پیاده‌سازی می‌کنیم و نمی‌توانیم همان گیت را به صورت اشتراکی استفاده کنیم مگر اینکه یک سرور شخصی برای اینکار داشته باشیم و به این شکل پیش برویم.

گیت‌لب و گیت‌هاب از آنجایی که راهکارهای آنلاین برای گیت هستند، این امکان را به شما و هم تیمی‌های‌تان می‌دهند تا بتوانید به سادگی یک فضای همکاری را ایجاد کرده و روی یک کدبیس کار کنید.

گیت‌هاب و گیت‌لب: رقیب یا برادر؟

رابطه میان Github و Gitlab بیش از آنکه برادرانه باشد، رقابتی است. هر دو پلتفرم راهکارهای بسیار قدرتمند و یکپارچه‌ای را برای مدیریت مخازن ارائه می‌دهند و در بیشتر انجمن‌ها نیز تمایزات و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را به رخ می‌کشند.

بنابراین در ساختار و موضوعات پایه‌ای هر دو این پلتفرم‌ها یک سری ویژگی‌های مشترک ارائه می‌دهند، اما در برخی موارد و ويژگی‌ها، سعی می‌کنند تا با همدیگر رقابت داشته و برتری خودشان را نشان بدهند.

بررسی Github Pages و Gitlab Pages

همانطور که گفته شد گیت‌هاب و گیت‌لب در کنار ویژگی‌های پایه‌ای که ارائه می‌دهند، یکسری محصول منحصر به فرد نیز تولید کرده و در اختیار کاربران قرار داده‌اند. پروژه Pages یکی از آن موارد است که هر دو ابزار این تکنولوژی را ارائه می‌کنند.

هدف از پروژه Pages این است که شما بتوانید برای مخازن‌تان یک وبسایت ایجاد کرده و از طریق آن مخزن و سرویسی که ارائه می‌دهید را معرفی کنید.

تفاوت رویکردی این دو مورد در آن است که گیت‌هاب از ابزار منحصر به فرد خود یعنی Jakyll برای ساخت وبسایت پشتیبانی می‌کند، اما گیت‌لب از چندین تکنولوژی Static Site Generator پشتیبانی به عمل می‌آورد و در نتیجه دست کاربران را بازتر نگه می‌دارد.

بررسی اکانت رایگان

هر دو ابزار گیت‌هاب و گیت‌لب اکانت‌های رایگان را برای توسعه دهندگان و دیگر افرادی که برای پروژه‌های شخصی‌شان به این ابزارها نیاز دارند ایجاد کرده و قابلیت ایجاد مخازن به صورت نامحدود را در اختیارشان قرار داده است.

تقریبا در این مورد بین این دو ابزار تفاوتی وجود ندارد و هر دو رویکرد بسیار خوبی را در ارتباط با این مسئله پیش گرفته‌اند.

چند تفاوت کلیدی

در حالیکه هر دو این تکنولوژی‌ها تشابهات بسیار زیادی با همدیگر دارند اما در مواردی نیز از تفاوت‌هایی برخوردار هستند که باعث می‌شود تا مسیر انتخاب بین یکی از این موارد روشن‌تر و واضح‌تر شود.

برای مثال وجود تکنولوژی Gitlab CI باعث شده تا در زمینه CI/CD و رویکردهای مبتنی بر PaaS، گیت‌لب یک قدم جلوتر از گیت‌هاب حرکت کند. اگرچه در سال‌های اخیر گیت‌هاب نیز رویکردهایی برای حل این موضوع ارائه کرده اما هنوز نتوانسته جای گیت‌لب را در این زمینه بگیرد.

موضوعاتی مانند Branch Version، فرایندهای مدیریتی پروژه‌های متن باز  و Self-hosting از جمله تفاوت‌های دیگری هستند که بین این دو پروژه تفاوت‌هایی ایجاد کرده است.

گیت‌لب و CI

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که باعث می‌شود تا گیت‌لب به نسبت گیت‌هاب متفاوت باشد، رویکرد گیت‌لب در ارتباط با CI یا Continues Integration است. این موضوع یکی از دلایل اصلی شناخته شدن گیت‌لب و مهاجرت موج عظیمی از متخصصین DevOps به گیت‌لب است.

از آنجایی که گیت‌لب از یک رویکرد یکپارچه با کلیت خود استفاده می‌کند، به نسبت رقیبان خود یک قدم جلوتر است. دیگر نیازی به استفاده از ابزارهای جانبی و پیکربندی‌های دستی نیست.

برای مثال در گیت‌هاب شما برای انجام چنین کاری نیاز دارید تا از ابزارهای جانبی مانند TravisCI استفاده کنید که ممکن است برای برخی افراد این فرایند چندان مورد پسند نباشد.

مسئله Self-Hosting

اگر قصد استفاده از گیت‌هاب یا گیت‌لب روی سرور شخصی خود را داشته باشید، گیت‌لب این گزینه را در اختیار شما قرار می‌دهد. حتی اگر یک کاربر Free باشید می‌توانید از این ویژگی استفاده کنید. این ویژگی باعث می‌شود تا توسعه دهندگان و شرکت‌های مختلف، کنترل بسیار کاملتری روی سرویس‌های خود داشته باشند.

البته گیت‌هاب نیز این امکان را برای کاربران Enterprise ایجاد کرده اما در این زمینه نیز محدودیت‌هایی را اعمال کرده که منجر می‌شود در این مسئله نیز از گیت‌لب عقب‌تر باشد.

چرا گیت‌هاب محبوبیت بیشتری دارد؟

یکی از اصلی‌ترین دلایل این موضوع، حضور بیشتر گیت‌هاب در اکوسیستم VCS است. گیت‌هاب در سال ۲۰۰۸ منتشر شد و از آن زمان بیشتر کاربران را به خود جذب کرد. این در حالی‌ست که گیت‌لب در سال ۲۰۱۱ ایجاد شد و نرخ رشد نسبتا آهسته‌ای داشت.

البته در تمام این سال‌ها رقابت میان هر دو سرویس بسیار داغ بوده و هر بار، هر کدام از این سرویس‌ها با ارائه ویژگی‌های منحصر به فرد همدیگر را به چالش می‌کشند.

در پایان: کدام مورد را انتخاب کنیم؟

زمانی که به انتخاب یک مورد میان گیت‌هاب و گیت‌لب می‌رسیم، انتخاب چندان واضح و سرراستی را در پیش نداریم. هر دو تکنولوژی ویژگی‌ها و کارکردهای منحصر به فردی را ارائه می‌دهند که باعث می‌شود تا در زمینه‌های مختلفی رقابت داشته باشند.

انتخاب یک مورد به اندازه سازمان و شرکت‌تان، تعداد افراد تیم، اهداف و نیازهای منحصر به فرد بستگی دارد. اما اگر به دنبال یک ابزار تنها برای شخص خودتان هستید، در کل می‌توان گفت که برای یک نفر چندان تفاوتی وجود ندارد. اما انتخاب گیت‌هاب به دلیل اینکه در دسترس‌تر است و بیشتر کارفرماها با آن آشنایی دارند انتخاب بهتری است.

در این مطلب از وبسایت راکت ما به صورت مختصر با تفاوت‌ها و تشابهات هر کدام از سرویس‌های گیت‌هاب و گیت‌لب آشنا شدیم. امیدواریم که در انتخاب یکی از این ابزارها به شما کمک کرده باشیم و بتوانید به صورت درست یکی از این موارد را انتخاب کنید.

چه امتیازی برای این مقاله میدهید؟

خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی
5 از 3 رای

/@arastoo
ارسطو عباسی
کارشناس تولید و بهینه‌سازی محتوا

کپی رایتر، یوایکس رایتر، متخصص سئو محتوا و… عناوینی هستن که می‌تونم حرفه‌ام رو باهاشون خلاصه کنم اما جدای از این موارد، کتاب نوشتم، پادکست ضبط کردم، مارکتینگ محتوا انجام دادم و خلاصه تجربیات تا بخوایید در زمینه کلمات کسب کردم.

دیدگاه و پرسش

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید ورود یا ثبت‌نام

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

ارسطو عباسی

کارشناس تولید و بهینه‌سازی محتوا