۱۱ گام آسان برای موفق شدن در Upwork به عنوان یک فریلنسر
ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 17 دقیقه

۱۱ گام آسان برای موفق شدن در Upwork به عنوان یک فریلنسر

من مقالات زیادی را در مورد Upwork خوانده‌ام و اکثر آن‌ها بر روی جنبه‌های منفی این پلتفرم تمرکز داشته‌اند. در مورد وجود جوانب منفی در این پلتفرم با آن‌ها موافق هستم، اما قطعاً موارد مثبتی نیز در آن وجود خواهد داشت. در قسمت پایین درآمد من در ماه ژانویه را مشاهده می‌کنید که مسافرت‌هایم نیز در آن‌ها لحاظ شده است.

Upwork چیست؟

Upwork بزرگترین وبسایت فریلنسری در جهان است. وقتی مقالات مردم را در مورد تجربه‌های ناموفق در این وبسایت می‌خوانم، بیشتر کنجکاو می‌شوم. شاید این مردم هستند که با روشی اشتباه از آن استفاده می‌کنند و وبسایت هیچ تقصیری نداشته باشد.

شما می‌توانید در این وبسایت یک پروفایل ایجاد کنید. سپس برای استخدام شدن در مشاغل موجود درخواست داده و یا مشاغل خاص و دلخواه خود را جستجو کنید. بدیهی است که به راحتی می‌توان از Upwork درآمد کسب کرد. این وبسایت هم برای افراد با استعداد و هم برای افراد مبتدی کارساز است. در این وبسایت تنوع شغلی بسیار بالاست، همین سبب شده تا برای تمام فریلنسرها مفید باشد.

چگونه کار می‌کند؟

ابتدا می‌توانید کار خود را با ساخت یک پروفایل شروع کنید. این پروفایل من است:

https://www.upwork.com/o/profiles/users/_~011ed9a304412bd444/

مراحل کلی ساخت اکانت و پروفایل را پشت سر بگذارید. سپس باید پروفایل خود را با استفاده از یک تماس ویدیویی تایید کرده و یک آیدی معتبر را ارائه دهید. این ویژگی به تازگی اضافه شده و کلاهبرداران و افرادی که چندین پروفایل دارند را شناسایی می‌کند. پس از تنظیم کردن سایر موارد، باید اطلاعات مالیاتی خود را وارد کنید که بسته به کشور شما متفاوت خواهد بود.

حالا می‌توانید درخواست دادن برای مشاغل را شروع کنید. Upwork هنگام درخواست شغلی شما از چیزی به نام "اتصال" استفاده می‌کند که در اصل توکن دیجیتالی است و برای ارائه پیشنهادات کاری دلخواه شما استفاده خواهد شد. در گذشته برای ارائه پیشنهادات کاری ۲ اتصال احتیاج بود. همچنین شما هر ماه به صورت رایگان ۶۰ اتصال دریافت می‌کردید. اکانت‌های پلاس ۷۰ اتصال را به شما ارائه می‌دادند اما ماهانه ۴۰ اتصال را فعال می‌کردند. هزینه همچین اکانت‌هایی ۱۰ دلار در ماه بود. ظاهراً از ماه مه سیاست‌های Upwork تغییر کرده است و دیگر دریافت اتصالات رایگان نخواهد بود. جدول زیر را برای مطلع شدن از تغییرات مشاهده کنید:

من با این موضوع موافق نیستم اما درک می‌کنم که این کار سبب حدف کلاهبرداران و افراد مزاحم خواهد شد. بنابراین همچنان از این وبسایت حمایت می‌کنم، چون هزینه خرید اتصال‌ها هنوز هم قیمت نسبتاً کمی دارد.

هنگامی که شغلی را برای درخواست دادن پیدا کردید، باید "نامه پوششی" خود را بنویسید. نرخ خود را تعیین کنید، به تمام سوالات پاسخ دهید و سپس روی گزینه ارسال کلیک کنید. سپس منتظر بمانید، گاهی اوقات ممکن است هیچ خبری از آن‌ها نشنوید. اما گاهی اوقات آن‌ها برای گفتگو، مصاحبه و یا حتی استخدام با شما تماس خواهند گرفت. در این وبسایت می‌توانید مشاغل را براساس مکان، مجموعه مهارت‌ها و کلمات کلیدی فیلتر کنید.

وقتی کار بر روی یک پروژه را شروع می‌کنید، یا پس از تکمیل پروژه و یا بعد از رسیدن به بازه‌های زمانی خاص حقوق می‌گیرید. می‌توانید از ترکر دسکتاپ هم استفاده کنید. این برنامه زمان را برای شما ثبت خواهد کرد. زمانی که دکمه‌ی "روشن" را فشار دهید، از آن پس شما رسماً در حال کار کردن خواهید بود.

بگذارید نکته‌ای کلی را برای شما بیان کنم: این تایمر اسکرین شات‌ها را نیز ذخیره می‌کند و همچنین فعالیت‌های شما را به طور مداوم روی کلیدها ثبت خواهد کرد. بنابراین اگر فکر می‌کنید می‌توانید وارد سیستم شوید و سپس فیلم تماشا کنید، سخت در اشتباه هستید زیرا دستتان رو خواهد شد.

Upwork در ازای درآمد شما هزینه و مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌کند، بنابراین باید ابتدا این موضوع را به خوبی درک کنید. هزینه‌های زیر را مشاهده کنید. از لحاظ مالیت بر ارزش افزوده، این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد و شما باید در این رابطه با Upwork مشورت کنید.

چگونه می‌توان با موفقیت یک شغل را بدست آورد

حالا به بخش مهم این ماجرا می‌رسیم. من مقالاتی را می‌خوانم که در آن افراد بسیاری از کلاهبرداری شکایت دارند و ادعا می‌کنند که پس از ثبت درخواست کاری هیچکس با آن‌ها تماس نمی‌گیرد. طبق عقیده من این موضوع به پلتفرم مربوط نمی‌شود و کلاً به خود شخص بستگی دارد.

هوارد شولتز گفته است:« می‌توانید در زندگی افراد بسیاری را سرزنش کنید، یا می‌توانید بلند شده و با خود بگویید: گوش کن، من باید نسبت به خودم احساس مسئولیت کنم.»

گام ۱: پروفایل شما اهمیت دارد

اجازه دهید این موضوع را به روش امروزی بیان کنم. در یک سایت دوستیابی، شما هرگز به شخصی که عکس ندارد پیام نمی‌دهید، حتی اگر آن‌ها ادعا کنند که کریس همسورث یا مارگو رابی هستند. مگر نه؟ اگر جواب شما مثبت بوده، یعنی وضع شما نگران کننده است.

اساساً پروفایل همان رزومه شماست. برای تصویر پروفایل خود از یک عکس با کیفیت و حرفه‌ای استفاده کنید. من پروفایل‌هایی را دیده‌ام که در آن عکس گل و گربه قرار داده شده بود؛ چنین عکس‌هایی اصلاً مناسب نیستند. شما می‌توانید آیتم‌هایی را به نمونه‌کارهای خود اضافه کنید. مشخصاً این کار زمانی ضروری است که شما قصد ساخت لوگو یا نشان دادن مهارت‌های خود را دارید.

گام ۲: آن را سئویی کنید

در این وبسایت مشتریان نیز می‌توانند برای درخواست کار از شما دعوت کنند. آن‌ها ابتدا مهارت‌های مورد نظر را در Upwork جستجو می‌کنند، بنابراین باید پروفایل خود را بهینه‌سازی کنید تا در نتایج جستجو ظاهر شود.

پروفایل من را بررسی کنید و به لیستی از مهارت‌هایی که در بیوگرافی خود دارم نگاهی بیاندازید. در ابتدا بیوگرافی پروفایل من فقط ۲ تا ۳ خط بود و هر ماه فقط یک دعوتنامه از طرف مشتریان دریافت می‌کردم که به طور کلی کلاهبرداری بود. حالا پس از بروزرسانی بیوگرافی خود ماهانه بین ۵ تا ۱۰ دعوتنامه دریافت می‌کنم.

چون این پلتفرم یک موتور جستجو نیست، دلیل نمی‌شود تا متن‌های خود را بهینه‌سازی نکنید. از فهرست کردن مهارت‌هایی که ندارید دست بردارید وگرنه کارهایی به شما پیشنهاد می‌شود که قدرت انجام آن‌ها را ندارید.

گام ۳: زمان خود را بعد از صفحه‌ی دوم هدر ندهید

شانس افراد برای استخدام شدن در یک شغل خاص با داشتن مجموعه مهارت‌هایی گسترده بالا خواهد رفت. مد نظر داشته باشید که نباید هرگز از نتایج جستجوی صفحه‌ی دوم فراتر بروید. در عوض به صفحه‌ی اول برگردید و صفحه را رفرش کنید.

افراد زیادی از کشورهای مختلف برای مشاغلی که مهارت زیادی نیاز ندارند، متقاضی می‌شوند. بعضی از مردم هم برای مشاغلی درخواست می‌دهند که حتی قادر به انجام آن‌ها نیستند. بنابراین بعد از حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه، مشاغل دارای تعداد زیادی متقاضی خواهند شد که این موضوع می‌تواند برای استخدام‌کنندگان طاقت فرسا باشد.

وقتی یک شخص فرصت شغلی را ارائه می‌دهد، معمولاً ۱۰ تا ۱۵ دقیقه منتظر میماند تا مطمئن شود که همه چیز به خوبی پیش می‌رود. اگر آن‌ها بخواهند این نقش سریع‌تر پر شود، به تبع سریع‌تر نیز استخدام خواهند کرد. بنابراین خیلی مهم است که یکی از اولین افرادی باشید که درخواست می‌دهید.

طی یک آزمایش، من تنها به مشاغلی پاسخ می‌دادم که ۱ ساعت از زمان پست شدن آن‌ها گذشته بود. پس از ثبت درخواست هرگز هیچ پاسخی دریافت نکردم. سپس به مدت ۱ ماه در صفحات اول و دوم درخواست کار دادم و توانستم ۶ پاسخ دریافت کنم. فقط این موضوع را به یاد داشته باشید که در این پلتفرم پاسخ‌های زیادی را دریافت نخواهید کرد، بنابراین اجازه ندهید که این موضوع شما را دلسرد کند.

گام ۴: از موارد اضافی در پروفایل خود استفاده کنید

پروفایل شما نقش بزرگی در درخواست‌های شغلی شما خواهد داشت. زمانی که مشتریان قصد بررسی کردن متقاضیان را دارند، به پروفایل آن‌ها مراجعه می‌کنند. به همین دلیل است که باید پروفایل‌های خود را بهینه‌سازی کنید. Upwork طی ۵ ماه گذشته برخی از ویژگی‌های جدید را به پروفایل شما اضافه کرده که می تواند بسیار مفید باشد.

حالا شما می‌توانید یک "پروفایل تخصصی" را ایجاد کنید که به شما این امکان را می‌دهد تا بر روی یک مهارت خاص متمرکز شوید. این بدان معناست که وقتی مشتری به دنبال فریلسنر می‌گردد، شما برای آن پروفایل تخصصی نشان داده خواهید شد. به عنوان مثال به عکس من در تصویر زیر نگاهی بیاندازید. مثلا اگر یک مشتری عبارت "نویسنده محتوا" را جستجو کند، پروفایل من برای او نشان داده می‌شود.

این ویژگی به شما امکان می‌دهد تا نمونه‌کارهای سفارشی و جزئیات خاص مربوط به یک مهارت را به پروفایل خود اضافه کنید. با انجام این کار مشتریان می‌توانند خیلی راحت‌تر پروفایل شما را ارزیابی کنند. در ذکر کردن جزئیات دقت داشته باشید و فقط بر روی مهارت‌هایی تمرکز کنید که واقعاً در آن‌ها خوب هستید.

مورد دیگری که اضافه شده، قسمت "پروژه‌های محبوب" است. این قسمت شما را قادر می‌سازد تا جزئیات پروژه مورد نظر را مشخص کرده و قیمتی خاص را برای آن تعیین کنید. این مسئله به نفع مشتریان است زیرا آن‌ها می‌توانند با مشاهده پروفایل شما بفهمند که چه خدمات خاصی را ارائه می‌دهید. شما باید ۳ مورد از بهترین پروژه‌های خود را مشخص کنید. به دنبال انجام پروژه‌هایی باشید که تقاضا برای انجام آن بالا می‌باشد. بنابراین چیزی مثل «ایجاد یک برنامه سفارشی که M&M آبی را از رنگ‌های دیگر فیلتر می‌کند» را پست نکنید. شاید این مطلب بسیار جالب به نظر برسد، اما احتمالاً کسی به دنبال همچین چیزی نخواهد گشت.

گام ۵: یک نامه پوششی فوق‌العاده بنویسید

اگر تصور می‌کنید که با داشتن پروفایل تنها یک نامه پوششی ۲ جمله‌ای نیاز دارید، بدانید که سخت در اشتباه هستید. اینجا همان بخشی است که بسیاری از مردم در آن شکست می‌خورند. نامه پوششی فرصتی است که ثابت می‌کند شما بهتر از سایر رقبا هستید.

از بیان کردن موارد بیهوده و غیرضروری پرهیز کنید. این مختص پروژه‌های کوتاه مدت نیز می‌باشد. کارفرماها نمی‌خواهند در مورد گذشته شما بدانند و همچنین نمی‌خواهند متوجه شوند که چرا اضافه شدن شما به تیم بسیار مفید خواهد بود. تنها چیزی که آن‌ها می‌خواهند بدانند این است که آیا می‌توانید کار را به سرانجام برسانید یا خیر.

نامه پوششی خود را با این روش ساختاربندی کنید:

مقدمه: یک یا دو جمله که جایگاه فعلی و مدت زمان فعالیت شما را توضیح می‌دهد.

چیزی که در آن مهارت دارید: این فرصت شما برای خودنمایی کردن است. دو یا سه جمله در مورد پروژه‌های موفق، همکاری‌ها و یا هر چیز مرتبط با شغل مورد نظر بنویسید.

به آن‌ها بگویید که می‌توانید این کار را انجام دهید: فردی که شما را استخدام می‌کند، می‌خواهد بداند آنقدر اعتماد به نفس دارید که بتوانید پروژه را تکمیل کنید یا خیر. با اطمینان یک تا دو جمله بنویسید و توضیح دهید که چگونه قرار است این کار را انجام دهید.

با یک فراخوان عمل کار را به اتمام برسانید: مثلا چیزی مانند « با من تماس بگیرید تا در مورد مهارت‌های خودم بیشتر صحبت کنیم» بنویسید. این کار شخص استخدام‌کننده را ترغیب می‌کند تا در مورد شما اطلاعات بیشتری کسب کند.

گام ۶: آنچه در Upwork اتفاق می‌افتد، در Upwork باقی می‌ماند

Upwork از قراردادها مراقبت می‌کند و اقدامات حفاظتی خاصی در این زمینه دارد اما تنها تا زمانی که همه‌ی کارها در سایت انجام شود. از لحظه‌ای که کارهای خود را خارج از وبسایت انجام دهید، خطر کلاهبرداری را به جان خریده‌اید. بنابراین اگر پاسخی در خصوص درخواست شغلی دریافت کردید که در آن شخص مورد نظر از شما اسکایپ، شماره و یا اطلاعات بانکی می‌خواهد، نباید این موارد را در اختیار آن‌ها بگذارید. شما باید به آن شخص اطلاع دهید که خارج از Upwork هیچ گفتگویی نخواهید داشت.

با این حال اگر قبلاً قراردادی به شما پیشنهاد شده و آن را پذیرفته‌اید، می‌توانید بیرون از Upwork نیز کارهای خود را انجام داده و احساس امنیت کنید. اگر قرارداد به پایان رسیده یا تکمیل شده، باید دوباره قرارداد جدیدی را امضا کنید. حالا می‌توانید دوباره کارهای خود را با خیال راحت در خارج از وبسایت نیز انجام دهید.

گام ۷: آزمایشات رایگان انجام ندهید

افرادی هستند که قبل از پیشنهاد قرارداد به شما پیام می‌دهند و از شما می‌خواهند که یک آزمایش فوری را انجام دهید و اگر کار شما از بقیه بهتر باشد قول استخدام را به شما خواهند داد. به من اعتماد کنید و هرگز این کار را انجام ندهید.

هیچ کاری را مجانی انجام ندهید. تنها زمانی به حرف آن‌ها گوش دهید که برای زحمات خود حقوق دریافت می‌کنید. اینگونه به این موضوع فکر کنید: اگر فرد استخدام کننده ۱۰۰ متقاضی داشته باشد و از بین این تعداد تنها ۷۰ نفر را برای انجام آزمایشات رایگان جذب کند، آن‌ها تقریباً می‌توانند بدون استخدام کردن افراد پروژه‌های خود را انجام دهند. اینکه آن فرد چقدر با اعتبار به نظر می‌رسد هیچ اهمیتی ندارد، هیچ کاری را رایگان انجام ندهید.

گام ۸: ارتباط برقرار کردن امری کلیدی است

قبل از اینکه قراردادی را امضا کنید، بهتر است با مشتری از طریق پیام یا مصاحبه ویدیویی گفتگویی داشته باشید. شما باید این کار را به روشی حرفه‌ای انجام دهید و در طی گفتگو لحن کاری خود را حفظ کنید. من کارفرمایانی داشته‌ام که مرا "دوست" و "رفیق" صدا می‌زنند، اما همچنان برای حفظ چهره‌ی حرفه‌ای خودم با لحنی کاری به آن‌ها پاسخ خواهم داد.

سعی کنید به موقع به پیام‌ها پاسخ دهید. کارفرمایان در Upwork به دنبال استخدام فوری هستند و اگر شما یک روز بعد جواب آن‌ها را بدهید، احتمالاً آن فرصت شغلی را از دست خواهید داد. همچنین باید در مورد شرایط و انتظارات کارفرما نیز صحبت کنید. اگر در قرارداد چیزی ذکر شده که با آن مخالف هستید، باید با کارفرما در میان بگذارید. پرسیدن بهتر از اشتباه کردن است، پس از سوال پرسیدن نترسید.

گام ۹: قرارداد را دوباره بررسی کنید

قرارداد می‌تواند از زمان درخواست شما تا زمان ارسال پیشنهاد کاری تغییر کند. مانند هر قرارداد دیگری، شما باید پیشنهادات را کاملاً بخوانید و مطمئن شوید که با نرخ تعیین شده موافق هستید.

گام ۱۰: تسلیم نشوید

شاید شما بعد از ۱۰ درخواست شغلی دادن تنها از طرف یکی از آن‌ها جواب بشنوید. شاید آن کارفرمایی که به شما جواب مثبت داده، قصد دارد شما را سال آینده استخدام کند. این موضوع تنها مربوط به Upwork نیست و مختص زندگی روزمره شما نیز می‌باشد. پس هرگز تسلیم نشوید.

توماس کارلایل گفته است:« ماندگاری، استقامت و پایداری در برابر تمام موانع، دلسردی‌ها و غیرممکن‌ها همان چیزی است که روح قوی را از ضعیف متمایز می‌کند.»

گام ۱۱: سختکوشی نتیجه خواهد داد

شاید فکر کنید که چون در خانه کار می‌کنید می‌توانید راحت باشید و کارها را در زمان دلخواه خود انجام دهید. بهتر است این طرز فکر را از ذهن خود بیرون کنید. اگر تاریخی را با مشتری برای تکمیل پروژه تعیین کرده‌اید، بهتر است یک روز زودتر پروژه را انجام داده و آن را برای مشتری ارسال کنید. یک پروژه موفق همیشه می‌تواند منجر به پروژه‌های بیشتری از طرف همان کارفرما شود. همچنین یک پروژه موفق می‌تواند سبب شود تا مشتریان به شما امتیاز ۵ ستاره بدهند، این امتیازدهی برای درخواست شغلی بعدی شما بسیار مفید واقع خواهد شد.

در هر کاری که انجام می‌دهید سخت تلاش کنید، زیرا هرگز نمی‌دانید که آن کار چه فرصت‌هایی را با خود به همراه خواهد داشت. من برای یک شرکت شروع به نوشتن کردم و در عرض ۲ ماه آن‌ها از کار من راضی شدند و نرخ ساعتی من را افزایش دادند. آن زمان من تیمی ۴ نفره از فریلنسرها را نیز مدیریت می‌کردم. این شرکت به من کمک می‌کند تا در زمینه‌های دیگر نیز توسعه پیدا کنم و برای انجام سایر کارها به من حقوق می‌دهد.

من می‌دانم که ممکن است مردم در سایت‌هایی مثل Upwork تجربه‌های بدی داشته باشند اما جنبه‌های مثبتی نیز برای استفاده وجود دارد. به نظر من در هر تجربه‌ی بد ۹۵ درصد سوتفاهم و یا عدم دانش کافی وجود دارد.

منبع

چه امتیازی برای این مقاله میدهید؟

خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی
5 از 1 رای

2 سال پیش
کار
شغل
فریلنسر
Upwork
/@Pemi.razmi
علیرضا داداشی
دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاه و پرسش

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

علیرضا داداشی

دانشجوی مهندسی پزشکی