محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی سمت سرور (Back-End)
ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 6 دقیقه

محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی سمت سرور (Back-End)

توسعه Back-End به برنامه‌های سمت سرور و همه چیزهایی که بین پایگاه داده و مرورگر ارتباط برقرار می‌کند، اشاره دارد. توسعه Back-end بر پایگاه داده‌ها، اسکریپت‌ها و معماری وب‌سایت تمرکز دارد.

به طور معمول HTML و CSS در این روند مورد بررسی قرار می‌گیرند. اگرچه مفید هستند، اما واقعا برای توسعه منطق back-end ضروری نیستند. 

در این مقاله ما محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی back-end را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

برنامه‌نویسیback-end  دارای سه بخش است : سرور، برنامه و پایگاه داده.

در ادامه مقاله این موارد را بیشتر توضیح می‌دهیم.

برای بهتر توضیح دادن اینکه چگونه همه این موارد کار می‌کنند، بیایید از یک مثال استفاده کنیم : یک مشتری که می‌خواهد با استفاده از وب‌سایت کارت پرواز بخرد. همه چیزهایی که مشتری بر روی صفحه وب می‌بیند front-end است، اما وقتی این مشتری تمام اطلاعات خود را معرفی می‌کند، مانند نام، آدرس، توضیحات و غیره، عملکرد وب اطلاعات را بر روی پایگاه داده‌ای که از قبل بر روی وب‌سایت ساخته شده است ذخیره می‌کند.

برنامه وب اجزاء را در پایگاه داده ایجاد، حذف، آپدیت می‌کند یا تغییر نام می‌دهد. مثلا وقتی یک مشتری بلیط را خریداری می‌کند، آیتمی در جدول ایجاد می‌شود، اما زمانی که آن‌ها تجدیدنظر می‌کنند یا مایل به لغو بلیط هستند، آیتم در پایگاه داده تغییر می‌کند.

در ساده‌ترین شکل، سرور کامپیوتری است که از راه دور به نرم‌افزار دسترسی داشته و آن را اجرا می‌کند تا درخواست‌های مشتریان را انجام دهد.

به طور خلاصه، وقتی مشتری می‌خواهد بلیط بخرد، کار back-end این است که برنامه وب با سرور ارتباط برقرار کند تا تغییراتی را که در پایگاه داده ذخیره‌شده، روی سرور ایجاد کند. 

تکنولوژی‌هایی مثل PHP ، Ruby ، Python و تکنولوژی‌های دیگر مواردی هستند، که به برنامه‌نویسان back-end کمک می‌کنند تا این کار را به درستی و هماهنگ انجام دهند، و مشتری به آسانی می‌تواند خودش بلیطش را درخواست دهد.

back-end  دارای سه بخش است: سرور، پایگاه داده شما، و یک برنامه  back-end،  نرم‌افزاری که از طریق زبان‌های سمت سرور نوشته شده است. سرور یک کامپیوتر قدرتمند است که نرم‌افزار back-end را اجرا می‌کند، پایگاه داده‌ داده‌های سایت شما را می‌سازد، و نرم‌افزار مرتبط بین این دو است. مثلا اگر کاربری پروفایل خود را روی سایت آپدیت کند، اسکریپت‌های سمت سرور اطلاعاتی که کاربر وارد کرده است را می‌آورد.

تا الان توضیحاتی درباره back-end و front-end به شما ارائه کردیم. در ادامه به بررسی محبوب‌ترین زبان های برنامه‌نویسی back-end می‌پردازیم.

Java

جاوا توسط توسعه‌دهندگان بزرگ انتخاب شده است. البته این بدان معنا نیست که بهترین زبان است. جاوا پیرامون مدل سازمانی ساخته شده است. در ابتدا بنیان‌گذاران آن برنامه‌ریزی کردند تا کسب و کاری را برای آن بسازند مثل .NET 

 تمام برنامه‌های اندروید مبتنی بر جاوا هستند و 90 درصد شرکت‌های Fortune 500 از جاوا به عنوان زبان سمت‌ سرور برای توسعه back-end استفاده می‌کنند. جاوا با محبوبیتی در حدود 6000 شغل در سال 2018 نسبت به سال 2017 کاهش یافته است، اما هنوز هم به خوبی پا برجاست.

Python

بسیار سریع در حال توسعه و نمونه‌سازی است. کدنویسی با آن لذت‌بخش است، نگهداری و ریفکتور آن آسان است. پایتون یک زبان برنامه‌نویسی با اهداف عمومی است، که برای توسعه وب استفاده می‌شود و به عنوان یک زبان پشتیبان برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 این زبان به طور گسترده در محاسبات علمی، داده‌کاوی و یادگیری ماشین استفاده می‌شود.

بسیاری از وبسایت‌ها توسط فریم‌ورک‌های Python ، Ruby و PHP هدایت می‌شوند. این زبان‌ها توسط افراد حرفه‌ای ساخته شده‌اند.

نقاط ضعف: به اندازه جاوا سریع نیست، اما بخش محتوای وب آن به اندازه کافی سریع است.

Node.js

Node.js  با Express.js نیز می‌تواند برای طراحی برنامه‌های وب کلاسیک در سمت سرور استفاده شود. با این حال، در حالی که امکان‌پذیر است،‌ این الگوی درخواست-پاسخ که در Node.js پیرامون رندر HTML ارائه می‌شود، معمول‌ترین مورد استفاده نیست.

Go

 Go تازه‌ وارد است. از نظر سرعت بهتر از جاوا و از نظر جذابیت و بهره‌وری بهتر از Python / Ruby است. دارای سلسله مراتبی ساده و قدرتمند می‌باشد.

نقاط ضعف: اگرچه Go پروژه‌ای پایدار است، اما ابزارهای زیادی برای آن وجود ندارد. اما انتظار می‌رود که به مرور زمان در این زمینه پیشرفت کند.

Django

این یک فریم‌ورک وب رایگان و منبع باز (open-source) است، که به زبان پایتون نوشته شده است و

الگوی معماری model–view–controller) MVC) را دنبال می‌کند. 

این فریم‌ورک توسط Django Software Foundation) DSF) نگهداری می‌شود.

 Django یک فریمورک وب پایتون سطح بالا است که توسعه سریع و طراحی تمیز و کاربردی را تقویت می‌کند.

ASP.NET

از پایگاه داده SQL server مایکروسافت استفاده می‌کند.

 ASP.NETیک فریمورک وب منبع باز برای ساخت برنامه‌های وب مدرن و سرویس‌ها با .NET است.

 ASP.NET وب‌سایت‌های مبتنی بر HTML5، CSS و JavaScript را ایجاد می‌کند که ساده و سریع هستند و می‌توانند به میلیون‌ها کاربر نسبت داده شوند. به شما اجازه می‌دهد تا به راحتی از ویژگی‌های کامل زبان‌های مثل #C یا VB.NET برای ساخت برنامه‌های وب استفاده کنید. 

Ruby

این یک زبان برنامه‌نویسی است که برای سرگرمی و کارایی ایجاد شده است. سینتکس Ruby به راحتی قابل خواندن است، حتی برای کسی که Ruby را نمی‌شناسد.

 به طور کلی این یک نقطه ارتباط به لطف Ruby On Rails است، که فریمورکی ( ساخته شده با Ruby) برای ساخت برنامه‌های وب است. این زبان بر روی Rails یکی از محبوب‌ترین ابزارهای بهبود وب برای استارت‌آپ‌ها و کسب و کارهای کوچک است.

SQL

 SQL یک زبان استاندارد کوئری (پرس وجو) برای ذخیره‌سازی، بازیابی و نگهداری داده‌ها در پایگاه داده است. 

این یک زبان جهانی کوئری برای پایگاه داده است. SQL برای ارتباط با پایگاه داده استفاده می‌شود، که بخشی از هر عملکرد وب back-end است. مهم نیست که چه زبان یا فریمورکی را برای ساخت برنامه وب خود انتخاب می‌کنید، شما احتمالا از SQL ، یا نوعی انتزاع از آن، برای ارتباط با پایگاه داده استفاده می‌کنید.

برنامه‌نویس SQL شغلی با تقاضا بالا در سطح جهانی است، با بیش از 30000 شغل بیشتر از زبان‌های برنامه‌نویسی که در بالا به آن‌ها ذکر شد. اگر تنها زمان محدودی برای یادگیری یک تکنولوژی جدید دارید، این مورد را انتخاب کنید.

کلام آخر

در پایان، ما ۸ مورد از محبوب‌ترین زبان های برنامه نویسی سمت سرور را معرفی کردیم.

اگر مایل هستید ،که برنامه نویسی سمت سرور را یاد بگیرید ،‌می توانید به لینک‌های قرار داده شده در هر قسمت مراجعه کنید.

منبع

چه امتیازی برای این مقاله میدهید؟

خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی
4 از 2 رای

/@alireza.mzh
علیرضا معمارزاده
junior level developer

Student of Software Engineering, python Developer, i love programming and game

دیدگاه و پرسش

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

علیرضا معمارزاده

junior level developer

پَچیم

مدیریت سرور مثل آب خوردن

جالب میشه اگر از جایی سرور اختصاصی یا vps تهیه کنید و با چند کلیک بتونی nginx، ورژن‌های مختلف php یا nodejs، دیتابیس‌های مختلف رو نصب و مدیریت کنی و رو همون، هر تعداد سایت که خواستی رو بالا بیاری و مثل آب خوردن مدیریت کنی اون هم با چند کلیک؟