آموزش GraphQl

برای دسترسی به این دوره نیاز است بصورت نقدی این دوره را خریداری کنید یا با تهیه عضویت ویژه میتوانید به آن دسترسی پیدا کنید.

قیمت دوره 59000 تومان
وضعیت دوره تکمیل شده
زمان کل دوره 05:02:03
تعداد قسمت‌ها 19
نوع دسترسی نقدی یا عضویت ویژه
امتیاز دوره‌
5 از 1 رای

دسترسی رایگان برای اعضای ویژه

داشتن یک api با تعدادی زیادی از endpoint، دیدگاه قدیمی برای استفاده از api هاست. اما با وارد شدن graphql این دیدگاه شروع به تغییر کرده و جای خود را بجای چندیدن endpoint به یک endpoint به همراه queryهای مختلف داده است. در طول دوره آموزش graphql قصد داریم، این زبان کوئری جذاب را برای ایجاد کردن apiهای حرفه‌ای به شما آموزش دهیم.

graphql چیست ؟

می‌توان گفت graphql یک زبان query است که به شما این اجازه را میدهد که با داشتن یک endpoint یا همان روت اصلی api خودتان را شکل دهید!

یک endpoint ؟ برای api نویسی ؟ شاید عجیب به نظر برسد اما با این کار شما دیگر لازم به روت‌های مختلف در api ندارید و با استفاده از کوئری‌های مختلف می‌توانید از روت اصلی اطلاعات مورد نیاز خود را واکشی، اضافه، حذف و ویرایش کنید.

در آموزش graphql ما سعی داریم با مثال‌های مختلف روش استفاده از یک endpoint را در قالب استفاده از کوئری‌های مختلف به شما آموزش دهیم.

چرا graphql یاد بگیریم ؟

در جواب این سوال می‌توان گفت در graphql دیدگاه قدیمی api نویسی کنار گذاشته شده و شما با نوشتن query های متفاوت و ارسال آن به endpoint مورد نظر میتوانید با اطلاعاتتان در برنامه سمت سرورتان کار کنید .

همچنین در api که با graphql نوشته می‌شود دیگر نیازی به ورژ‌ن‌بندی کردن api برای پشتیبانی از ورژن اپلیکیشن‌های قبلی نیست و این مفهوم ورژن‌بندی برای همیشه در graphql حذف می‌شود.

در دوره آموزش graphql ما سعی کرده‌ایم تمام موارد لازم برای یادگیری graphql را قدم به قدم به شما به شکل کامل آموزش دهیم.

فرق بین rest api و graphql

تفاوت در Endpoint

هماهنطور که در بالا هم به آن اشاره کرده‌ایم، در ایجاد api به روش rest ما نیاز داریم برای هر عملیاتی یک endpoint یا همان url داشته باشیم. برای مثال به url های زیر دقت کنید.

/users => GET
/users => POST
/users/{user} => GET
/users/{user} => PUT
/users/{user}/delete => DELETE

تمام روت‌های بالا با هدف کار با کاربران سایت ایجاد شده‌اند و اگر دقت کنید برای واکشی،حذف ، اضافه و ویرایش یک url برای آن‌ها ایجاد شده است.

اما در روش graphql شما کوئری‌های مختلف خود را تنها به یک url ارسال می‌کنید. به مثال زیر دقت کنید.

{ 
 Query 
    { User
      { 
        name 
        age 
       }
    } 
}

در کوئری بالا که به endpoint مربوط به graphql ارسال می‌شود. با این کوئری ما درخواست میکنیم که اطلاعات کاربر با نام و سن را برای ما برگرداند.

البته در دوره آموزش graphql ما سعی می‌کنیم این مورد را دقیق‌تر به شما توضیح دهیمتا کاملا برای شما جا بی‌افتد.

عدم نیاز به ورژن بندی api

در صورتی که شما برای api خود از روش rest استفاده کنید با ایجاد urlهای مختلف و استفاده از آن‌ها در پروژه‌های واقعی باعث می‌شود زمانی که نیاز به آپدیت آن urlها دارید برای آنکه اپلیکیشن‌های ورژن قبلی شما دچار مشکل نشود این urlها را ورژن‌بندی کنید که در طی زمان می‌تواند حجم کدهای شما را به شکل چشم‌گیری افزایش دهد.

اما این موضوع در graphql متفاوت است از آنجایی که شما دارای یک url هستید تنها نیاز است در ورژن جدید اپلیکیشن خود query متفاوتی وارد کنید که این برای ورژن‌های قبلی اپلیکیشن شما مشکلی ایجاد نمی‌کند و بدونه دردسر و بدون مشکلی که در rest وجود داشت می‌تواند به همان روال سابق کد خود را توسعه دهید.

برای آموزش graphql باید چه چیزهایی را بدانیم؟

شما می‌توانید از graphql در زبان‌های backend مختلف استفاده کنید‌، اما برای این دوره، برای آنکه بتوانید به شکل کامل مطالب را مشاهده و استفاده کنید نیاز است که با جاوا اسکریپت و nodejs آشنا باشید.

اگر به هر دلیلی با جاوا اسکریپت و nodejs آشنا نیستید، میتوانید با استفاده از چارت مهارت یادگیری جاوا اسکریپت و آموزش nodejs به سادگی با این دو آشنا شوید.

qraphql محدود به زبان نیست

دقت کنید که graphQL یک زبان کوئری است که محدود به زبان backend خاصی نیست و شما ‌می‌توانید آن را در هر زبانی استفاده کنید . اما ما در این دوره روش استفاده از graphql را در زبان جاوا اسکریپت به شما آموزش خواهیم داد.

در دوره آموزش qraphql چه مباحثی را یاد میگیرید؟

با شرکت در دوره آموزش graphql و دیدن فایل های آموزشی و تمرین کردن نکات گفته شده در ویدیو ها شما یاد میگیرید که:

 • چطور با استفاده از graphql یک api بسازید.
 • روش استفاده از graphql در node را یاد میگیرید.
 • روش نوشتن کوئری‌های مختلف برای واکشی اطلاعات را یاد خواهید گرفت.
 • آپلود فایل با graphql
 • صفحه‌بندی کردن اطلاعات
 • و ...
دیدن ادامه مطلب

سوالات متداول

آیا یادگیری qraphql آسان است؟

graphql یک زبان کوئریست که در اکثر زبان‌های backend قابل استفاده است. اگر شما با زبان بک‌اندی که قصد استفاده از graphql را دارید به خوبی آشنا باشید. خیلی زود می‌توانید graphql را فرا بگیرید.

پیش‌نیاز‌های یادگیری qraphql ؟

برای یادگیری graphql ابتدا شما نیاز به یادگیری یک زبان سمت سرور دارید، حال که این زبان سرور می‌تواند هر چیزی باشد برای مثال php یا جاوااسکریپت یا پایتون.

بعد از انتخاب زبان سمت سرور می‌توانید خیلی ساده شروع به یادگیری graphql کنید

آیا با این دوره graphql را کامل فرا میگیریم؟

ما در طول این دوره سعی کرده‌ایم موارد مختلف و کاربردی از graphql را قدم به قدم به شما آموزش دهیم به شکلی که در پایان دوره شما بتوانید از graphql در زبان سمت سرور مورد نظر خود استفاده کنید.

چرا graphql را از راکت یاد بگیریم؟

ما در راکت سعی می‌کنیم مطالب به روز و کاربردی را در اختیار کاربران قرار دهیم. این موضوع برای graphql هم صدق می‌کند و ما در این دوره سعی کردیم به شکل کامل graphql را به شما آموزش در قالب یک پروژه آموزش دهیم.

برای دسترسی به این دوره نیاز است بصورت نقدی این دوره را خریداری کنید یا با تهیه عضویت ویژه میتوانید به آن دسترسی پیدا کنید.

قیمت دوره 59000 تومان
وضعیت دوره تکمیل شده
زمان کل دوره 05:02:03
تعداد قسمت‌ها 19
نوع دسترسی نقدی یا عضویت ویژه
امتیاز دوره‌
5 از 1 رای

دسترسی رایگان برای اعضای ویژه
آفلاین
user-avatar
مدرس دوره حسام موسوی

اول داستان، طراح گرافیک بودم و ۲ سالی به عنوان طراح مشغول بودم، بعد به برنامه‌نویسی علاقمند شدم و الان بیشتر از ۱۰ ساله که عاشق کدزنی و چالش‌های پروژه‌های مختلفم. به تدریس علاقه خاصی دارم و دوست دارم دانشی که در این راه بدست آوردم را در اختیار دیگران هم قرار بدم. 

سوالات و گفتگو‌ها

سوالات و گفتگو‌ها

اگر سوال و مشکلی یا حتی بحثی در یکی از حوزه‌های برنامه‌نویسی دارید این بخش به شما کمک ویژه‌ای خواهد کرد

دورهای پیشنهادی

مشاهده همه دوره ها
مدیریت پروژه های متن‌باز با git و github

مدیریت پروژه های متن‌باز با git و github

اگر از دنبال کنندگان مجله آموزشی راکت باشید میدانید که در راکت دوره های زیادی از ابزارهای اوپن سورس مثل لاراول ، فریمورک های جاوا اسکریپت ، نود جی اس...

دسترسی رایگان برای اعضای ویژه
آموزش کامل عبارات باقاعده - Regular Expressions

آموزش کامل عبارات باقاعده - Regular Expressions

اولین چیزی که با دیدن کلمه عبارات باقاعده خواهید گفت این است که آن چیست ؟ برای رسیدن به این جواب به شما پیشنهاد میکنم قسمت معرفی این دوره را مشاهده کن...

دسترسی رایگان برای اعضای ویژه
آموزش گیت و گیت هاب

آموزش گیت و گیت هاب

گیت و گیت هاب چی هستن ؟ دقیقا در این دوره هر دوی اینها رو یاد میگیرید و میفهمید که این دو ، چه معجزه عالی در دنیای برنامه نویسین. شاید خیلی از شماهای...

آموزش طراحی وب

آموزش طراحی وب

در این دوره قراره طراحی وبسایت رو به شما آموزش بدم یعنی قراره یک وبسایت رو از صفر که ، طرح ایده و بعد طراحیش در فتوشاپ باشه رو به شما آموزش بدم تا کدن...

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال نظر لازم است ابتدا وارد سایت شوید
در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید