7 روش روانشناسی ، برای خلق ایده های جدید و خلاقانه

ترجمه و تالیف : مهین کیان
تاریخ انتشار : 13 خرداد 98
خواندن در 3 دقیقه
دسته بندی ها : طراحی وب

مسائلی وجود دارد که به نظر می رسد، نمی توانید برای شان چاره ای بیندیشید.خواه یک طرح منحصر به فرد و خاص برای وب سایت تان باشد،یا مفهومی برای یک پست وبلاگ ،یک رابط جذاب و یا ایده های خلاقانه جدید، رسیدن به اینها مشکل است.

به نظر می رسد اینها از جایی نیامده اند ،اما تحقیقات نشان می دهد روش هایی وجود دارد که باعث می شود ناگهان در ذهنتان جرقه ای زده شود که آن کارها به آسانی انجام شود.

7 روش روانشناسی ، برای خلق ایده های جدید و خلاقانه

1. از تردید اجتناب کنید

 در تحقیقی که توسط جنیفر مولر انجام شد ،دریافت که زمانی که مردم نسبت به آینده مردد باشند،باعث می شود که برای لاتاری پول پرداخت کنند و بنابراین ایده های خلاق شان را از بین می برند.

آنها در واقع خلاقیت را با کلماتی مانند "حال بهم زن " و " جهنمی" مرتبط می دانستند.اما این تعصب برای شان کاملا غیرقابل دیدن بود . ممکن است لزوما نتوانید از احساس دودلی جلوگیری کنید اما وقتی تمام ایده هایتان را رد می کنید این حس را تشخیص می دهید.

اگر فکر می کنید ایده های خوب ندارید ، توجه داشته باشید که احتمالا چون ناخوداگاه از ایده های جدید می ترسید آنها را رد می کنید.برگزیدن ایده هایی که کامل نیست بهتر از رد کردن همه آنهاست.

2. چندین راه حل تشخیص دهید

به علاوه تحقیقات مولر نشان داد که اگر به مردم بگویید یک مطلب ساده در مورد اینکه چگونه همه مشکلات یک راه حل دارند بنویسند،به احتمال زیاد به رد کردن ایده های واقعا خلاقانه منجر خواهد شد.

اگر به خودتان بگویید "این ایده خوبی نیست" این بهترین راه برای متوقف کردن خودتان است ،به جای ان از خودتان بپرسید آیا این ایده خوب است؟

3.درباره تناقضات فکر کنید  

الا مایر اسپکتور ،آزمایشی انجام داد که در آن از شرکت کنندگان خواسته شد که افکارشان را بنویسند.از یک گروه خواسته شد درباره افکار جالب بنویسند در حالی که از گروه دیگر خواستند درباره افکار متناقض بنویسند.

گروهی که افکار متناقض را درباره مسئله ای نوشتند تقریبا دو برابر مقدار مورد نیاز ، بینش خلاق داشتند.

اگر با حل کردن یک مسئله طراحی مشکل دارید،می توانید درباره چیزهای متناقض فکر کنید،مانند اینکه چطور برخی مواقع راه رفتن،کمتر از ایستادن خسته کننده است؟ به نظر می رسد این نوع تفکر،رسیدن به راه حل را ساده تر می کند تا روش دیگری که شما را به جواب نمی رساند. افکار حتی نباید خیلی مربوط به کاری باشند که در دست انجام دارید ،اما این نزدیکی ممکن است کمک کننده باشد.

7 روش روانشناسی ، برای خلق ایده های جدید و خلاقانه

4.به دنبال روابط باشید

پل تاگارد ، نظریه ای در مورد چگونگی شکل گیری ایده های جدید در مغز دارد.این کار یک فرآیند ریاضی پیچیده به نام پیچ خوردگی،است که دو ایده را با هم ترکیب می کند به طوری که ایده های اولیه قابل تشخیص است.

او به نمونه هایی مانند "انتخاب طبیعی "داروین اشاره می کند که ترکیبی از انتخای ایده های مصنوعی با الهام از طبیعت است،یا ساخت "ایمیل وایرلس" که ترکیب ایده های ایمیل و وایرلس است.
اگر نمی توانید مسئله ای را از طریق تجزیه و تحلیل آن حل کنید،یا ایده جدید ندارید،این روش می تواند شما را در معرض ایده هایی که ممکن است خارج از منطقه راحتی شما باشد ،قرار دهد.

5. بخندید

آلیس آیزن چندین تحقیق روی چگونگی اثرگذاری خلق و خو بر خلاقیت انجام داده است،و یکی از قوی ترین نتایج از شوخ طبعی حاصل شده است.او متوجه شد کسانی که یک ویدئوی طنز را دیده بودند نسبت به کسانی که یک ویدئوی ریاضی دیده بودند، در حل کردن یک مسئله خلاقانه سه برابر بهتر عمل کردند. تحقیقات دیگر نشان می دهد داشتن اخلاق خوب به طور کلی اثر مشابهی دارد.

اگردر حل یک مسئله یا داشتن ایده جدید مشکل دارید،سعی کنید تفکر مثبت را تمرین کنید یا به دنبال چیز خنده داری در موردش باشید. افزایش خلق و خو واقعا می تواند حل کردن مسئله ای که دارید را ساده تر کند.

6. چگونگی طوفان ذهنی 

صجبت درباره طوفان ذهنی می تواند اتلاف وقت باشد زیرا بدون شک قبلا در مورد آن شنیده اید.در عوض به برخی روش ها اشاره می کنیم که ممکن است طوفان ذهنی آنطور که انتظار دارید کار نکند.

برای شروع اکثر آزمایشات نشان می دهد که گروه های طوفان ذهنی، آن را بدتر از کسانی که آن را به تنهایی انجام می دهند ،به کار می برند.پس نیازی نیست که به دنبال گروه خاصی باشید که در طوفان ذهنی به شما کمک کنند.

از طرفی ،کارن دوگاش چندین آزمایش انجام داده که نشان می دهد قرار گرفتن در معرض ایده های دیگران مفید است.کسانی که به ایده های ضبط شده روی یک نوار گوش می دهند ، ایده های بیشتری نسبت به کسانی که آن نوار را ندارند،ارائه می کنند.هنوز هم آنها در یک جلسه طوفان ذهنی به تنهایی، بهتر عمل میکنند.

وی همچنین متوجه شد کسانی که ایده های شان را از طریق کامپیوتر به اشتراک می گذارند ،بهترین نتایج را می گیرند.احتمالا به این دلیل که آنها می توانند الهام بخش یکدیگر باشند بدون اینکه همدیگر را از نظر ذهنی منحرف کنند. 

درکوتاه مدت می توانید، از منابع مختلف الهام بگیرید، اما نگران انجام طوفان ذهنی واقعی به تنهایی ، و هنگامی که  برای تمرکز کردن وقت دارید ،نباشید. 

7.اجازه دهید ذهنتان سرگردان شود

به نظر می رسد ممکن است با دو نوع مسئله روبرو شوید،مسائلی که نیاز به تجزیه و تحلیل دارند و مسائلی که به انفجار ناگهانی فراصت نیازدارند.

اگر چیزی که نیاز دارید مسائل دسته دوم است،تمرکز زیاد روی آن واقعا بد است.آزمایشی که توسط ماریک ویث انجام شد نشان داد که کسانی که در طول روز ، کمترین میزان تمرکز را داشتند روشنگری بیشتری در مسائل داشتند.به نظر می سد بیمارانی که بخش lobe مغزشان آسیب دیده یا کسانی که تحت تاثیرالکل بوده اند به نتایج مشابهی رسیده اند.

درس امروز این است که اگر تمرکز کمکی در حل مسئله نمی کند،بهتر است شروع به خیال بافی کنید تا ذهنتان را مجبور به پیدا کردن یک راه حل کنید. تمرکز برای انجام کار است نه پیدا کردن ایده ها در ابتدای کار .

گردآوری و تالیف مهین کیان
آفلاین
user-avatar

کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار . زمینه مورد علاقه من برنامه نویسی اپلیکیشن هستش و زمینه تحقیقاتی ام شاخص گذاری فایل ها در سیستم های ذخیره سازی مقیاس بزرگ توزیع شده است . با دنیای وب به تازگی آشنا شدم و هنوز اول راهم .

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال نظر لازم است ابتدا وارد سایت شوید
در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید