7 ابزار رایگان سئو برای جستجوی کلمات کلیدی
ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 8 دقیقه

7 ابزار رایگان سئو برای جستجوی کلمات کلیدی

اگر در گوگل به دنبال ابزارهای سئو بگردید، تقریبا با 200 نوع از این ابزارها رو‌به‌رو خواهید شد.

همه این ابزارها در ویژگی‌هایی مثل، مقادیر و منابع داده‌ها و قطعا قیمت‌ها متفاوت هستند. اما شما به کدام یک از آن‌ها نیاز دارید؟ و مهم‌تر از همه، آیا مجبور هستید صدها دلار در ماه هزینه کنید یا راهی برای کاهش هزینه‌ها وجود دارد؟

امروز ما 8 ابزار از بهترین ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی که رایگان نیز هستند را بررسی خواهیم کرد. هر کدام از آن‌ها به بهترین وجه، یک کار تحقیقاتی مرتبط با کلمات کلیدی متناسب را انجام می‌دهند و کاری که انجام می‌دهند، آن‌ها را فراتر از گزینه‌های پرداختیشان می‌کند.

1. Rank Tracker

برای پیدا کردن لیست گسترده‌ای از تغییرات کلمه کلیدی و تجزیه و تحلیل سودآوری SEO خود می‌توانید از این ابزار استفاده کنید .

بهترین کلمات کلیدی SEO شما اغلب آشکارترین آن‌ها نیست. برای پیدا کردن کلمات کلیدی واقعی، شما باید همه تغییرات ممکن را از منابع مختلف بررسی کنید.

Rank Tracker با 23 امکان کلیدی مختلف تحقیق، در درون آن، قابل استفاده است:

  • پیشنهادات (Suggestions) گوگل، بینگ، یاهو و آمازون.
  • ادغام  Google Ads Keyword Plannerو .Google Search Console 
  • پایگاه داده‌ای از تمام کلمات کلیدی SEO شما برای رقابت در رنک‌بندی.
  • ایجاد کلمات کلیدی طولانی.
  • یافتن اشتباهات عمومی ‌و پیدا کردن جایگزین برای آن‌ها.

استفاده از هرکدام از این ابزارها به شما امکان رقابت برای تقویت سئو و تمرکز کردن روی موضوعات مد نظر شما را در پی خواهد داشت.

با وجود اینکه این ابزار دارای یک نسخه پولی با ویژگی‌های فراوانی است، اما نسخه رایگان آن، برای تحقیقات کلیدی کافی است. این ابزار به شما امکان می‌دهد از تمام ابزارهای تحقیقاتی استفاده کنید و ترافیک کلمات کلیدی را تجزیه و تحلیل کنید.

2. Google Search Console

این ابزار برای پیدا کردن کلمات کلیدی با رشد کم و ایجاد بستری برای بهبود کلمات کلیدی فعلی شما استفاده می‌شود.

کنسول جستجوی گوگل جایی‌ست برای تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی، با میانگین موقعیت آن‌ها در گوگل و تاثیرات آن‌ها به کار می‌رود.

با بررسی داده‌هایی که کنسول جستجوی گوگل در اختیار شما می‌گذارد، می‌توانید به یک سری میانبر‌ها برای بهبود سئو خود برسید. به طور مثال اگر یکی از URLهای شما در دو یا سه صفحه از نتایج جستجو به نمایش درآمده باشد، گوگل این URL را گزینه مناسبی برای افزایش سئو می‌داند.

یا ممکن است متوجه شوید که برخی از کلمات کلیدی رتبه‌بندی شده شما از نظر کلیک شدن، ضعیف هستند. همچنین، با اضافه کردن نشانه‌گذاری Schema، می‌توانید کارهای شگفتانگیزی را در آن انجام دهید.

  Google Search Console کاملا رایگان بوده و نیازی به پرداخت هزینه برای استفاده از آن ندارید.

3. Google Ads Keyword Planner

این ابزار برای این است که تصمیم بگیرید که کلمات کلیدی را با SEO و PPC (پرداخت به ازای کلیک) هدفگذاری کنید.

رقابت در بعضی از کلمات کلیدی بسیار زیاد است و زمانی که نتوانید از نهایت قدرت سئو خود بهره ببرید باید از این ابزار استفاده کنید و با پرداخت هزینه، خود را به صفحه اول گوگل ببرید. البته این موضوع تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که شما سر کیسه را شل نگه دارید. یعنی به محض این که شارژ شما به پایان برسد و تعداد نمایش‌های مورد نظر صورت گیرد، لینک شما از صفحه اول برداشته خواهد شد.

 بنابراین، قبل از شروع هر کمپین بازاریابی موتورهای جستجو، شما باید لیست کلمات کلیدی خود را بین جستجوگرها و هدف PPC تقسیم کنید و بهترین مکان برای جستجوی اطلاعات مورد نیاز، بدیهی است که تبلیغات در گوگل می‌باشد.

این ابزار به شما نشان می‌دهد که حجم جستجو، اطلاعات هزینه هر کلیک، رقابت تبلیغاتی و نوسانات فصلی ترافیکی، همه در یک مکان جای گیرند و حتی به شما این امکان را می‌دهد که PPC چه آینده را برای کلمات کلیدی شما، رقم خواهد زد.

این ابزار رایگان است. مگر اینکه بخواهید پولی را در کمپین‌های Google Ads صرف کنید.همچنین تجزیه و تحلیل حجم جستجو شما محدود به دامنه‌ها (به جای حجم دقیق جستجوی) محدود می‌شود. برای تجزیه و تحلیل حجم دقیق جستجو، ممکن است نیاز به یک ابزار دیگر، مانندRank Tracker  داشته باشید.

4. AnswerThePublic

این ابزار برای پیدا کردن سوالات محبوب برای پاسخ‌های قوی و بهینه‌سازی جستجوی صوتی استفاده می‌شود.

جستجوگرها با استفاده از توانایی گوگل برای درک بهتر زبان‌های طبیعی، به بیان کلمات خود به عنوان سوال به جای استفاده از کلمات جداگانه استفاده می‌کردند. و با افزایش جستجوی صوتی، این روند گسترش بیشتری یافت.

مطالب خود را برای پرسش‌های دقیق کاربران مهیا کنید. یکی از جنبه‌های اصلی موفقیت، جستجوی صوتی شما است. علاوه بر این، محتوای مبتنی بر سؤال، احتمال بیشتری را برای فشرده‌سازی پاسخ‌های برجسته گوگل یا نتایج به اصطلاح « موقعیت صفر » دارد.

AnswerThePublic، ابزاری بدون brainer است که ترکیبی از کلمات کلیدی و اصلی را با سوال‌های مختلف (مانند: که، چه، چرا، و غیره) سریعترین و ساده ترین راه برای پیدا کردن سوالات محبوب مربوط به کسب و کار در AnswerThePublic می‌توان پیدا کرد.

همچنین همراه با سوالات، تعداد انگشت شماری از کلمات کلیدی "پیش فرض" (زمانی که کلمه کلیدی اصلی با یک کلمه دیگر به طور پیش فرض ترکیب شده) و "مقایسه" (مانند کلمه کلیدی که با یک کلمه کلیدی دیگر مقایسه می‌شود) را می‌توانید دریافت کنید.

AnswerThePublic ابزاری رایگان است.

5. Google Trends

برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب برای کسب و کار محلی شما استفاده می‌شود.

کاملا واضح است که الگوهای جستجوی کاربران بین کشورها متفاوت است. اما، جالب‌تر این است که، این روند از منطقه‌ای به منطقه دیگر نیز بسیار متفاوت است.

Google Trends برای کمک به شناسایی تغییرات حجم جستجو در شهر و یا محل شما استفاده می‌شود. فقط کافیست یا این ابزار، دو عبارت مشابه را مقایسه کنید تا ببینید که چگونه یک تجزیه و تحلیل کامل در یک کشور را با کشوری دیگر، بررسی می‌کند.

به عنوان مثال، طبق Google Trends، حتی اگر «وکیل شخصی مجرب» محبوب‌ترین جستجو در اکثر شهرهای ایالات متحده باشد، در تنسی و نیومکزیکو، "وکیل مدافع شخصی"، بهتر بهینه شده است.

یکی دیگر از موارد کم اهمیت، این است که نوسانات فصلی کلمات کلیدی شما را ردیابی می‌کند و قادر است پیش بینی کند که آیا این یا آن کلمه کلیدی در آن فصل‌ها جستجوی بالایی داشته یا جستجوی کمی‌داشته است.

گوگل ترند هم ابزاری رایگان محسوب می‌شود.

6. Google Correlate

این ابزار برای کشف ایده‌های کلیدی غیرقابل پیش‌بینی از جنبه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وقتی برای کسب و کار خود به یک کلمه کلیدی اصلی فکر می‌کنید، احتمالا ساده‌ترین و واضح‌ترین ایده‌ها را در ذهن خود لیست کرده‌اید. شاید شما دوست نداشته باشد که برای خریدن یک گل خاص حتما از کلمات "گل فروشی" و یا "خرید گل زر" استفاده کنید.

اما Google Correlate به شما کمک می‌کند که به لیست کلمات کلیدی خود از یک زاویه جدید و غیر منتظره نگاه کنید، این ابزار شناسایی کلماتی که نوسانات فصلی آن با کلید واژه‌های اصلی شما مرتبط است را انجام می‌دهد.

به طور مثال برای خرید گل رز ممکن است مجبور باشید از کلماتی استفاده کنید که اصلا ربطی به موضوع شما ندارند مثل "خرید گل برای همسر" و یا " کادوی مناسب برای خانم‌ها"  و یا حتی مجبور شودید از مناسبت‌ها برای کلمه کلیدی خود استفاده کنید، مثلا "خرید گل برای روز زن".

این ابزار نیز کاملا رایگان است.

7. Keywords Everywhere

از  Keywords Everywhere برای تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی برای زمانی که شما در حال جستجو هستید استفاده می‌شود.

Keywords Everywhere یک افزونه رایگان برای انواع مرورگرهاست و زمانی که شما به طور معمول در حال جستجو در Google، Bing،  YouTubeو سایت‌های دیگر هستید استفاده می‌شود.

 وقتی شما شروع به جستجو در کادر جستجوی گوگل می‌کنید، این ابزار علاوه بر نمایش پیشنهادات خود گوگل، حجم جستجوی آن را نیز، در کنار پیشنهادات، برای شما نشان می‌دهد.

همچنین در سمت راست نتیجه جستجو، اطلاعات مفصلی از "کلمات کلیدی مرتبط" و "هچنین افراد برای این جستجو می‌کنند" را به نمایش می‌گذارند.

این ابزار همانند دیگر ابزارها رایگان است.

کلام آخر

این‌ها ابزارهایی هستند که همیشه دستی در کار دارند. هیچ کاری در انجام سئو مهم‌تر و سخت‌تر از تحقیق در مورد کلمات کلیدی نیست. هر کسب و کار یا هر هدفی که دارید، اولویت را با کلمات کلیدی بگذارید و از این ابزارها برای رسیدن به مقصد استفاده کنید.

منبع

چه امتیازی برای این مقاله میدهید؟

خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی
در انتظار ثبت رای

3 سال پیش
سئو
/@vfaryadras2020
وحید فریادرس
Vue js, Nuxt js

عاشق خلق کردن هستم

دیدگاه و پرسش

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

وحید فریادرس

Vue js, Nuxt js