آموزش mysql در php : دریافت و ارسال به mysql

آموزش mysql در php : دریافت و ارسال به mysql
آفلاین
user-avatar
مانی
16 فروردین 1400, خواندن در 3 دقیقه

سلام
در مقاله قبلی یاد گرفتیم که چطور به mysql متصل شویم و در این مقاله ارسال کوئری به mysql و دریافت و ارسال به mysql را آموزش میدم .
برای ارسال چیزی به دیتابیس میتوانیم از کد زیر استفاده کنیم (این کد روش امنی برای کار با دیتابیس نیست و فقط برای آموزش است . برای یاد گرفتن روش امن کار با دیتابیس لطفا دوره php سایت راکت را مشاهده کنید) .

 $sql = "INSERT INTO users(name,password) values('$name','$password')";

این کد یعنی بفرست به جدول یوزرز و به ستون هایی که داخل پرانتز مشخص کردیم یعنی name و password و بعد مقدار های آن ها را به ترتیب بعد از نوشتن values داخل پرانتز مشخص کردیم من فقط متغیر نوشتم اما شما میتوانید مثلا با $_post که از فرم دریافت کردید مقدار های این متغیر ها را مشخص کنید . الان به دیتابیس وصل شدیم و کوئری هم نوشتیم اما این کوئری الان فقط یک متغیر است و باید یک تابع بنویسیم که این کوئری اجرا شود .

 $query = mysqli_query($connect , $sql)

این تابع دو تا ورودی دارد که اول باید متغیر connect$ (نام متغیر تفاوتی نداره) را با تابعی که در مقاله قبلی برای اتصال به دیتابیس یاد گرفتیم مقدار دهی کنیم .
بعد متغیر sql$ را که باز هم تفاوتی نداره نام متغیر چی باشه قبلا با کوئری که نوشتیم مقدار دهی کردیم و الان این کوئری اجرا می شود .

ارسال کردن به mysql را یاد گرفتیم و الان دریافت کردن از mysql را یاد میگیریم .

برای دریافت کردن چیزی از دیتابیس فقط باید sql$ را با

 $sql = "SELECT * FROM users";

مقدار دهی کنیم .
با این * علامت همه ی ستون ها انتخاب میشود اما اگر بخواهید فقط یک یا چند ستون را مشخص کنید باید به این شکل این کد را بنویسید .

$sql = "SELECT name FROM users";

یا

$sql = "SELECT name , password FROM users"; 

حالا این کوئری اجرا شد اما نمایش داده نمیشود . برای نمایش داده شدن آن از کد زیر استفاده میکنیم :

 while($row = mysqli_fetch_assoc($query)){
 echo $row['name'] . "<br>";
}

این تابع ()mysqli_fetch_assoc هر سطر از دیتابیس را در یک آرایه بر می گرداند .
وقتی این تابع را در حلقه while نوشتیم تا وقتی که سطری وجود داشته باشد مقدار های ستون های هر سطر را در یک آرایه بر می گرداند و این آرایه را در row$ ذخیره می کنیم . و هر بار که این حلقه اجرا میشود ستون name در هر ردیف نمایش داده میشود .
نام هر مقدار آرایه برابر با نام ستون آن مقدار میباشد مثلا نام در هر سطر در ستون name است و وقتی هر سطر در یک آرایه ذخیره میشود برای دسترسی به قسمت مورد نظر در سطر باید نام متغیری که آرایه در آن ذخیره شده بود به همراه اندیس که اندیس آرایه همان نام ستون میباشد را بنویسیم .

در مقاله بعدی حذف و آپدیت کردن در mysql را آموزش میدهیم .

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال دیدگاه لازم است، ابتدا وارد سایت شوید.

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید