بهترین دیتابیس های NoSQL

13 خرداد 1398, خواندن در 3 دقیقه

دیتابیس های NoSQL (که با نام Not Only SQL هم شناخته می شوند) سیستم های دیتابیس غیر رابطه ای هستند که برای ذخیره سازی و دریافت اطلاعات استفاده می شوند. امروزه دیتابیس های NoSQL بطور گسترده در بخش هایی از اپلیکیشن های وب real-time مورد استفاده قرار می گیرند. دیتابیس های NoSQL همچنین میتونند بعنوان دیتابیس های با اطلاعات سنگین یا Cloud مورد استفاده قرار گیرند.

در این مقاله به چند نمونه از این دیتابیس ها می پردازیم :

1) CouchDB

CouchDB یک دیتابیس متن باز NoSQL هست که از JSON برای ذخیره سازی اطلاعات و از جاوا اسکریپت بعنوان زبان کوئری استفاده میکنه. CouchDB نوعی از سیستم کنترلی multi-version رو اعمال میکنه تا از انسداد فایل دیتابیس هنگام نوشتن (writing) جلوگیری کنه. به این سیستم Erlang گویند که زیر مجوز Apache هست. این دیتابیس محبوب ترین دیتابیس NoSQL در سال 2016 شناخته شده.

2) MongoDB

MongoDB در بین دیتابیس های NoSQL شناخته شده ترین هست. این یک دیتابیس متن بازه که مستندگراست. MongoDB یک دیتابیس قابل دسترس و گسترش هست که با ++C نوشته شده. MongoDB میتونه بعنوان فایل سیستم هم استفاده بشه. در MongoDB جاوا اسکریپت میتونه بعنوان زبان کوئری استفاده بشه و همچنین یکی از گزینه های محبوب استفاده با فریمورک های جاوا اسکریپت هست.

3) Cassandra

Cassandra یک سیستم ذخیره اطلاعات توزیع شده برای مدیریت مقدار زیادی از اطلاعات ساختار یافته هست. عموما این اطلاعات بین تعدادی سرور توزیع یافتند. Cassandra به شما بیشترین حد انعطاف رو برای توزیع اطلاعات میده. همچنین شما میتونید به ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات اضافه کنید و سرویستون رو آنلاین نگه دارید. ازاونجا که تمام گره ها (node) در دسته (cluster) یکی هستند هیچ پیچیدگی برای پیکربندی اون وجود نداره. Cassandra با زبان جاوا نوشته شده و MapReduce رو با Apache Hadoop پشتیبانی میکنه. Cassandra Query Language - CQL یک زبان شبیه SQL هست که مخصوص کوئری نوشتن برای دیتابیس های Cassandra هست.

4) Redis

Redis یک سیستم ذخیره سازی اطلاعات توسط کلید ها و مقادیر است. و بعنوان معروف ترین ذخیره ساز کلید/مقدار (Value/Key) شناخته میشه. Redis زبان های C++, PHP, Ruby, Python, Perl رو پشتیبانی میکنه و خودش با زبان C نوشته شده.

همچنین زیر مجوز BSD هست.

5) HBASE

HBase یک دیتابیس توزیع شده و غیررابطه ایست که برای دیتابیس های BigTable با اطلاعات زیاد توسط گوگل طراحی شده. یکی از اهداف اصلی HBase اینه که میزبان میلیاردها ردیف از میلیون ها ستون باشه. شما میتونید سرورها رو هرزمان که بخواهید, با هدف افزایش ظرفیت, اضافه کنید. و همچنین چندین گره ی اصلی رو برای اطمینان از دسترسی بالای اطلاعات اضافه کنید. HBase با جاوا 8 نوشته شده و زیر مجوز Apache هست. HBase دسترسی ساده ای به API Java برای دسترسی مشتری ها دارد. 

در مقالات بعدی درمورد سایر دیتابیس های برتر NoSQL که تازه وارد تر هستند صحبت می کنیم. 

طبق نظرسنجی ای که ما از بین برنامه نویس های مختلف در گوگل پلاس داشتیم. درمورد تمام دیتابیس های SQL و NoSQL نظرسنجی کردیم و شما میتونید محبوب ترین دیتابیس های 2016 رو مشاهده کنید :

منبع

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال دیدگاه لازم است، ابتدا وارد سایت شوید.

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید