عنوان مقاله :

فشرده کردن فایلهای جاوا اسکریپت

گردآوری و تالیف : محمد صادق زحمتکش
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1396
دسته بندی ها : جاوا اسکریپت

حتما هنگام استفاده ازکتابخانه های جاوا اسکریت دیدید که یک فایل با پسوند min.js وجود داره که توش کدها به هم ریخته اند. مثلا کتابخانه jQuery  در دو نسخه منتشر می شود.یکی نسخه اصلی یا همان نسخه ای که وقتی بازش می کنید کدهایش به هم ریخته نیستند و نسخه mini یا فایلی که برای این که حجمش را کم کنند ، فاصله ها و خطوط اضافی را پاک می کنند.

کلمه مینی فای (Minify) اصطلاحی است برای توضیح روشی که طی آن ، حجم فایل های سایت شما کاهش می یابد. عملکرد آن به این صورت است که فضاها و خطوط خالی و کاراکترهای غیر ضروری را از کدهای سایت شما حذف می کند.

این روش معمولا فقط برای فایل هایی توصیه می شود که به مرورگر کاربر فرستاده می شوند یعنی فایل های HTML ، CSS  و JavaScript . شما همچنین می توانید حجم فایل های PHP را کاهش دهید اما از آنجایی که PHP یک زبان سمت سرور است ، مینی فای کردن فایل های آن تأثیری روی سرعت برای کاربر نمی گذارد.

یکی از مزایای اصلی مینی فای کردن فایل ها در طراحی سایت حرفه ای ، بهبود سرعت و کارایی سایت است.فرقی هم نمی کند که شما از چه cms ای استفاده می کنید و یا خودتان برای خود یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی طراحی کرده باشید، در هر صورت مینی فای کردن در سرعت لود پروژه شما نقش به سزایی دارد. فایل های فشرده سریع تر بارگذاری می شوند و سرعت سایت شما را بهبود می بخشند. البته برخی از حرفه ای ها اعتقاد دارند بهبود کارایی ، بسیار اندک خواهد بود و به زحمتش نمی ارزد.

فشرده سازی فقط به اندازه چند کیلوبایت حجم فایل های یک سایت را کاهش می دهد و شما می توانید سرعت بارگذاری سایت را با بهینه سازی تصاویر ، بیشتر کنید اما توجه کنید که در یک پروژه تحت وب آن هم با سرویس های اینترنتی ایران چند کیلوبایت بسیار با ارزش است و به زحمتش می ارزد.

در اینجا نمونه ای از یک کد CSS نرمال را مشاهده می کنید:

body {
margin:20px;
padding:20px;
color:#333333;
background:#f7f7f7;
}

h1 {
font-size:32px;
color#222222;
margin-bottom:10px;
}

این کد پس از فشرده سازی ، به این شکل خواهد شد:

body{margin:20px;padding:20px;color:#333;background:#f7f7f7}h1{font-size:32px;margin-bottom:10px}

اگر در تلاش هستید تا در سرویس های Google Pagespeed  و  GTMetrix امتیاز بالایی دریافت کنید ، مینی فای کردن فایل های CSS و JavaScript نقش به سزایی در رسیدن به این هدف دارد.

با minify کردن اسکریپت های نوشته شده به زبان جاوااسکریپت ، یک اتفاق دیگر هم می افتد و آن این است که نام متغیر ها یتان نیز عوض می شود.مثلا در جی کوئری این کدها را مشاهده می کنید :

(function(a,b){function G(a){var b=F[a]={};return p.each(a.split(s)

همان طور که مشاهده می فرمایید نام متغیرها به a , n , b  و در کل اسامی بدون معنی تغییر کرده است .

در واقع شما با مینی فای کردن فایل های css و جاوا اسکریپت خود این اجازه را به کاربر می دهید تا با سرعت بالاتری بتواند وارد سایت شما شود و فرایند لودینگ سایت خود را بالا می برید.

برای عمل مینی فای کردن فایل های خود می توانید از ابزار هایی که به صورت رایگان موجود است استفاده نمایید.در زیر لیست سایتهایی که این کار رو انجام میدن براتون میارم.به سلیقه خودتون یکی رو انتخاب کنید:

۱ – http://jscompress.com/

۲- http://marijnhaverbeke.nl/uglifyjs

۳- http://www.jsmini.com/

۴- http://www.minifyweb.com/ (HTML  , CSS , JS , IMAGE)

۵- http://refresh-sf.com/yui/  (JS , CSS)

۶- http://minify.avivo.si/#results (JS , CSS )

۷ – http://www.csscompressor.com/ (CSS )

مقالات پیشنهادی

۱۵ کتابخانه مفید جاوا اسکریپت برای کمک کردن به وبسایت‌تان

داشتن یک وبسایت عالی نیازمند توانایی های بسیاری است، اما یادتان نرود که هیچ احتیاجی به توسعه همه چیز از ابتدای آن ندارید. برای استفاده از هرکدام کتابخ...

۵ فریمورک مفید جاوا اسکریپت برای Front-End و Back-End

جاوا اسکریپت زبان سطح بالا و مفسری است که تمام تقریبا مرورگرهای مدرن و وبسایت ها از آن استفاده می کنند. این زبان یکی از سه تکنولوژی اصلی است که از طرف...

بهبود بخشیدن به تو در تو نویسی شروط - نکات جاوا اسکریپت

در این پست قصد دارم یک نکته جاوا اسکریپتی برای بهبود تو در تو نویسی شروط در جاوا اسکریپت را به شما بگم تا در کد نویسی های بعدی از شروط در برنامه های خ...

دسترسی به کلیپ بورد با جاوا اسکریپت

ویژگی شگفت انگیزی که شما میتوانید به وبسایت خود اضافه کنید ، کپی کردن یک رشته با عمل کلیک بر روی یک Button است . این تعامل میتواند در کپی کردن Url ها...

دیدگاه های ارزشمند شما

برای ارسال نظر لازم است ابتدا وارد سایت شوید
هیچ دیدگاهی تا به این لحظه برای این موضوع ثبت نشده است