مقدمه ای بر مفهوم CSS Grid

گردآوری و تالیف : ارسطو عباسی
تاریخ انتشار : 11 خرداد 1396
دسته بندی ها : css

CSS Grid یکی از موضوعاتی است که اخیرا بیشتر و بیشتر در بحث توسعه وب به آن اشاره می کنند. دلیل این همه بحث و هیجان زدگی هم ساده است: CSS Grid به ما قابلیتی را می دهد که بتوانیم لایه بندی شبکه ها «Grids» را تغییر دهیم. اگر شما به دنبل آن هستید که بدانید CSS Grid چیست و چه کاری را انجام می دهد، پس به جای درستی آمده اید. ما در این مقاله به بحث های کلی CSS Grid می پردازیم و منابع کافی را برای شروع به کار خواهیم گفت.

اول چیز مهم

چیز اصلی که ما باید به خاطر بسپاریم، اینست که قواعد کلی  CSS Grid هنوز هم براساس قواعد  W3C نوشته و آماده می شود. و این بدین معناست که ظاهر هنوز ورژن نهایی از این قواعد و معیار ها به صورت کامل عرضه نشده است. برای مثال بحث پشتیبانی از مرورگر هنوز کمی مشکل دارد. البته باید گفت که در نهایت ما خروجی را به شیوه استانداردی خواهیم گرفت.

با وجود این مباحث، وقتی تکنولوژی جدید عرضه می شود، ما باید به درستی آن را یاد بگیریم. درباره این قضیه هم باید گفت که نسخه حال حاضر از این تکنولوژی ممکن است که با نسخه رسمی آن «که در آینده عرضه می شود» تفاوت هایی داشته باشد. خب با این توضیحات بیاید بیشتر با این تکنولوژی آشنا شویم و با آن کار کنیم.

لایه های دو بعدی

CSS Grid سیستمی است که به شما اجازه طراحی لایه های دو بعدی را می دهد. با وجود آنکه موضوع لایه های دو بعدی در این بحث خیلی پیشگامانه عمل نکرده است، اما باید دانست که این موضوع واقعا وجود دارد. برای فهم بهتر از این قضیه با دیدن تصویر بالا می توانید شاهد آن باشید که CSS Grid این قابلیت را به شما می دهد که ردیف ها و ستون ها را مدیریت و دسته بندی کنید. اگر با Flexbox آشنایی داشته باشید می دانید که این تکنولوژی به شما فقط اجازه مدیریت ستون ها را می دهد. با استفاده از CSS Grid شما می توانید به لایه هایی دسترسی پیدا کنید که قبلا کار با آنها غیر ممکن بود. در حقیقت این چیزها قبلا در لیست آرزو های ما بوده اند، البته بعد از لایه هایی که بر اساس جدول ما آنها را می ساختیم.

با استفاده از جداول به اندازه کافی ساختن یک ستون و چندین ردیف با استفاده از صفت rowspan کاری بسیار آسان بود. سی اس اس دقیقا چنین محیطی را به شما ارائه نمی دهد. اما با استفاده از  CSS Grid که بهتر بگوییم، ترکیبی از containers ، floats و clearfixes شما می توانید به جلوه مطلوبی که در نظر دارید برسید. این دقیقا کاربرد و هدف  CSS Grid است.

اگر که  در این موضوع با Flexbox آشنایی کاملی داشته باشید، FlexBox  می تواند به شما در کار با CSS Grid کمک کند. با استفاده از CSS Grid و Flexbox می توانید آیتم های مختلفی را با استفاده از یک container والد و چندین آیتم فرزند را بسازید. در این طراحی دقیقا مشابه Flexbox محتوای شما با کدهای سی اس اس همخوان می شوند. این یک راه بسیار عالی برای زمانی است که شما می خواهید محتوا را بر اساس دستگاه های موبایل نیز به نمایش بگذارید. 

یک مثال ساده از طراحی  CSS Grid

بیاید به یک طراحی بسیار مقدماتی نگاهی بیاندازیم. در این سیستم شبکه ای، ما سه ستون داریم که هر کدام از این ستون ها دارای دو سطر هستند. البته در ستون سوم، ما دو ردیف را با هم ترکیب کرده و یک شبکه جدا را ساخته ایم. به شکل زیر دقت کنید:

کدهای CSS:

.container {
display: grid;
grid-template-columns: [col1] 33% [col2] 33% [col3] 33%;
grid-gap: 10px;
grid-template-rows: [row1] 47% [row2] 47%;
text-align: center;
color: #FFF;
}

.grid-cell-1 {
background-color: #658db5;
padding: 25px;
border-radius: 6px;
}

.grid-cell-2 {
background-color: #658db5;
padding: 25px;
border-radius: 6px;
}

.grid-cell-3 {
background-color: #658db5;
padding: 25px;
border-radius: 6px;
}

.grid-cell-4 {
background-color: #658db5;
padding: 25px;
border-radius: 6px;
}

.grid-cell-5 {
background-color: #898989;
grid-column: 3 ;
grid-row: 1 / 3;
padding: 25px;
border-radius: 6px;
}

نکاتی راجع به کدهای این قسمت: 

در قسمت .container ما می توانیم عرض مربوط به ستون ها و ارتفاع مربوط به ردیف ها را تنظیم کنیم. ما حتی می توانیم با استفاده از خاصیت [name] برای هر کدام از ستون ها و ردیف ها یک اسم تعریف کنیم.

کلاس .grid-cell-5 دارای چندین خاصیت جالب است. Grid-column: 3; به مرورگر می گوید که این آیتم را از قسمت سوم مشخص کن و در ضمن grid-row: 1/3; می گوید که سلول ها تا زمان اجرای ردیف سوم باید از ردیف اول دهانه بگیرند.

کدهای HTML

<div class="container">

    <div class="grid-cell-1">1</div>

    <div class="grid-cell-2">2</div>

    <div class="grid-cell-3">3</div>

    <div class="grid-cell-4">4</div>

    <div class="grid-cell-5">5</div>

</div>

انجام دادن چنین کاری بدون استفاده از CSS Grid می تواند کاری سخت و چالش بر انگیز باشد. اما استفاده از این حالت می تواند کار شما را راحت کند.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به موضوعات زیر مراجعه کنید:

A Complete Guide to Grid By Chris House

منبع

مقالات پیشنهادی

CSS Grid - یک راهنمای سریع

شیوه لایه‌بندی و ساختار لایه‌ها در محیط وب در حال تغییر کردن است، در خط مقدم این تغییرات، شیوه لایه‌بندی CSS Grid وجود دارد. در این مطلب کوتاه، قصد دا...

بهترین کتابخانه های جاوا اسکریپت و CSS برای 2017

در طول سالی که گذشت, کتابخانه های فوق العاده ای ساخته شدند یا آپگرید شدند تا امکانات ویژه ای برای کار شما فراهم کنند. در این مقاله می خواهیم مجموعه ی...

ایجاد اشکال مثلثی با css بدون هک های مسخره

هر کسی که با css کار میکنه میدونه که اشکال مثلثی شکل رو نمیشه خیلی ساده و راحت ایجاد کرد و برای ایجاد چنین چیزهای احتیاج به روش های مختلف و خسته کننده...

۷ تکنیک برای بهبود کارایی CSS

CSS می‌تواند سندهای خسته کننده HTMLتان را به برگه‌های زیبایی تبدیل کند، اما گاهی اوقات نیز قبل از اینکه حتی شروع به رندر شدن بکند، می‌تواند وبسایت‌تان...