چگونه از خودتان طراح بهتری بسازید؟
ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 8 دقیقه

چگونه از خودتان طراح بهتری بسازید؟

به شخصه من طرفدار کارا و مؤثر بودن هستم. در حالیکه این ویژگی الزاما حالت کسل کننده ای در جمع دوستان نیست اما این حالت در یک روز کاری به من بیشتر احساس موفقیت و پیشرفت را می دهد. وقتی که این کارایی و تاثیر را در جای مناسب به کار می‌برم بیشتر احساس می‌کنم که به عنوان یک طراح پیشرفت نموده‌ام. 

مورد خوبی که این جا وجود دارد این است که موقعیت‌های بسیار اتفاق می افتند که با استفاده از آن‌ها می توانید در پروسه طراحی قابلیت کارا بودن خود را ایجاد کنید و یا آن را ارتقا دهید. ممکن است این موقعیت‌ها سال‌های سال در کنار شما وجود داشته باشند و شما متوجه آن‌ها نشده باشید، اما یک زمان می رسد که آن‌ها را پیدا می کنید و در کمترین زمان بیشترین بهره را می‌گیرید. این کارایی و مؤثر بودن میزان استرس شما را کم می کند و خلاقیت در ذهن شما را آزاد می‌نماید. 

اما شما از کجا شروع می کنید؟ و دقیقا بهترین موقعیت برای اینکه مؤثر باشید کجا است؟ 

موارد کمی که باید اضافه کنید

دفعه بعدی که یک پروژه جدید طراحی را شروع می کنید، به این فکر کنید که قرار است چگونه کارها را انجام دهید. لیستی از تمام قدم‌هایی که قرار است در پروسه طراحی انجام دهید آماده کنید. از مفهوم تا دریافت پروژه طراحی! برای کارهای من لیستی شبیه به موارد زیر است:

  • جمع آوری نیازمندی‌های پروژه (چکارهایی نیاز دارند تا انجام شوند، نیاز دارد تا چگونه نمایش داده شود، تعیین بودجه و…)
  • ارزیابی بهترین راه برای به جلو رفتن (نرم افزارها، سرویس های شخص ثالث و…)
  • طراحی یک نمونه اولیه یا ساختار کلی
  • بازبینی کردن، تا زمانی که نمونه اولیه تایید می شود. 
  • ساخت محصول.
  • آزمایش کردن و بازبینی نهایی.
  • وقت نهار!

هر کدام از مراحلی که گفته شدند می توانند بسیار کاراتر باشند. برای مثال، دریافت جمع آوری و دریافت نیازمندی‌های پروژه همیشه کاری آسان و ساده نبوده است. بعضی از اوقات یک حالت تضاد وجود دارد که روند انجام کارها را بسیار کندتر از همیشه می کند. برای اینکه سرعت این کارها را زیاد کنید، می توانید یک پرسشنامه آنلاین ایجاد کنید که در آن به تمام سوالات اشاره شده است. یکبار که شما به جواب هر پرسش دست پیدا کنید، می توانید روند آن را دنبال کنید و در نهایت نیازهای مشتریان را جواب بدهید. 

وقتی که وظایف مختلفی را پیگیری می کنیم کوچکترین چیز در این بین می تواند ذهن ما را از مسیر اصلی منحرف کند. بنابراین در این حالت تمام کارمان باید به دنبال یک راه خودکار سازی یا راه حلی برای انجام چیزهای مختلف باشیم. این کار را برای هر مرحله انجام دهید، می توانید زمان و انرژی تان را ذخیره نمایید. 

ایجاد قالب‌ها و کتاب‌خانه‌ها

در طراحی وب بسیاری از اوقات ما خودمان را در حالتی می‌یابیم که یک کار مشترک را برای چندین پروژه بارها و بارها انجام می‌دهیم. این مورد می تواند هر چیزی باشد، از ساختن یک نمونه اولیه تا نوشتن کدها و هر چیز دیگری که بین این دو وجود دارد. این موضوع می تواند در زمینه کارا بودن بسیار مهم باشد. 

قالب‌ها مخصوصا می توانند کمک بسیار برای پیشرفت باشند این در حالیست که هیچ آسیبی نیز به اصل بودن چیزی که می خواهیم انجام دهیم نمی رسانند. چیزهایی مانند قالب‌های کلی فوتوشاپ می توانند نقطه شروع خوبی برای یک طراحی باشند. عملیات‌های درستی که در فوتوشاپ نیز وجود دارد می تواند برای خودکار سازی کارها کمک بسیاری کند.

یک پوسته starter وردپرس می تواند فایده بسیار خوبی برای زمانی داشته باشد که می خواهیم از مفهوم به محصول برسیم. این حالت هیچ نیازی ندارد که صرفا یک ایده باشد. بلکه می تواند یک استخوان بندی کلی آماده باشد که می توانید براساس آن چیزهای بیشتری را بسازید. 

وقتی موضوع به کدنویسی می رسد سعی کنید که کتابخانه ای از مواردی که همواره در پروژه های مختلف می نویسید، بسازید. برای مثال من همیشه یک فایل پی‌اچ‌پی، جاوااسکریپت و سی‌اس‌اس آماده را در کنار کارم قرار می‌دهم. داشتن همه چیزهایی که نیاز دارم و قرار دادن آن‌ها در یک نقطه به این معناست که من نیازی به ساختن دوباره چرخ ندارم.

وظایف ساده یا نامربوط به حوضه طراحی

یکی از مواردی که چالش بزرگی در روبروی‌تان خواهد بود وظایف و کارهایی است که مرتبط به طراحی نیستند اما در لیست حضور دارند و شما باید آن‌ها را انجام دهید. این موضوع مخصوصا برای فریلنسرها ناامیدکننده هستند. وقتی که شما نیاز دارید هم استعداد داشتن خلاقیت داشته باشید و هم اینکه یک مدیر بازرگانی و حسابرس خوب باشید، خیلی سخت است که بتوانید زمان کافی برای همگام شدن با هر دو را در اختیار داشته باشید. 

صورتحساب‌ها یکی از مواردی است که در این زمینه باید به سرعت به آن توجه کرد. در تجارت من، متوجه شدم که طرح صورتحساب‌های من بسیار پیچیده هستند. برای مثال صورتحساب‌های ماهیانه وقت زیادی از من می ‌گرفتند. برای همین تصمیم گرفتم که مدت زمان‌ آن‌ها را به مدت سالیانه تغییر بدهم. این حالت باعث شد تا بتوانم به مشتری‌های بیشتری نیز رسیدگی بکنم.

با این وجود بسیاری از اوقات نیز وجود دارد که ما نمی توانیم به همین سادگی وظایف را ساده‌تر نماییم. یا اینکه برای انجام هر دو کار در یک زمان خسته‌ایم و توانایی آن‌ها را نداریم. در این حالت است که باید به فکر مهیا کردن یک سرویس دیگر برای کمک به شما در این زمینه باشید. این موضوع مبتنی بر نیاز شما و میزان بودجه شماست. اما در این حال داشتن فردی که وظیفه پیگیری این موارد را نیز داشته باشد به شما برای اینکه روی انجام بهترین کار تمرکز کنید کمک می کند.

به خدمات‌تان نگاهی جدی داشته باشید

در حالی که وظایف مربوط به هزینه‌ها و تجارت می تواند بار سنگینی باشد، می توانند سرویس‌های زیادی را نیز برای شما فراهم سازند. به نظر ارزش‌ش را دارد که به انواع پروژه‌هایی که انجام می‌دهید نگاهی بیاندازید و تعیین کنید که چه چیزی برای شما کار خواهد کرد و چه چیزی نه!

نگاهی به پیشنهادی که به مشتری می‌دهید بیاندازید و فوایدی که برای همه خواهد داشت را در نظر بگیرید. اگر متوجه شدید که چیزی به اندازه میزان تلاش‌های شما ارزش ندارد، بهتر است تا آن را جایگزین کنید یا دور بریزید. اگر در حال انجام چیزی هستید که مسیر بزرگتری برای موفقیت می طلبد، باید با خودتان محاسبه ای بکنید و در ذهن‌تان داشته باشید که آیا ادامه دادن در این راه مفهومی دارد یا خیر.

یک ماشین طراحی خوب

وقتی که تازه شروع به طراحی کرده‌اید،‌ انجام دادن کارها و بررسی عملیات‌ها آسان هستند، البته این حالت تا زمانی که کارها سخت‌تر شود ادامه دارد. جدای از این تجربه نداشتن شبیه آن است که چگونه این موضوع می تواند شما را به ابتدای کار بگرداند. در هر حال مؤثر و کارا بودن بحثی است که بعد از پشت سر گذاشتن این مراحل می آیند.

اما خوشبختانه این موضوع حالتی است که هیچ وقت دیر برای شروع کردن به آن نیست. نگاهی دقیق به کاری که انجام می‌دهید بیاندازید و به راه هایی فکر کنید که این موضوع را برای شما بهتر خواهد کرد. مطمئنا زمانی که متوجه شوید این حالت چقدر برای شما خوب است و کیفیت کارتان را بهتر می‌کند متعجب شوید.

منبع

چه امتیازی برای این مقاله میدهید؟

خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی
در انتظار ثبت رای

/@arastoo
ارسطو عباسی
برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده نرم‌افزار - نویسنده و کپی‌رایتر - #پایتون - #جنگو - #لینوکس

برنامه‌نویس تمام وقت پایتون و مدیر بخش تولید محتوا وبسایت راکت - وبلاگ شخصی: https://arastoo.dev

دیدگاه و پرسش

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

ارسطو عباسی

برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده نرم‌افزار - نویسنده و کپی‌رایتر - #پایتون - #جنگو - #لینوکس