محبوب ترین های JS در سال 2016

گردآوری و تالیف : عماد لطفی
تاریخ انتشار : 16 بهمن 1395
دسته بندی ها : جاوا اسکریپت

در این مقاله به معرفی محبوب ترین پروژه ها و فریم ورک های سال 2016 می پردازیم. البته هیچ یک از فریم ورک ها به صورت کامل معرفی نمی گردد و توضیحات به صورت مختصر و صرفا جهت آشنایی ارائه شده است. آمار ها بر اساس تعداد ستاره های افزوده شده در سال 2016 در Github می باشد که توسط کمیته JavaScript گردآوری و منتشر شده است.

محبوب ترین پروژه های سال

با آشنایی با 10 پروژه محبوب سال می توانید یک دید کلی خوب از چشم انداز توسعه وب در سال 2016 پیدا کنید:

Vue.JS، React و :Angular 2 3 فریم ورک رابط کاربری

Yarn: یک پکیچ منیجر جدید برای node.js

Electron: یک راه حل برجسته برای ساخت اپلیکیشن های دسکتاپ

Create React App: یک راه حل برای شروع سریع یک پروژه جدید React

React Native: یک فریم ورک موبایل

Bootstrap: مشهورترین ابزار CSS

Redux: یک کتابخانه کاربردی بر اساس مفاهیم کاربردی

D3: یک کتابخانه قوی و انعطاف پذیر برای کار با چارت

و برنده سال 2016...

پروژه Vue.JS بیشتر از 25000 ستاره در طی سال گذشته میلادی در Github دریافت کرده است. یعنی نزدیک به 72 ستاره در هر روز و این بیش از سایر فریم ورک ها مانند React و Angular بوده است.

در نسخه 2 این فریم ورک جهت افزایش کارایی، قابلیت Virtual DOM نیز به کار گرفته شد و در ماه اکتبر عرضه شد.

Vue.JS توسط بزرگ ترین کمپانی ها نظیر Alibaba (بزرگترین شرکت تجارت الکترونیک چین) استفاده می شود. بنابراین می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مطمئن در نظر بگیرید.

در حال حاضر این فریم ورک با طراحی و بکارگیری vue-router و Vuex یک فریم ورک کامل محسوب می شود.

Front-end Frameworks

فریم ورک ها در این قسمت به 2 دسته تقسیم می شوند:

1- فریم ورک های کامل که همه امکانات (routing, data fetching, state management) برای ساخت یک وب اپلیکیشن مدرن را فراهم می کنند.

AngularJS، Angular 2 و Ember یا Aurelia در این دسته قرار دارند.

2- راه حل های سبک تر با تمرکز بر لایه رابط کاربری

مانند: React  و Inferno

با توجه به مرور کلی Vue.JS به معرفی سایر رقبا می پردازیم:

React: این فریم ورک گرچه مقام دوم را دارد اما هیچ توسعه دهنده front-end ای نمی تواند از این فریم ورک چشم پوشی کند. React بسیار پرطرفدار است و از بسیاری از کتابخانه ها الهام گرفته است تا بهترین ویژگی ها را به React  بدهد. کارایی یکی دیگر از مواردی است که React برای بهبود آن در زمان تولید و اجرا تلاش بسیاری کرده است.

Inferno: یک فریم ورک فوق العاده سریع React-like برای ایجاد رابط های کاربری مدرن می باشد. که ادعا میکند سریع ترین جایگزین React می باشد.

Preact: دقیقا بعد از  Inferno  فریم ورک Preact در تعقیب آن است. Preact نیز یک همانند Inferno یک جایگزین سریع و کم حجم تر برای React است. Preact جز دسته دوم فریم ورک ها قرار میگیرد و می توان از کتابخانه های موجود React نیز در آن استفاده کرد.

Angular 1 , 2: پروژه Angular به دو مخزن تقسیم شده است. زیرا Angular 2 به صورت کامل از Angular 1 بازنویسی شده است. حتی اگر بعضی از موضوعات مشابه به نظر برسند. Angular 2 با TypeScript نوشته شده است و ویژگی های ES6 را برای رسیدن به یک فریم ورک کامل و مدرن ارائه می دهد.

منبع : risingstars2016.js.org

مقالات پیشنهادی

زبان ها و فریم ورک های که باید در سال 2016 یاد بگیریم

کتابخانه ها و فریم ورک ها در حال تغییر هستند. تلاش برای یادگیری هر گزینه جدید که وارد بازار میشود یک ریسک است.ولی در ادامه من گزینه هایی را به شما معر...

بهترین پکیج های Node.js – سری دوم

در ادامه ی سری قبل, در این مقاله هم چند پکیج محبوب و کارآمد برای Node.js رو معرفی می کنیم. 

بهترین پکیج های Node.js – سری اول

با آمدن Node.js, جاوا اسکریپت پیشرفت خوبی داشت و راهی به سمت server-side شدن پیدا کرد و همچنین موجب کاهش پیچیدگی استفاده از دو زبان مختلف در frontend...

بهترین ویرایشگر کد برای Vue.js

با وجود تعداد در حال افزایش ویرایشگرهای کد با کیفیت که می‌خواهید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید، شاید برایتان سوال باشد که بهترین ویرایشگر کد برای Vue.js...