لینوکس،سیستم عامل محبوب هکر ها

ترجمه و تالیف : پشتیبانی راکت
تاریخ انتشار : 13 خرداد 98
خواندن در 4 دقیقه
دسته بندی ها : لینوکس

آیا تا به حال با خود فکر کرده اید که چرا اینقدر لینوکس مورد علاقه هکر ها است و تقریبا در زمینه هک هیچ صحبتی از سیستم عامل دیگری نمی شود ؟ در واقع سوال اینجاست که چرا هکرها اینقدر عاشق سیستم عامل لینوکس هستند ؟ در این مقاله سعی داریم تا به این سوال پاسخ دهیم.لینوکس سیستم عاملی است که که همواره در حال رشد است و سرعت رشد لینوکس را می توان یک سرعت باور نکردنی توصیف کرد . از جهت اینکه این سیستم عامل توسط هیچ شرکت یا موسسه خاصی که حمایت های مالی میلیاردی داشته باشند حمایت نمی شود و صرفا توسط سازمان های مردم نهاد تولید و ارائه می شود ( به غیر از تعداد بسیار اندک که استثنا هستند ) ، لینوکس هیچگونه رابطه ای با سیاست ندارد و نمی توان مالک واقعی ای برای این سیستم عامل در نظر گرفت ، لینوکس فاقد بعد تبلیغاتی می باشد و این که لینوکس همه جا هست ، از ساعت مچی گرفته تا تلویزیون و تبلت و گوشی و کامپیوتر ... لینوکس همه جا هست ... 

لینوکس،سیستم عامل محبوب هکر ها

لینوکس یک سیستم عامل کاملا رایگان و 100 درصد متن باز ( Open Source ) است و این یعنی این که هر کسی می تواند با هر سلیقه ای هر جای این سیستم عامل را ، یا به طور ویژه هر خط کد از این سیستم عامل را باز و شخصی سازی کند و این یعنی هسته اصلی این سیستم عامل در اختیار همگان است. لینوکس یک سیستم عاملً چند کاربره است و این مفهوم از ابتدای طراحی این سیستم عامل در آن دیده شده است. این سیستم عامل به شدت قدرتمند است در عین اینکه بسیار ساده است ( اگر درست درک شود ) ، جالب است بدانید که برخلاف ویندوز ، سیستم عامل لینوکس نسخه کلاینت و سرور ندارد و شما زمانی که از لینوکس استفاده می کنید آن را هم می توانید به عنوان کلاینت و هم می توانید به عنوان سرور استفاده کنید. انواع و اقسام قابلیت های گرافیکی در این سیستم عامل دیده شده است و شما می توانید تقریبا هر کاری را با استفاده از یک کیبورد و یک محیط Shell در این سیستم عامل انجام بدهید. به محض اینکه شما به کدهای موجود در لینوکس دسترسی پیدا کردید می توانید به گونه ای آن را تغییر بدهید و به سیستم عامل دستور بدهید که تا به حال برایش چنین چیزی تعریف نشده بوده است یعنی کدی را که در ذهن خود دارید برای آن تعریف کنید و لینوکس را سفارشی و شخصی سازی نمایید. این دقیقا همان قسمتی است که خوره های لینوکس و هکرها عاشق آن هستند ... 

هکرها می توانند کارهایی را از سیستم عامل برخلاف تعریف های موجود در استانداردها بخواهند که عجیب و غریب و خارج از قاعده باشد ، برای مثال در لینوکس می توانید بسته های اطلاعاتی شبکه خارج از عرف استاندارد ایجاد کنید ، این کار می تواند حتی خارج از قاعده و استانداردهای سخت افزارهای شبکه و ... باشد .میلیون ها خط کد برای سیستم عامل لینوکس نوشته شده است که در کتابخانه ها و Application های لینوکس طراحی شده است و بصورت کاملا ماژولار برای هر منظوری که بخواهید قابل استفاده هستند ، شما می توانید از یک پروژه یک ماژول را بردارید و در پروژه ای که هیچ ارتباطی به نرم افزار قبلی نداشته استفاده کنید. برای مثال فرض کنید که شرکتی یک نرم افزار برای تجزیه و تحلیل ترافیک شبکه ارائه کرده است که ترافیک شبکه را دریافت و تجزیه و تحلیل می کند ، اگر این نرم افزار در لینوکس وجود داشته باشد یک هکر می تواند ماژول شنود یا Sniff نرم افزار را برداشته و در نرم افزار اختصاصی خودش که برای حملات هکری و شنود غیرقانونی ترافیک شبکه طراحی شده است استفاده کند. 

قدرت پردازشی ، انعطاف پذیری بی نظیر و سهولت ارتباط با هسته سیستم عامل از جمله عوامل دیگری است که یک هکر را عاشق لینوکس می کند. هکرها و کارشناس های امنیت به راحتی لینوکس را درک می کنند و آن را یاد می گیرند و استفاده می کنند و این به این معناست که اگر نقطه ضعف امنیتی در این سیستم عامل باشد ساده تر از چیزی که فکر کنید پیدا و بلافاصله رفع می شود. البته همین موضوع را نیز برخلاف امنیت لینوکس نیز بیان می کنند که به دلایل بسیار زیادی نقض می شود. اینکه همه می توانند به خط خط برنامه ها و هسته سیستم عامل لینوکس دسترسی پیدا کنند یعنی هر برنامه نویسی هم می تواند این آسیب پذیری ها را پیدا کند و برای آن یک Patch امنیتی ارائه بدهد و این یعنی هر برنامه نویس یک پشتیبان امنیتی برای لینوکس هم محسوب می شود ، اگر بخواهیم بصورت خلاصه بگوییم که چرا هکرها عاشق لینوکس هستند می توانیم به موارد زیر بصورت لیست وار اشاره کنیم : 

هزینه پایین

 در 99 درصد موارد شما برای تهیه کردن License اصلی یک سیستم عامل لینوکس نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نیستید و بر اساس قانون یا License ای به نام GNU استفاده ، تغییر و توسعه لینوکس کاملا آزاد و رایگان است

قابل اعتماد بودن

 لینوکس در اصلاح فنی بسیار Stable یا قابل اعتماد است ، مثل برخی از سیستم عامل هایی که نمی خواهیم اسمشان را ببریم ، لینوکس برای اعمال تغییرات و بروز رسانی ها بصورت مستمر نیاز به Restart شدن ندارد. لینوکس بر اثر گذر زمان سرعتش پایین نمی آید و هنگ نمی کند و مشکل حافضه و ... پیدا نمی کند ، در اصطلاح ITPRO ها شما لینوکس رو مثل سیسکو کانفیگ می کنید و بعد چال می کنید و روش خاک میریزید و مطمئن هستید که تا آخر عمر در شرایط محیطی مناسب درست کار می کند. برای سرورهای لینوکسی در دنیا داشتن Uptime بالای 99.99 درصد اصلا دور از ذهن نیست.

تطبیق با شبکه فوق العاده

لینوکس توسط گروهی از توسعه دهندگان که در فضای اینترنت با همدیگر کار می کردند توسعه داده شد و به همین دلیل از همان ابتدا تنظیمات و قابلیت های فوق العاده ای در هماهنگی با انواع شبکه ها و پروتکلهای مختلف آنها دارد. قابلیت های کلاینت و سروری بصورت یکجا در یک سیستم عامل قرار گرفته اند و برای راه اندازی سرور و کلاینت تنها یک نسخه کافی است. سرویس دهی و به ویژه Backup گیری از تقریبا همه چیز در لینوکس بسیار سریعتر از سیستم عامل های دیگر ( نمیخایم اسمشو ببریم ) انجام می شود. در حوزه شنود شبکه براحتی قابلیت Redirect کردن Packet ها در لینوکس و دستکاری سخت افزارها وجود دارد.

انعطاف پذیری

 لینوکس را شما می توانید در سرورها و application ها و نرم افزارهای دسکتاپی که نیاز به پردازش های سنگین دارند بدون مشکل استفاده کنید .

هماهنگی

 تقریبا همه فایل سیستم های موجود در دنیا از ویندوز تا یونیکس و Mac و ... در لینوکس پشتیبانی می شوند و تقریبا تمامی نرم افزارها با تمامی پسوند ها در لینوکس قابل اجرا هستند.

استفاده کامل از ظرفیت هارد دیسک

 حتی اگر کل هارد دیسک سرور لینوکسی پر شود باز هم این سیستم عامل می تواند به کارش ادامه بدهد و به بهترین شکل از منابع هارد دیسک سیستم استفاده می کند.

چند وظیفگی 

لینوکس برای انجام دادن چندین کار بصورت همزمان طراحی شده است ، یک کار سنگین در پس زمینه پردازش CPU هیچوقت باعث کند شدن شدید این سیستم عامل نمی شود.

متن باز بودن یا Open Source 

شما به همه چیز در لینوکس در قالب فایل دسترسی دارید و می توانید آن را تغییر بدهید از شیر مرغ تا جون آدمیزاد در لینوکس در قالب یک فایل هستند و شما می توانید فایل خودتان را خودتان طراحی کنید و مثلا لینوکسی به نام unity طراحی و به بازار معرفی کنید.

نصب ساده و سریع

لینوکس هم بصورت گرافیکی نصب می شود و اینکار با سرعت و به سادگی انجام می شود و اکثر نرم افزارها و برنامه های این سیستم عامل نیز قابلیت نصب ساده از طریق محیط گرافیکی یا خط فرمانی را دارند.

گردآوری و تالیف پشتیبانی راکت
آفلاین
user-avatar

باور ما اینست که کاربران ایرانی لایق بهترین‌ها هستند، از این رو ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا بتوانیم فیلم‌ها و مقالات آموزشی بروز و کاربردی را در اختیارتان قرار دهیم تا با استفاده از آنها بتوانید جزء بهترین‌ها در صنعت طراحی و برنامه‌نویسی وب شوید. ما ادعا نمی‌کنیم که بهترین هستیم ولی همیشه تمام تلاش خود را می‌کنیم بهترین عملکرد را به شما ارائه دهیم.

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال نظر لازم است ابتدا وارد سایت شوید
در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید