چرا پایتون برای مبتدیان انتخاب خوبی است؟

آفلاین
user-avatar
ارسطو عباسی
13 خرداد 1398, خواندن در 8 دقیقه

در ۵ سال اخیر که توسعه دهندگان بیشتر و بیشتر شدند، ما همیشه بدنبال قدم مناسبی برای شروع افراد مبتدی بودیم، ما بدنبال زبان برنامه نویسی گشتیم که دوستانه باشد، با شیوه ها و صنعت های مختلف انعطاف و سازگاری نشان دهد و یادگیری آن تجربه مناسبی از برنامه نویسی را به توسعه دهنده مبتدی بدهد. بعد از نتیجه گیری ها و آزمایشات مختلف ما زبان پایتون را انتخاب کردیم.

پایتون در نوشتن، یادگرفتن و خواندن آسان است. جدای از آن در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین تکنولوژی ها در بازار جهانی است. اما اینها تمام ماجرای راجع به پایتون نیست، پایتون بسیار بیشتر از چیزهایی است که راجع به آن گفته می شود.

آسان در یادگیری، خواندن و نوشتن

برعکس سی‌شارپ و زبان های دیگر، سینتکس پایتون قابلیت خوانایی بسیار خوبی برای انسان دارد و از طرفی بسیار کوتاه است. به عنوان یک مبتدی این ویژگی ها باعث می شود شما سریع‌تر پایه های این زبان را یاد بگیرید و سریع‌تر بتوانید تا زمینه های مختلف رشد کنید. با یک برانداز ساده کدهای پایتون می توانید پی ببرید که کدها در حال انجام چه کاری هستند. در تقابل با پایتون، زبان های دیگری وجود دارد که برای نوشتن همان وظایف در پایتون نیازمند کدها بیشتری هستند و علاوه بر آن بسیاری از اوقات سینتکس آنها واقعا دور از زبان انسان است. 

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید برای نوشتن یک برنامه ساده خروجی گرفتن از یک رشته در پایتون از یک خط استفاده شده و در سی شارپ ۷ خط. در پایتون نیاز به این همه داستان سرایی وجود ندارد.  وقتی چنین حالتی را در برنامه پیچیده‌تری مانند برنامه دوم می بینید متوجه می شوید که پایتون به چه میزان بهینه تر است و توانایی کم کردن استرس توسعه دهنده را دارد. 

وقتی چنین مثال هایی را هم سنجی می کنیم می توانیم متوجه شویم که پایتون با وجود این مقدار کم کد باز هم کاربردپذیری خود را نگه داشته و خواندن و نوشتن کد در آن به چه میزان آسان تر است.

به‌خاطر سپردن سینتکس کمتر

براساس وجود سادگی بسیار زیاد در سینتکس پایتون شما نیازی ندارید که برای بخش های مختلف برنامه سینکس های متفاوت بسیاری را به خاطر بسپارید. این کار باعث می شود که ساعت های بسیاری از وقت خودتان را در موارد مهم تری از جمله مفهوم کلی برنامه و منطق برنامه بجای به خاطر سپردن سینتکس و تمرکز روی آن صرف کنید. همانطور که گفته شد این قابلیت به شما کمک می کند تا روی توانایی های برنامه نویسی خود بیشتر متکی باشید تا روی حفظ کردن دستورات و بخاطر سپردن آنها.

وجود سینتکس کمتر به این معنا است که توسعه دهنده در برنامه خود کمتر اشتباه می کند. با گذشت سال ها از عمر پایتون، ایده های جدیدی به آن اضافه شده و لزومات بسیاری در کنار آن قرار گرفته اما تمام اینها باعث نشده اند که تغییری در سینتکس کلی پایتون بوجود بیاید. متدها و روش های کدنویسی که شما امروز در پایتون پیاده سازی می کنید دقیقا همان چیزهایی هستند که ۱۰ سال پیش نیز از آن ها استفاده می شد. این حالت باعث می شود که شما بتوانید برنامه های پایتون را که در هر سالی نوشته شده است، بتوانید بخوانید.

شیوه های درست برنامه نویسی در آن قرار گرفته است

وقتی مفهوم جدیدی را یاد می گیرید بعد از آن بهترین زمان برای یادگیری استانداردهای آن در صنعت مربوطه و شیوه های درست برنامه نویسی مربوط به آن مفهوم، است. پایتون شما را در این راه پوشش می دهد. در دنیای برنامه نویسی هزاران استاندارد مختلف وجود دارد که همیشه شما را با پایه های برنامه نویسی آشنا می سازند. شیوه کنگره گذاری کدها -indent- در پایتون مثال خوبی است. این شیوه به شما کمک می کند تا کدهای خود را سازمان دهی شده نگه دارید و خوانایی آنها را بیشتر کنید. این شیوه یکی از ضروریات زبان پایتون است. کنگره گذاری در پایتون به مفسر ما می گوید که هر دستور خاص به چه میزان بلاک متنی برای اجرا کردن دارد.

به عنوان مثال می توانید در تصویر زیر اهمیت کنگره گذاری پایتون را در مقایسه با جاوا اسکریپت مشاهده کنید. در کدنویسی مربوط به پایتون کدها به صورت بسیار خوبی توسط توسعه دهندگان دیگر قابلیت خواندن دارد.

داشتن کدهایی که قابلیت خوانایی بالایی دارند به پروژه های تیمی که در آن اعضای مختلفی وجود دارد کمک بسیاری می کند. در حقیقت چنین نوع کدنویسی برای پروژه های تیمی ضرورت بسیار بالایی دارد. در پایتون ما شیوه های استفاده بسیار خوبی از کدهای‌مان را داریم و این به توسعه برنامه های تیمی کمک بسیاری می کند.

پایتون یک زبان شئ گرا است

هر توسعه دهنده‌ای نیاز دارد که راجع به شئ گرایی اطلاعات مفیدی داشته باشد، این ویژگی است که در پایتون قرار گرفته است. این شیوه مشکل ساختن داده ها و اشیا در پایتون را برای ما حل می کند. این مفهوم ساده چیزی است که باعث شئ گرا بودن پایتون می شود. قبل از اینکه ویژگی شئ گرایی به زبان برنامه نویسی اضافه شود برنامه نویسان مجبور بودن تا از برنامه نویسی رویه‌ای استفاده کنند. این حالت یک رویکرد ساده بود که باعث می شود هر خط کدی که نوشته می شود در یک زمان تنها برای حل یک مسئله استفاده شود. اینگونه کدنویسی انعطاف پذیری ندارد. بجای آن برنامه نویسی شئ گرا وارد شد که به شما اجازه ساختن اشیا معنطف پذیر را می داد. با این ویژگی حال می توانید با استفاده از یک محاسبه منحصر به فرد همزمان چندین هدف مختلف را برنامه نویسی کنید و نتایج مختلفی از آن دریافت نمایید.

یادگیری مواردی چون کلاس ها، ارث بری و … کلیدهای اصلی برای پیشرفت به عنوان یک توسعه دهنده است. درکنار بودن ویژگی شئ گرایی داخل خود پایتون، کتابخانه ها و مدلهای دیگری وجود دارد که می توانید به محیط توسعه پایتون خود اضافه کنید و قابلیت های شئ گرایی برنامه خود را ارتقا دهید. این ابزارها شما را قادر می سازند که همزمان با تولید برنامه ای خوب و مناسب، سرعت توسعه برنامه‌هایتان را بیشتر کنید. 

زبان مورد تقاضا

هرکدام از این موارد که گفته شد اگر اهمیتی نداشت باعث نمی شد که پایتون در صنعت برنامه نویسی به این میزان مورد توجه قرار بگیرد. پایتون به صورت وسیعی در علم داده، ساخت وب اپلیکیشن و توسعه بازی استفاده می شود. برخی از شرکت های محبوبی که از پایتون استفاده می کنند شامل، گوگل، فیسبوک، دراپ‌باکس، آی‌بی‌ام، ناسا، EA و 2k Games هستند. البته شما می توانید لیست کاملترین از این موارد را در این لینک مشاهده کنید. این شرکت ها معمولا برای سهولت، انعطاف پذیری و قدرت پایتون از آن استفاده می کنند. با استفاده از پایتون آنها تقریبا هر مشکلی که دارند را می توانند حل نمایند. آیا می خواهید اپلیکیشن‌تان برای میلیون ها کاربر جوابگو باشد؟ پایتون به آسانی این کارها را برای‌تان انجام می دهد. آیا به سرعت بالایی در اپلیکیشن خود نیاز دارید؟ پایتون تقریبا دوبرابر روبی سریع است. می خواهید میزان کدهای نوشته شده خود را بهینه‌تر کنید؟ پایتون تقریبا کوتاهترین سینتکس را به شما ارائه می دهد. 

هر شرکتی به پایتون نیاز دارد.

با تمام این حرف ها که گفته شد نتیجه می‌گیریم فردی که پایتون را یاد می گیرد می تواند در انتظار یک شغل خوب در سطح جهان باشد. این جهان نیاز به توسعه دهنده بیشتر پایتون دارد و مطمئن باشید که نمی توانید زبانی بهتر از پایتون برای شروع پیدا کنید. پایتون فرایند یادگیری شما را بسیار سریع می کند و شما را برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده خوب هدایت می نماید. پایتون منابع بسیار خوبی برای یادگیری نیز دارد و از آن گذشته جامعه پشتیبان بسیار قدرتمندی در پشت آن است.

منبع

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال دیدگاه لازم است، ابتدا وارد سایت شوید.

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

آفلاین
user-avatar
ارسطو عباسی @arastoo
برنامه‌نویس و مدیر بخش تولید محتوا وبسایت راکت - وبلاگ شخصی: https://arastoo.dev
دنبال کردن

گفتگو‌ برنامه نویسان

بخشی برای حل مشکلات برنامه‌نویسی و مباحث پیرامون آن وارد شو