نقشه راه یادگیری پایتون
ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 6 دقیقه

نقشه راه یادگیری پایتون

پایتون به عنوان محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی شناخته شده و از آنجایی که در حوزه‌های بسیار زیادی کاربرد دارد می‌تواند در بسیاری از حالت‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. از طرفی دیگر از آنجایی که یادگیری پایتون بسیار ساده بوده و به نسبت دیگر زبان های برنامه نویسی از سینتکس مختصرتری برخوردار است می‌توان در کمترین زمان ممکن آن را یاد گرفت.

در این مقاله اختصاصی از وبسایت راکت قصد داریم به صورت قدم به قدم شما را با عناوین موضوعاتی که برای یاد گرفتن پایتون به آن‌ها نیاز دارید آشنا کنیم. مطمئنا یادگیری پایتون می‌تواند بسیار ساده‌تر از یادگیری بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر باشد.

قدم اول: شناخت پایتون و درک پروژه پایتون

در قدم اول بسیار مهم است که درک کلی از چیستی زبان برنامه‌نویسی پایتون و دلیل ساخته شدن آن را متوجه شوید. همچنین یادگیری نقاط قوت و ضعف پایتون به شما این قدرت را می‌دهد تا به صورت منطقی‌تری تصمیم به یادگیری آن بگیرید. برای این موضوع می‌توانید از مقالات و فیلم‌های آموزشی زیر استفاده کنید:

اهمیت یادگیری و آموزش پایتون در چیست؟

چرا Python در بین برنامه نویسان بسیار محبوب است؟

ویدیو آموزشی: چرا پایتون؟

قدم دوم: یادگیری دستورات پایه‌ای

هر زبان برنامه‌نویسی یکسری دستورات پایه‌ای داشته که در اولین قدم یادگیری، باید با آن‌ها کار کنید. پایتون نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با یادگیری این دستورات پایه‌ای، می‌توانید شکل نوشتاری کلی زبان برنامه نویسی پایتون را یاد بگیرید. اگر قبلا با زبان‌های برنامه نویسی دیگری کار کرده باشید امکان اینکه پایتون برای‌تان بسیار غریب باشد وجود دارد چرا که پایتون از سینتکس منحصر به فرد خود استفاده کرده و سیستم بلوک بندی خود را دارد. دستورات پایه‌ای پایتون شامل دستوراتی مانند چاپ کردن متن، متغیرها، ایجاد حلقه، شرط، توابع، مدیریت خطاها، کار با ساختارهای داده‌ای پایتون (لیست، تاپل، دیکشنری) و شناخت توابع داخلی است.

قدم سوم: یادگیری ساختارهای داده‌ای و الگوریتم

بعد از یادگیری دستورات پایه‌ای نوبت یادگیری چگونگی پیاده‌سازی ساختارهای داده‌ای مختلف‌ (لیست‌های متصل بهم، آرایه، Hash Table و مواردی از این دست است. بعد از این موارد نیز می‌توانید فرایند پیاده‌سازی الگوریتم‌هایی مانند Binary Search Tree، مرتب‌سازی، معکوس کردن و... را یاد بگیرید.

یاد گرفتن این موارد به شما کمک می‌کند تا بتوانید به صورت بسیار عمیق‌تری ساختارهای برنامه‌نویسی را یاد گرفته و با آن‌ها کار بکنید.

قدم چهارم: یادگیری موضوعات حرفه‌ای تر

بعد از یادگیری موضوعات پایه‌ای حال نوبت آن است که موضوعات حرفه‌ای تری را یاد بگیرید. در زمینه برنامه‌نویسی پایتون این موضوعات حرفه‌ای می‌توانند جنبه‌های متفاوتی داشته باشند.

اولین مرحله یادگیری برنامه‌نویسی شئ‌گرا است. برای انجام چنین کاری نیز شما در ابتدا باید به خوبی با خود مفهوم شئ‌گرایی آشنایی پیدا کرده و سپس سراغ یادگیری ویژگی‌های مطرح در پایتون بروید. کلاس‌ها، شیوه ارث‌بری، تعریف متدها، سازنده‌ها، کار با Dunder Methods و... از جمله مواردی هستند که برای یادگیری برنامه‌نویسی شئ‌گرا به آن‌ها نیاز دارید.

در قدم دوم یادگیری RegEx یا عبارات با قاعده به عنوان یکی دیگر از سرفصل‌های برنامه‌نویسی پیشرفته بسیار لازم و ضروری است. شما باید فرایند کار و پیدا کردن الگوهای متنی، عددی، کاراکتری و... را در رشته‌های مختلف یاد بگیرید.

کار کردن با ماژول‌ها و شیوه تعاملات آن‌ها یکی دیگر از مسائل مهمی است که در زمینه برنامه‌نویسی حرفه‌ای باید یاد بگیرید.

همچنین کار کردن با ابزارهایی که قابلیت برنامه‌نویسی تعاملی را می‌دهند نیز ضروری است. از این موارد می‌توان به Generator، توابع Map، Filter، Zip، ایتریتور‌ها و... اشاره کرد.

قدم پنجم: یادگیری پکیج منیجر

پایتون برای مدیریت پکیج‌ها در یک پروژه به ما ابزاری را ارائه کرده به نام pip. با استفاده از pip شما قابلیت نصب و حذف پکیج‌های مختلف را داشته و از این طریق می‌توانید نیازمندی‌های پروژه‌تان را آماده کنید. کار با پکیج منیجر pip ساده بوده و قدم دیگری برای یادگیری عمیق‌تر پایتون به حساب می‌آید.

قدم ششم: تستینگ

پایتون کتابخانه و ماژول‌های مختلفی را برای تست کردن اپلیکیشن توسعه داده و شما نیز برای کار با تکنیک‌های مختلف تستینگ نیاز دارید که آن‌ها را یاد بگیرید. با این کار یاد خواهید گرفت که چگونه اپلیکیشن‌های بی نقصی را ایجاد کرده و در فرایند اجرا به مشکلات عجیب و غریبی برخورد نکنید.

قدم هفتم: انتخاب و یادگیری فریمورک‌

هر فردی که وارد جریان یادگیری پایتون می‌شود دلیل قانع کننده‌ای برای خود دارد. در واقع شما باید برای یادگیری پایتون دلیل واضحی داشته باشید. برای مثال بگویید که قصد دارید به یک توسعه دهنده سمت سرور می‌خواهم تبدیل شوم و یا یک مهندس یادگیری ماشین و... . با در نظر گرفتن هر کدام از این موارد شما بعد از یادگیری موضوعات پایه‌ای می‌توانید مسیر یادگیری خودتان را پیش ببرید. برای مثال اگر قصد دارید که به یک توسعه دهنده سمت سرور تبدیل شوید می‌توانید در قدم هفتم وارد فرایند یادگیری فریمورک‌هایی مانند جنگو و یا فلاسک شوید.

برای هر کدام از مسیرهای شغلی که در مسیر یادگیری پایتون وجود دارد ده ها کتابخانه و فریمورک مختلف توسعه یافته که هر کدام می‌توانند در بخشی از کارها به شما کمک کنند.

چالش برانگیزترین قدمی که شما در این مسیر به آن برخورد خواهید کرد همین قدم هفتم خواهد بود چرا که تکنولوژی‌های مختلف و متعددی که وجود دارد می‌تواند شما را از انتخاب هر کدام از موارد گفته شده سردرگم کرده و به صورت اشتباه شما را وارد جریان‌های دیگری بکند.

در نتیجه اگر قصد دارید که در زمینه توسعه اپلیکیشن با زبان برنامه نویسی پایتون حرفه‌ای شوید بهتر است که با دقت یک فریمورک را انتخاب کرده و از توانایی‌های آن بهره مند شوید.

در پایان

برای یادگیری دقیق پایتون راهکارها و تکنیک‌های ریز و درشت بسیار زیادی وجود دارد که به احتمال زیاد ما همه آن‌ها را در این مقاله نگفته‌ایم. اما شما می‌توانید برای درک این موارد از یک دوره آموزشی مناسب مانند «دوره آموزش پایتون» وبسایت راکت استفاده کنید. در این دوره ما تمام موضوعات پایه‌ای که برای برنامه نویس پایتون شدن به آن‌ها نیاز دارید را خواهیم گفت.

چه امتیازی برای این مقاله میدهید؟

خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی
4.8 از 5 رای

/@arastoo
ارسطو عباسی
کارشناس تولید و بهینه‌سازی محتوا

کپی رایتر، یوایکس رایتر، متخصص سئو محتوا و… عناوینی هستن که می‌تونم حرفه‌ام رو باهاشون خلاصه کنم اما جدای از این موارد، کتاب نوشتم، پادکست ضبط کردم، مارکتینگ محتوا انجام دادم و خلاصه تجربیات تا بخوایید در زمینه کلمات کسب کردم.

دیدگاه و پرسش

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

ارسطو عباسی

کارشناس تولید و بهینه‌سازی محتوا

پَچیم

مدیریت سرور مثل آب خوردن

جالب میشه اگر از جایی سرور اختصاصی یا vps تهیه کنید و با چند کلیک بتونی nginx، ورژن‌های مختلف php یا nodejs، دیتابیس‌های مختلف رو نصب و مدیریت کنی و رو همون، هر تعداد سایت که خواستی رو بالا بیاری و مثل آب خوردن مدیریت کنی اون هم با چند کلیک؟