صفحه نتایج موتور جستجو SERP چیست

گردآوری و تالیف : محمد طاهری
تاریخ انتشار : 14 تیر 1395
دسته بندی ها : سئو

مفهموم SERP مخفف واژگان search engine result page میباشد و به صفحه ی نتایج موتور جستجو در هنگام جستجوی یک عبارت گفته میشود. در واقع به صفحه ی نتایج حاصل از جستجو serp میگویند. هر serp منحصربفرد است، حتی در هنگامی که جستجو برای یک کلمه کلیدی مشابه توسط دو نفر صورت میگیرد. زیرا موتورهای جستجو معیارهای فراتر از واژه ها را برای نمایش نتایج مرتبط تر به کار میگرند. مثلا مکان فیزیکی، تاریخچه مرورگر، علایق و حتی معانی کلمات کلیدی را مورد بررسی قرار میدهند. بصورت کلی در صفحه نتایج موتورهای جستجوی معروف دو جایگاه مختلف برای نمایش حاصل از جستجو وجود دارد. معمولا برترین رتبه های نتیجه جستجو مربوط به سایت هایی میشوند که بابت قرارگیری در این فهرست پول پرداخت میکنند. گروه دیگر مربوط به فهرستی می باشند که توسط ربات ها ایندکس شده اند.

اهمیت serp

سئو سایت همواره از اهمیت بالایی برای قرارگیری در صفحات و رتبه های برتر برخوردار بوده است. آمارها نیز حکایت از این امر دارند که بیش از 91 درصد کاربران فقط صفحه اول موتور جستجو را بررسی میکنند و هیچگاه به صفحه ی دوم نتایج مراجعه نمیکنند. با این تفاسیر اهمیت صفحه ی اول نتایج جستجو به حدی میباشد که میتوان قرار گیری در صفاحات دیگر را یکجور شکست سئو بشمار آورد. استراتژی مناسب کلمات کلیدی و انتخاب رقابتی ترین کلمات کلیدی برای قرارگیری در صفحه اول نتایج گوگل بسیار موثر میباشند. همچنین میتوان از ابزارهایی برای بررسی serp استفاده کرد. برای مثال:

بهبود serp

موقعی که صحبت از بهبود صفحه نتایج موتور جستجو (serp) میشود، میتوان محتوای با کیفیت همراه با استراتژی درست کلمات کلیدی را بسیار موثر دانست. در گام نخست باید رقبای خود را بشناسیم. برای بررسی و شناخت رقبای خود میبایست عواملی را مدنظر داشته باشیم که عبارتند از:

  • تعیین کلمات کلیدی با بیشترین اهمییت (معمولا تک کلمه ای با رقابت سنگین)
  • موقعیت serp رقبا برای مجموعه ای از کلمات کلیدی (میتوان به نقاط ضعف و قوت رقبا پی برد)
  • کلمات کلیدی تک سیلابی و چند سیلابی (بهترین انتخاب برای شروع عباراتی هستند که رقبا در آن ضعیف ترند)
  • استفاده از کلمات کلیدی ترکیبی (استراتژی مناسب تا رسیدن به کلمات کلیدی اصلی)

برای تکمیل این مقاله و درک بهتر کاربران راکت از مفهوم serp یک تصویر آماده کردم، البته این یک serp واقعی نمیباشد. اما انواع صفحه نتایج جستجو را نمایش داده است.

مقالات پیشنهادی

بازاریابی موتور جستجو SEM مکمل SEO

پیش از توضیح search engine marketing مفاهیمی در مورد سئو وجود دارد که به درک بهتر این مقاله کمک میکند. اگر تا به حال با سئو یا بهینه سازی موتورهای جس...

وردپرس دقیقا چیست ؟

بدون شک شما مقالات زیادی در مورد وردپرس دیده اید. انواع پلاگین، تم ، یا اموزش در مورد چگونگی اجرای هر چیزی در مورد سیستم مدیریت محتوا (CMS)وجود دارد....

5 نکته مهم برای طراحی صفحه Homepage

اینترنت در همین چند سال گذشته تغییرات نسبتا زیادی داشته ، قوانین بهینه سازی موتورهای جستجو تغییر پیدا کرده ، رسانه های اجتماعی به بخش جدایی ناپذیری بر...

UML - زبان مدل سازی یکنواخت چیست؟

UML یک زبان مدلسازی همه منظوره استاندارد  و از زیرمجموعه های مبحث مهندسی نرم‌افزار است که توسط Object management group ایجاد شده است. 

دیدگاه های ارزشمند شما

برای ارسال نظر لازم است ابتدا وارد سایت شوید
هیچ دیدگاهی تا به این لحظه برای این موضوع ثبت نشده است