استفاده از GitHub Desktop با مخازن GitLab

ترجمه و تالیف : شهریار شریعتی
تاریخ انتشار : 14 شهریور 98
خواندن در 2 دقیقه
دسته بندی ها : آموزشی

اگر یک برنامه‌نویس حرفه‌ای هستید که برای کنترل نسخه‌ پروژه‌های خود از git استفاده می‌کنید، قطعا نام GitHub و GitLab به گوشتان خورده‌است. git یک سیستم متن‌باز کنترل نسخه‌های پروژه است که درحالت پیش‌فرض به صورت Local پروژه را مدیریت می‌کند. اما اگر شما قصد پشتیبانی‌گیری آنلاین از نسخه‌های پروژه را دارید یا به‌صورت گروهی بر روی یک پروژه‌ کار می‌کنید، می‌توانید از GitLab و GitHub که دو سرویس ابری مبتنی بر git هستند استفاده کنید.

GitLab یک پلتفرم تحت‌ وب مبتنی بر git است که در سال‌های اخیر شرکت گوگل مالکیت آن را بر عهده گرفته‌است. این پلتفرم از امکاناتی نظیر مدیریت کاربران، بازبینی و... برخوردار است. GitHub نیز ساختاری شبیه به GitLab دارد اما با این تفاوت که GitHub علاوه بر نسخه وب، دارای یک نسخه دسکتاپ نیز می‌باشد که از رابط کاربری و امکانات بسیار خوبی برخوردار می‌باشد. متاسفانه GitLab و GitHub هر دو ایران را تحریم کرده‌اند و کابران ایرانی اجازه دسترسی و استفاده از امکانات را ندارند. تحریم‌های GitHub بسیار جدی‌تر از GitLab می‌باشد، به‌طوری که برای استفاده از GitLab کافیست فقط از VPN یا Proxy استفاده نمود اما GitHub هر نشانه‌ای از ایرانی بودن مانند ایمیل، شماره همراه، آی‌پی و... را تشخیص داده و حساب کاربری را مسدود می‌کند. از این رو اگر شما یکی از طرفداران نسخه دسکتاپ گیت‌هاب هستید یا علاقه‌مند به تجربه رابط کاربری آن می‌باشید، در این مقاله ما ترفندی به شما آموزش می‌دهیم که از مخازن گیت‌لب در نسخه دسکتاپ گیت‌هاب استفاده کنید.

آماده‌سازی

ابتدا GitHub Desktop را از اینجا دانلود کرده و نصب کنید. سپس با توجه به نیاز و سلیقه خود یکی از ویرایشگر‌های Atom، VS Code، Brackets و... را نصب کنید.

ساخت مخزن و انجام تنظیمات در GitLab

برای ساخت مخزن ابتدا وارد سایت گیت‌لب شوید (به دلیل تحریم‌ها از VPN استفاده کنید). سپس با کلیک بر روی New Project یک پروژه به صورت Private یا Public ایجاد کنید.  هنگام ساخت پروژه، گزینه Initialize repository with a README را تیک بزنید.

پس از ساخت، در صفحه پروژه گزینه آبی‌رنگ Clone را انتخاب و سپس از منوی باز شده آدرس HTTPS را کپی کنید.

استفاده از GitHub Desktop با مخازن GitLab

حال باید یک Access Token برای دسترسی به پروژه‌ها ایجاد کنید. برای اینکار از بالای صفحه سمت راست، بر روی تصویر پروفایل کلیک کرده و از منوی باز شده Settings را انتخاب کنید.

استفاده از GitHub Desktop با مخازن GitLab

از منوی سمت چپ گزینه Access Tokens را انتخاب و در بخش Name یک نام دلخواه برای توکن خود بنویسید. گزینه API را تیک زده و بر روی Create personal access token کلیک کنید تا توکن ساخته شود.

استفاده از GitHub Desktop با مخازن GitLab

حال از بخش بالای صفحه، توکن خود را کپی کرده و در جایی نگهدارید.

استفاده از GitHub Desktop با مخازن GitLab

Clone کردن پروژه در GitHub Desktop

همانطور که پیش‌تر گفتیم، شرکت گوگل استفاده از خدمات GitLab را برای کاربران ایرانی محدود کرده‌است. از این رو برای استفاده از خدمات نیازمند Proxy هستید. برای ست کردن پراکسی کافیست دستور زیر را Git Bash وارد کنید:

git config --global http.proxy fodev.org:8118

در نرم‌افزار گیت‌هاب، بر روی Clone repository کلیک کرده و در پنجره باز شده، سربرگ URL را انتخاب کنید. در بخش URL باید آدرس HTTPS مخزن خود که قبلا کپی کرده‌اید را وارد و در قسمت Local path هم مسیر دلخواه را انتخاب کنید و Clone را بزنید.

استفاده از GitHub Desktop با مخازن GitLab

منتظر بمانید تا پنجره احزار هویت نمایان شود. در قسمت Username از نام‌کاربری خود در سایت GitLab استفاده کنید و در بخش Password توکنی که در ابتدا ساختید را وارد کنید. منتظر بمانید تا پروژه دانلود شود.

گردآوری و تالیف شهریار شریعتی

برنامه نویس Python؛ علاقه‌مند به ترکیب هوش مصنوعی و وب.