آموزش TypeScript

در دوره آموزش تایپ اسکریپت ما سعی داریم قدم به قدم و به شکل کامل تایپ اسکریپت ( TypeScript) را به شما به شکل کامل آموزش دهیم

آموزش TypeScript

اشتراک گذاری:

توضیحات

تایپ‌اسکریپت (TypeScript) به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی بر پایه جاوااسکریپت شناخته می‌شود که کاملا Open-Source است. این متن‌باز بودن به این معناست که شما هم می‌توانید در توسعه آن نقش داشته باشید. در دوره آموزش تایپ‌اسکریپت (TypeScript) ما سعی می‌کنیم روش کار با این زبان را قدم به قدم به شما آموزش دهیم.

تایپ‌اسکریپت (TypeScript) چیست؟

همانطور که در پاراگرف بالا به آن اشاره کرده‌ایم تایپ‌اسکریپت (TypeScript) به عنوان یک زبان متن‌باز بر پایه جاوااسکریپت شناخته ‌می‌شود که به ما این اجازه را می‌دهد تا با امکانات بیشتری کدهای جاوااسکریپتی خود را پیاده‌سازی کنیم.

برای مثال شما در تایپ‌اسکریپت می‌توانید Type متغیرها را دقیقا مشخص کنید. یا می‌توانید در بحث شئ‌گرای ساده‌تر دیزاین پترن‌های مختلف را ایجاد کنید.

چرا TypeScript؟

چرا زمانی که می‌توانید از خود جاوااسکریپت برای توسعه کدها استفاده کنید از TypeScript استفاده کنیم؟ مسئله در اینجا بر روی امکاناتی است که تایپ‌اسکریپت برای توسعه کدها در اختیارتان قرار میدهد. برای مثال مشخص کردن type اطلاعات در یک برنامه می‌تواند نقش مهمی داشته باشد. یا برای مثال بحث‌های پیشرفته‌تر در شی گرایی.

حال ما در دوره آموزش تایپ‌اسکریپت به عنوان یک زبان سعی کرده‌ایم که این زبان را به شکل کامل و قدم به قدم به شما آموزش دهیم.

فواید استفاده از TypeScript

مزایای استفاده از typescript

قبل از اینکه دوره آموزش تایپ‌اسکریپت (TypeScript) را شروع کنیم. نیاز است ابتدا توضیحی در مورد فواید استفاده از TypeScript دهیم.

جاوااسکریپت به صورت تنها به اندازه‌ای خوب است که بتوانید کارهای جالبی را با آن انجام دهیم، اما سوال اینجاست که آیا به یادگیری تایپ‌اسکریپت نیازی هست؟ از لحاظ فنی برای تبدیل شدن به یک توسعه‌دهنده خوب نیازی نیست که حتما تایپ ‌اسکریپت را یاد بگیرید، به این دلیل که افراد مختلفی وجود دارند که بدون کدنویسی تایپ‌اسکریپت توسعه‌دهندگان خوبی هستند. با اینحال کار کردن با تایپ‌اسکریپت فواید خود را دارد که در زیر آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

  • براساس وجود نوع‌دهی ایستا در تایپ‌اسکریپت، کدها قابلیت پیش‌بینی بیشتر و راهکاری آسان‌تر برای رفع اشکال دارند. 
  • به لطف وجود ماژول‌های مختلف، namespaceها و پشتیبانی قدرتمند از شی‌گرایی سازمان‌دهی کدها برای نوشتن اپلیکیشن‌های پیچیده ساده است. 
  • تایپ‌اسکریپت قبل از تبدیل شدن به جاوااسکریپت از یک مرحله کامپایل شدن می‌گذرد که باعث می‌شود تمام خطاها قبل از رسیدن به مرحله اجرا و خراب کردن چیزهایی در کدهای اصلی شناسایی شوند.
  • فریمورک محبوبی مانند Angular در نسخه‌های جدید خود از تایپ‌اسکریپت استفاده می‌کند و استفاده از Angular لازمه داشتن دانش خوبی از تایپ‌اسکریپت است. 

دلیل آخری که گفته شد، یکی از دلایل اصلی افراد برای مراجعه کردن به تایپ‌اسکریپت است. انگولار از نسخه دوم خود به بعد از تایپ‌اسکریپت استفاده می‌کند و این موضوع توسعه‌دهندگان را ملزم می‌کند که بتوانند با تایپ‌اسکریپت کار کنند. 

چرا باید از تایپ‌اسکریپت استفاده کرد؟

درک مناسب از اینکه چرا باید از چیزی مثل تایپ‌اسکریپت استفاده کنید قطعا می‌تواند به شما در آموزش تایپ‌اسکریپت کمک بسیار زیادی کنید.

نوع‌بندی متغیرها : جاوااسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی به شکل Dynamic Type است و این به این معناست که شما در جاوااسکریپت نیاز به مشخص کردن Type متغیرها ندارید. اما مشخص نبود این type در کنار مزیتی که دارد. میتواند برای پروژه‌های بزرگ مشکلاتی به وجود بیاورد.

حال تایپ‌اسکریپت پشتیبانی خوبی از typeها کرده و قابلیت static type را در اختیارتان قرار داده تا بتوانید در کدهای جاوااسکریپت خود نوع داده‌ای که یک متغییر می‌تواند دریافت کنند را دقیقا مشخص کنید. این موضوع می‌تواند باعث جلوگیری از باگ‌های شود که بخاطر عدم توجه به نوع داده متغییر به وجود می‌آیند.

دسترسی به قابلیت‌های جدید ECMAScript: تایپ‌اسکریپت امکان دسترسی به جدیدترین قابلیت‌های ECMAScript را می‌دهد و به شما اجازه می‌دهد از این ویژگی‌ها در پروژه خود استفاده کنید و نیاز نیست اصلا نگران اجرا شدن آن‌ها در مرورگرها باشید چون کدهای تایپ‌اسکریپت در نهایت به نسخه‌ای از جاوااسکریپت تبدیل می ‌شود که قابلیت اجرا در مرورگرها را داشته باشند.

چه هنگام باید از TypeScript استفاده کنیم؟

تا به اینجا متوجه شدم که چرا تایپ‌اسکریپت مفید است و چگونه می‌تواند تجربه توسعه ما را ارتقا ببخشد. اما تایپ‌اسکریپت راه‌حلی برای همه چیز محسوب نمی‌شود و قطعاً به خودی خود نمی‌تواند از کدنویسی بد جلوگیری کند. بنابراین در ادامه نگاهی به جاهایی می‌اندازیم که قطعاً بهتر است از تایپ‌اسکریپت استفاده کنیم.

زمانی که کدبیس بزرگی وجود دارد: تایپ‌اسکریپت یک ارتقای مهم برای کدبیس های بزرگ محسوب می‌شود، چون کمک می‌کند از بروز بسیاری از خطاهای رایج پیشگیری کنیم. این واقعیت به طور خاص در مواردی که توسعه‌دهندگان زیادی روی پروژه منفرد کار کنند صدق می‌کند.

زمانی که شما و تیم‌تان از قبل با زبان‌های دارای نوع‌بندی استاتیک آشنا باشید: موقعیت بدیهی دیگری که استفاده از تایپ‌اسکریپت در آن توصیه می‌شود هنگامی است که شما و تیم‌تان با زبان‌های دارای نوع‌بندی استاتیک مانند جاوا و C# آشنا باشید و نخواهید از روش نگارش کدهای جاوااسکریپت استفاده کنید.

تایپ‌اسکریپت کامپایل می‌شود

زمانی که شما پروژه‌ای خود را با TypeScript توسعه می‌دهید. شاید تصور کنید که باید به همان شکل کدها را در مرورگر یا هر جای دیگر اجرا کرد.

اما اینطور نیست مرورگرها قابلیت اجرای کدهای TypeScript را ندارند و کدهای شما در نهایت باید به نسخه‌ای جاوااسکریپت تبدیل شود تا شما بتوانید به سادگی کدهای خود را در مرورگرها و یا جاهای دیگر اجرا کنید.

در دوره آموزش تایپ‌اسکریپت ما سعی می‌کنیم دقیقا این پروسه کامپایل شدن‌ کدهای تایپ‌اسکریپت به جاوااسکریپت را به شکل دقیق به شما آموزش دهیم.

برای یادگیری تایپ‌اسکریپت (TypeScript) باید چه چیزهایی را بدانیم؟

برای یادگیری TypeScript شما نیاز به این دارید که با خود جاوااسکریپت آشنا باشید. اگر هنوز جاوااسکریپت را یاد نگرفتید شروع یادگیری تایپ‌اسکریپت به نظر عاقلانه نمی‌رسد. اما شما می‌توانید از بخش یادگیری جاوااسکریپت قدم به قدم ابتدا جاوااسکریپت را فرا بگیرید و در نهایت به هدف اصلی خود یعنی تایپ‌اسکریپت برسید.

 

در این دوره آموزشی چه مفاهیمی را یاد خواهید گرفت؟

  • معرفی تایپ‌اسکریپت و شیوه راه‌اندازی آن
  • آشنایی با انواع داده‌ای در تایپ‌اسکریپت
  • آشنایی با توابع و کلاس‌ها در تایپ‌اسکریپت
  • آشنایی با متدهای مختلف در تایپ‌اسکریپت
  • و... 

سوالات متداول

?

آیا یادگیری تایپ اسکریپت الزامی است ؟

در جواب این سوال باید گفت که تصمیم دارید تایپ اسکریپت را در کجا مورد استفاده قرار دهید؟ اگر قصدتان برای مثال یادگیری آنگولار باشد بله بدونه شک یادگیری تایپ اسکریپت الزامی است. 

البته از دیدگاه ما در راکت یادگیری تایپ اسکریپت برای برنامه‌نویسان جاوا اسکریپت الزامیست.

?

یادگیری تایپ اسکریپت سخت است ؟

برای یادگیری تایپ اسکریپت شما در ابتدا باید با جاوا اسکریپت کامل آشنا باشید و همین مسئله باعث می‌شود که یادگیری تایپ‌ اسکریپت برای شما بسیار ساده شود و دیگر چالش‌های عجیبی برای درک مفاهیم نداشته باشید.

البته در دوره آموزش تایپ اسکریپت راکت ما سعی کرده‌ایم تایپ اسکریپت را به شکل قابل درک‌تری به شما آموزش دهیم. تا بتوانید سریع و راحت آن را فرا بگیرید.

?

typescript مربوط به فرانت‌اند است یا بک‌اند؟

در جواب این سوال می‌توان گفت همان طور که ‌می‌توانید از جاوا اسکریپت سمت frontend و backend استفاده کنید. می‌توانید از تایپ اسکریپت هم در سمت frontend و backend پروژه استفاده کنید و محدودیتی برای استفاده از تایپ اسکریپت در جای نخواهید داشت. 

چون در نهایت کدهای تایپ اسکریپتی شما به جاوا اسکریپت کامپایل می‌شوند.

?

آیا با آموزش تایپ اسکریپ، آن را کامل فرا میگیریم ؟

ما در دوره آموزش تایپ اسکریپت ( typescript ) سعی کرد‌ه‌ایم قدم به قدم و با جزئیات این زبان را به شما به شکل کامل آموزش دهیم و انتظار داریم بعد از مشاهده کامل این دوره بتوانید پروژه‌های خود را با استفاده از typescript به سادگی توسعه دهید.

بنابراین می‌توان گفت بله با این آموزش ‌می‌توانید typescript را کامل فرا بگیرید.

گارانتی بازگشت وجه

برای آنکه به شما اطمینان دهیم، که ما از محتوای دوره‌های خود ۱۰۰ درصد مطمئن هستیم، برای این دوره گارانتی بازگشت وجه قرار داده‌ایم و این به این معنی است که اگر شما محتوای این دوره را به شکل کامل مشاهده کنید، اما نتیجه‌ای که به شما قول دادیم را دریافت نکنید ۱۰۰ درصد مبلغ پرداختی شما را برگشت خواهیم زد.

مراحل و فرایند گارانتی

جلسات دوره

دیدگاه و پرسش

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

تکمیل ضبط
خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی
4.52 از 61 رای
مدت دوره 04:27:59
تعداد جلسات: 27
نوع دوره: ویژه / نقدی
شرکت‌کنندگان: 1598 نفر

این دوره برای اعضای ویژه بصورت رایگان قابل مشاهده است. عضویت ویژه

گواهی پایان دوره
وضعیت: ابتدا وارد سایت شوید
گواهی پایان دوره راکت چیست؟
حسام موسوی
مدرس دوره

اول داستان، طراح گرافیک بودم و ۲ سالی به عنوان طراح مشغول بودم، بعد به برنامه‌نویسی علاقمند شدم و الان بیشتر از ۱۰ ساله که عاشق کدزنی و چالش‌های پروژه‌های مختلفم. به تدریس علاقه خاصی دارم و دوست دارم دانشی که در این راه بدست آوردم را در اختیار دیگران...