آموزش typescript

برای دسترسی به این دوره نیاز است بصورت نقدی این دوره را خریداری کنید یا با تهیه عضویت ویژه میتوانید به آن دسترسی پیدا کنید.

قیمت دوره 99000 تومان
وضعیت دوره تکمیل شده
زمان کل دوره 04:27:59
تعداد قسمت‌ها 27
نوع دسترسی نقدی یا عضویت ویژه
امتیاز دوره‌
4.5 از 10 رای

دسترسی رایگان برای اعضای ویژه

تایپ اسکریپت ( typescript ) به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی بر پایه جاوا اسکریپت شناخته می‌شود که کاملا open-source است. این اوپن سورس بودن به این معناس که شما هم میتانید در توسعه آن نقش داشته باشید . در دوره آموزش تایپ اسکریپت ( typescript ) ما سعی می‌کنیم روش کار با این زبان را قدم به قدم به شما آموزش دهیم.

تایپ اسکریپت ( typescript ) چیست ؟

همانطور که در پاراگرف بالا به آن اشاره کرده‌ایم تایپ اسکریپت ( typescript ) به عنوان یک زبان اوپن سورس بر پایه جاوا اسکریپت شناخته ‌می‌شود که به ما این اجازه را می‌دهد که با امکانات بیشتری کدهای جاوا اسکریپتی خود را پیاده‌سازی کنیم.

برای مثال شما در تایپ اسکریپت می‌توانید type متغیرها را دقیقا مشخص کنید. یا می‌توانید در بحث شی‌گرای ساده‌تر دیزاین پترن‌های مختلف رو در جاوا اسکریپت داشته باشید.

چرا typescript ؟

چرا زمانی که می‌توان از خود جاوا اسکریپت برای توسعه کدها استفاده کرد از typescript استفاده کنیم ؟ مسئله در اینجا بر روی امکاناتی است که تایپ اسکریپت برای توسعه کدها در اختیارتان قرار میدهد. برای مثال مشخص کردن type اطلاعات در یک برنامه می‌تواند نقش مهمی داشته باشد. یا برای مثال بحث‌های پیشرفته‌تر در شی گرایی.

حال ما در دوره آموزش تایپ اسکریپت به عنوان یک زبان سعی کرده‌ایم که این زبان را به شکل کامل و قدم به قدم به شما آموزش دهیم.

فواید استفاده از typescript

مزایای استفاده از typescript

قبل از اینکه دوره آموزش تایپ اسکریپت ( typescript ) را شروع کنیم .نیاز است ابتدا توضیحی در مورد فواید استفاده از typescript دهیم .

جاوااسکریپت به صورت تنها به اندازه‌ای خوب است که بتوانید کارهای جالبی را با آن انجام دهیم، اما سوال اینجاست که آیا به یادگیری تایپ اسکریپت نیازی هست؟ از لحاظ فنی برای تبدیل شدن به یک توسعه‌دهنده خوب نیازی نیست که حتما تایپ ‌اسکریپت را یاد بگیرید، به این دلیل که افراد مختلفی وجود دارند که بدون کدنویسی تایپ ‌اسکریپت توسعه‌دهندگان خوبی هستند. با اینحال کار کردن با تایپ ‌اسکریپت فواید خود را دارد که در زیر آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

  • براساس وجود نوع‌دهی ایستا در تایپ اسکریپت، کدها قابلیت پیش‌بینی بیشتر و راهکاری آسان‌تر برای رفع اشکال دارند. 
  • به لطف وجود ماژول‌های مختلف، namespaceها و پشتیبانی قدرتمند از شی‌گرایی سازمان‌دهی کدها برای نوشتن اپلیکیشن‌های پیچیده ساده است. 
  • تایپ‌اسکریپت قبل از تبدیل شدن به جاوااسکریپت از یک مرحله کامپایل شدن می‌گذرد که باعث می‌شود تمام خطاها قبل از رسیدن به مرحله اجرا و خراب کردن چیزهایی در کدهای اصلی شناسایی شوند.
  • فریمورک محبوبی مانند Angular در نسخه‌های جدید خود از تایپ‌اسکریپت استفاده می‌کند و استفاده از Angular لازمه داشتن دانش خوبی از تایپ ‌اسکریپت است. 

دلیل آخری که گفته شد، یکی از دلایل اصلی افراد برای مراجعه کردن به تایپ ‌اسکریپت است. انگولار از نسخه دوم خود به بعد از تایپ‌ اسکریپت استفاده می‌کند و این موضوع توسعه‌دهندگان را ملزم می‌کند که بتوانند با تایپ ‌اسکریپت کار کنند. 

چرا باید از تایپ اسکریپت استفاده کرد؟

درک مناسب از اینکه چرا باید از چیزی مثل تایپ اسکریپت استفاده کنید قطعا می‌تواند به شما در آموزش تایپ اسکریپت کمک بسیار زیادی کنید.

نوع‌بندی متغیرها : جاوا اسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی به شکل dynamic type است و این به این معناست که شما در جاوا اسکریپت نیاز به مشخص کردن type متغییرها ندارید. اما مشخص نبود این type در کنار مزیتی که دارد. میتواند برای پروژه‌های بزرگ مشکلاتی به وجود بیاورد.

حال تایپ اسکریپت پشتیبانی خوبی از typeها کرده و قابلیت static type را در اختیارتان قرار داده تا بتوانید در کدهای جاوا اسکریپت خود نوع داده‌ای که یک متغییر می‌تواند دریافت کنند را دقیقا مشخص کنید. این موضوع می‌تواند باعث جلوگیری از باگ‌های شود که بخاطر عدم توجه به نوع داده متغییر به وجود می‌آیند.

دسترسی به قابلیت‌های جدید ECMAScript: تایپ‌اسکریپت امکان دسترسی به جدیدترین قابلیت‌های ECMAScript را می‌دهد و به شما اجازه می‌دهد از این ویژگی‌ها در پروژه خود استفاده کنید و نیاز نیست اصلا نگران اجرا شدن آن‌ها در مرورگرها باشید چون کدهای تایپ اسکریپت در نهایت به نسخه‌ای از جاوا اسکریپت تبدیل می ‌شود که قابلیت اجرا در مرورگرها را داشته باشند.

چه هنگام باید از Typescript استفاده کنیم؟

تا به اینجا متوجه شدم که چرا تایپ‌اسکریپت مفید است و چگونه می‌تواند تجربه توسعه ما را ارتقا ببخشد. اما تایپ‌اسکریپت راه‌حلی برای همه چیز محسوب نمی‌شود و قطعاً به خودی خود نمی‌تواند از کدنویسی بد جلوگیری کند. بنابراین در ادامه نگاهی به جاهایی می‌اندازیم که قطعاً بهتر است از تایپ‌اسکریپت استفاده کنیم.

زمانی که کدبیس بزرگی وجود دارد: تایپ‌اسکریپت یک ارتقای مهم برای کدبیس های بزرگ محسوب می‌شود، چون کمک می‌کند از بروز بسیاری از خطاهای رایج پیشگیری کنیم. این واقعیت به طور خاص در مواردی که توسعه‌دهندگان زیادی روی پروژه منفرد کار کنند صدق می‌کند.

زمانی که شما و تیم‌تان از قبل با زبان‌های دارای نوع‌بندی استاتیک آشنا باشید: موقعیت بدیهی دیگری که استفاده از تایپ‌اسکریپت در آن توصیه می‌شود هنگامی است که شما و تیمتان با زبان‌های دارای نوع‌بندی استاتیک مانند جاوا و C# آشنا باشید و نخواهید از روش نگارش کدهای جاوا اسکریپت استفاده کنید.

تایپ اسکریپت کامپایل می‌شود

زمانی که شما پروژه‌ای خود را با typescript توسعه می‌دهید. شاید تصور کنید که باید به همان شکل کدها را در مرورگر یا هر جای دیگر اجرا کرد.

اما اینطور نیست مرورگرها قابلیت اجرای کدهای typescript را ندارند و کدهای شما در نهایت باید به نسخه‌ای جاوا اسکریپت تبدیل شود تا شما بتوانید به سادگی کدهای خود را در مرورگرها و یا جاهای دیگر اجرا کنید.

در دوره آموزش تایپ اسکریپت ما سعی می‌کنیم دقیقا این پروسه کامپایل شدن‌ کدهای تایپ اسکریپت به جاوا اسکریپت را به شکل دقیق به شما آموزش دهیم.

برای یادگیری تایپ اسکریپت ( typescript ) باید چه چیز هایی را بدانیم؟

برای یادگیری typescript شما نیاز به این دارید که با خود جاوا اسکریپت آشنا باشید. اگر هنوز جاوا اسکریپت را یاد نگرفتید شروع یادگیری تایپ اسکریپت به نظر عاقلانه نمیرسد. اما شما می‌توانید از بخش یادگیری جاوا اسکریپت قدم به قدم ابتدا جاوا اسکریپت را فرا بگیرید و در نهایت به هدف اصلی خود یعنی تایپ اسکریپت برسید.

دیدن ادامه مطلب

سوالات متداول

آیا یادگیری تایپ اسکریپت الزامی است ؟

در جواب این سوال باید گفت که تصمیم دارید تایپ اسکریپت را در کجا مورد استفاده قرار دهید؟ اگر قصدتان برای مثال یادگیری آنگولار باشد بله بدونه شک یادگیری تایپ اسکریپت الزامی است. 

البته از دیدگاه ما در راکت یادگیری تایپ اسکریپت برای برنامه‌نویسان جاوا اسکریپت الزامیست.

یادگیری تایپ اسکریپت سخت است ؟

برای یادگیری تایپ اسکریپت شما در ابتدا باید با جاوا اسکریپت کامل آشنا باشید و همین مسئله باعث می‌شود که یادگیری تایپ‌ اسکریپت برای شما بسیار ساده شود و دیگر چالش‌های عجیبی برای درک مفاهیم نداشته باشید.

البته در دوره آموزش تایپ اسکریپت راکت ما سعی کرده‌ایم تایپ اسکریپت را به شکل قابل درک‌تری به شما آموزش دهیم. تا بتوانید سریع و راحت آن را فرا بگیرید.

typescript مربوط به فرانت‌اند است یا بک‌اند؟

در جواب این سوال می‌توان گفت همان طور که ‌می‌توانید از جاوا اسکریپت سمت frontend و backend استفاده کنید. می‌توانید از تایپ اسکریپت هم در سمت frontend و backend پروژه استفاده کنید و محدودیتی برای استفاده از تایپ اسکریپت در جای نخواهید داشت. 

چون در نهایت کدهای تایپ اسکریپتی شما به جاوا اسکریپت کامپایل می‌شوند.

آیا با آموزش تایپ اسکریپ، آن را کامل فرا میگیریم ؟

ما در دوره آموزش تایپ اسکریپت ( typescript ) سعی کرد‌ه‌ایم قدم به قدم و با جزئیات این زبان را به شما به شکل کامل آموزش دهیم و انتظار داریم بعد از مشاهده کامل این دوره بتوانید پروژه‌های خود را با استفاده از typescript به سادگی توسعه دهید.

بنابراین می‌توان گفت بله با این آموزش ‌می‌توانید typescript را کامل فرا بگیرید.

برای دسترسی به این دوره نیاز است بصورت نقدی این دوره را خریداری کنید یا با تهیه عضویت ویژه میتوانید به آن دسترسی پیدا کنید.

قیمت دوره 99000 تومان
وضعیت دوره تکمیل شده
زمان کل دوره 04:27:59
تعداد قسمت‌ها 27
نوع دسترسی نقدی یا عضویت ویژه
امتیاز دوره‌
4.5 از 10 رای

دسترسی رایگان برای اعضای ویژه
آنلاین
user-avatar
مدرس دوره حسام موسوی

اول داستان، طراح گرافیک بودم و ۲ سالی به عنوان طراح مشغول بودم، بعد به برنامه‌نویسی علاقمند شدم و الان بیشتر از ۱۰ ساله که عاشق کدزنی و چالش‌های پروژه‌های مختلفم. به تدریس علاقه خاصی دارم و دوست دارم دانشی که در این راه بدست آوردم را در اختیار دیگران هم قرار بدم. 

سوالات و گفتگو‌ها

سوالات و گفتگو‌ها

اگر سوال و مشکلی یا حتی بحثی در یکی از حوزه‌های برنامه‌نویسی دارید این بخش به شما کمک ویژه‌ای خواهد کرد

دورهای پیشنهادی

مشاهده همه دوره ها
آموزش node.js

آموزش node.js

در دوره آموزش node.js ( نود جی اس ) ما سعی می‌کنیم node.js را به شکل کاربردی و مفصل و به شکل عمیق به شما آموزش دهیم

دسترسی رایگان برای اعضای ویژه
ساخت Restful Api با Nodejs

ساخت Restful Api با Nodejs

در طول دوره آموزش api نویسی node.js در کنار ایجاد یک ساختار mvc ما به شما آموزش می‌دهیم به چه شکلی api مورد نظر خود را با node پیاده‌سازی کنید.

آموزش پروژه محور React Native

آموزش پروژه محور React Native

در طی دوره آموزش react native به شکل پروژه‌ محور و کامل این فریمورک react را به شما آموزش خواهم داد تا بتوانید با استفاده از آن اپلیکیشن خود را بسازید...

دسترسی رایگان برای اعضای ویژه
آموزش پروژه محور Vuex

آموزش پروژه محور Vuex

در طول دوره آموزش vuex ما سعی داریم به شکل پروژه محور روش کار با vuex برای مدیریت کردن بر روی state های داخل vue را به شما آموزش دهیم.

دسترسی رایگان برای اعضای ویژه

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال نظر لازم است ابتدا وارد سایت شوید
در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید