آموزش پیشرفته React

آموزش پیشرفته React دوره‌ای است که در آن شما به صورت عمیق‌تر و حرفه‌ای‌تر با ویژگی React آشنا می‌شوید و از آن‌ها به صورت عملی در پروژه‌های خود استفاده می‌کنید.

آموزش پیشرفته React

اشتراک گذاری:

توضیحات

React.js از جمله‌ مهمترین ابزارها برای توسعه رابط کاربری و Front-End است. در چند سال گذشته نیز React تغییرات بسیار زیادی به خود دیده و همراه با این تغییرات، تکنیک‌های جدیدی نیز برای استفاده از آن ابداع شده است. به همین دلیل نیاز است که به صورت حرفه‌ای با این سازوکارها آشنا شوید و بتوانید از آن‌ها به صورت عملی استفاده کنید. 

هدف اصلی آموزش پیشرفته React وبسایت راکت نیز دقیقا همین است. در این دوره آموزشی تلاش می‌شود تا شما به صورت عمیق‌تر و حرفه‌ای‌تر با ویژگی React آشنا شده و از آن‌ها به صورت عملی در پروژه‌های خود استفاده می‌کنید.

سرفصل‌های دوره آموزش پیشرفته React

معرفی دوره

در بخش اول از آموزش پیشرفته React قصد داریم شما را با چیستی دوره و دلایلی که باید از آن استفاده کنید آشنا خواهیم کرد. همچنین برای اینکه بیشترین استفاده را از این دوره ببرید نیاز است که یکسری پیش‌نیازها را قبلا طی کرده باشید. به همین دلیل در این بخش با پیش‌نیازهای دوره آموزشی پیشرفته React نیز آشنا خواهید شد. 

کامپوننت‌های پیش‌فرض

کامپوننت‌های پیش فرض در React به مجموعه‌ای از اجزاء اشاره دارند که بدون نیاز به نصب پکیج‌های اضافی در هنگام استفاده از React در دسترس هستند. این کامپوننت‌ها اغلب بخش‌های اساسی اپلیکیشن‌های وب را تشکیل می‌دهند و می‌توانند شامل المان‌های مختلفی شوند.

در آموزش پیشرفته React ما قصد داریم شما را با چهار کامپوننت زیر به صورت کامل آشنا کنیم:

 1. کامپوننت Fragment
 2. کامپوننت StrictMode
 3. کامپوننت Profiler
 4. کامپوننت Suspense

چرخه زندگی کامپوننت

چرخه زندگی کامپوننت در React به مجموعه‌ای از مراحلی اشاره دارد که یک کامپوننت از زمان ساخته شدن تا زمانی که از DOM حذف می‌شود، طی می‌کند. این چرخه زندگی به سه دسته کلی تقسیم می‌شود: مونت (Mounting), آپدیت (Updating), و آن‌مونت (Unmounting).

در بخش سوم از دوره آموزش پیشرفته React قصد داریم شما را به صورت کامل با چیستی چرخه زندگی کامپوننت‌ها و عملکرد آن آشنا کنیم. این مسئله شامل آشنایی با useEffectها، اجرا کد در زمان حذف کامپوونت، رفرش کامپوننت و... می‌شود. 

پروژه Todo و LocalStorage

در بخش چهارم سراغ پروژه‌های عملی خواهیم رفت تا چیزهایی که تا به اینجا کار یاد گرفته‌ایم را به صورت عملی و در قالب اپلیکیشن پیاده‌سازی کنیم. در این بخش از پروژه ToDo استفاده می‌شود و برای پیاده‌سازی آن نیاز است که ابتدا با مفهوم localStorage آشنایی پیدا کنیم. 

هوک‌ها و useRef

هوک‌ها (Hooks) یکی از ویژگی‌های نسبتاً جدید React هستند که از نسخه 16.8 به این فریمورک اضافه شدند. هوک‌ها امکان استفاده از state و سایر ویژگی‌های React را در کامپوننت‌های تابعی (Function Components) فراهم می‌آورند، بدون اینکه نیازی به نوشتن یک کلاس باشد.

یکی از هوک‌های مهم useRef است. این هوک برای دسترسی به یک DOM element خاص یا نگه‌داری یک مقدار قابل مرجع که بین رندرها حفظ می‌شود، استفاده می‌شود. useRef یک شیء را برمی‌گرداند که دارای یک ویژگی .current است، جایی که می‌توانید مقدار مورد نظر را ذخیره کنید.

در بخش پنجم از دوره آموزش پیشرفته React شما را به صورت کامل با هوک‌ها آشنا خواهیم کرد، هوک‌های سفارشی ایجاد می‌کنیم و همچنین سازوکار useRef را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

فرم و API

در توسعه وب با React، فرم‌ها و ارتباط با API‌ها دو جنبه کلیدی هستند که به طور گسترده استفاده می‌شوند. در این بخش ما به صورت کامل کار با فرم‌ها و APIها را یاد خواهیم گرفت و از آن‌ها استفاده خواهیم کرد. همچنین با دانشی که در این بخش یاد می‌گیریم پروژه ToDo خود را توسعه می‌دهیم.  زمانی که تصمیم بگیرید یک اپلیکیشن SPA بسازید برای ارتباط با ‌Back-End پروژه باید از APIها استفاده کنید در این بخش روش استفاده از درخواست‌های HTTP برای ارتباط با API را به نیز شما آموزش خواهیم داد.

کار با Context و Reducer

در ری‌اکت Context و useReducer دو ویژگی قدرتمند هستند که به منظور مدیریت state در برنامه‌های پیچیده‌تر استفاده می‌شوند. هر کدام از این ویژگی‌ها برای حل مشکلات خاصی طراحی شده‌اند و می‌توانند به طور موثری با هم ترکیب شوند تا مدیریت state در سطح برنامه را بهبود بخشند.

همچنین برای آشنای عمیق‌تر با این مفاهیم ما آن‌ها را به صورت عملی به‌کارگرفته و در پروژه‌ این دوره از آن‌ها استفاده خواهیم کرد. 

کار با React Router

مسئله Routing همواره یکی از موضوعات اساسی در پیاده‌سازی اپلیکیشن‌ها بوده و در نتیجه بسیار مهم است که با پیاده‌سازی آن‌ها به صورت درست آشنا شویم. در React ابزاری با عنوان React Router وجود دارد که به ما قابلیت کامل در استفاده از مفهوم Routing یا مسیردهی را می‌دهد. اگر تصمیم بگیرید که یک اپلیکیشن بزرگ‌ ایجاد کنید باید صفحات دیگری هم به پروژه اضافه کنیم. برای اینکار نیاز به کتابخانه React-router دارید که در این بخش روش کامل استفاده از آن را به شما آموزش خواهیم داد.

در بخش پایانی ما به صورت کامل با این مسئله و موضوعات پیشرفته دیگری نیز آشنا خواهیم شد.

چرا باید React را به صورت پیشرفته را یاد بگیریم؟

یادگیری و آموزش پیشرفته React می‌تواند به دلایل مختلفی برای توسعه‌دهندگان وب مفید و مهم باشد. در اینجا چند دلیل کلیدی آورده شده است:

 • محبوبیت و جامعه بزرگ: React یکی از محبوب‌ترین کتابخانه‌های جاوا اسکریپت برای توسعه رابط کاربری است.

 • بازار کار قوی: با توجه به محبوبیت React، تقاضا برای توسعه‌دهندگان مسلط به این فناوری در بازار کار بسیار زیاد است. یادگیری و آموزش پیشرفته React می‌تواند فرصت‌های شغلی بیشتری را برای شما ایجاد کند.

 • توسعه اپلیکیشن‌های تک صفحه‌ای (SPA): React به طور خاص برای توسعه اپلیکیشن‌های تک صفحه‌ای طراحی شده است، جایی که تجربه کاربری روان و سریع مورد نیاز است. این امر باعث می‌شود که برای ساخت وب‌سایت‌ها و وب اپلیکیشن‌های پیچیده ایده‌آل باشد.

 • کارایی بالا: React با استفاده از روش مجازی DOM کارایی بسیار خوبی ارائه می‌کند، که به بهبود عملکرد برنامه‌های وب کمک می‌کند.

 • قابلیت استفاده مجدد از کامپوننت‌ها: React به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که رابط‌های کاربری را به کامپوننت‌های مستقل و قابل استفاده مجدد تقسیم کنند، که این امر باعث افزایش کارایی و سهولت نگهداری کد می‌شود.

 • انعطاف‌پذیری: React را می‌توان با تعدادی از دیگر کتابخانه‌ها و فریم‌ورک‌ها برای توسعه فرانت‌اند ترکیب کرد، این امر به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که از ابزارهای مختلف برای بهینه‌سازی وب‌سایت یا اپلیکیشن خود استفاده کنند.

 • پشتیبانی از توسعه اپلیکیشن‌های موبایل: با React Native، توسعه‌دهندگان می‌توانند از دانش React خود برای ساخت اپلیکیشن‌های موبایل برای هر دو سیستم عامل iOS و Android استفاده کنند.

یادگیری React می‌تواند به تقویت مهارت‌های توسعه فرانت‌اند شما کمک کرده و شما را در جایگاهی قرار دهد که بتوانید اپلیکیشن‌های وب و موبایل پیچیده و کارآمدی را توسعه دهید.

پیش‌نیازها

از آنجایی که این یک دوره آموزش پیشرفته برای یادگیری React است شما نیاز دارید برای این دوره آموزشی در ابتدا به خوبی با جاوا اسکریپت و فریمورک React آشنایی داشته باشید. این موضوع یکی از بدیهیات است و شما نباید از کنار این موارد بگذرید. در زیر می‌توانید لینک‌های مناسبی برای یادگیری کامل این دو مورد مشاهده کنید:

در این دوره آموزشی چه چیزهایی را یاد خواهید گرفت؟

هدف ما در دوره آموزش پیشرفته React همانطور که از عنوان آن پیداست، آموزش حرفه‌ای و عمیق React است. همانطور که اشاره شد شما باید ابتدا کار با React را بلد باشید و با اکوسیستم آن آشنایی پیدا کرده باشید. در این دوره سعی می‌شود تا شما را با مفاهیمی آشنا کنیم که تنها توسعه‌دهندگان حرفه‌ای React با آن کار کرده و در نتیجه اگر شما نیز قصد دارید به یک توسعه دهنده حرفه‌ای تبدیل شوید باید آن را یاد بگیرید.

مفاهیمی که در این دوره آموزشی یاد خواهید گرفت به صورت مختصر شامل موارد زیر می‌شود:

 • کامپوننت‌های پیشفرض React
 • چرخه زندگی کامپوننت‌ها در React
 • کار با هوک‌های مختلف و ایجاد آن‌ها
 • کار با فرم‌ها و APIها در React
 • کار با Context و Reducer در React
 • کار با React Router و آشنایی با مفهوم مسیر‌دهی
 • پیاده‌سازی پروژه ToDo و استفاده از تمام چیزهایی که یاد گرفته‌ایم

 

سوالات متداول

?

چرا باید دوره آموزش پیشرفته React را مشاهده کنیم؟

اگر به دنبال افزایش توانایی‌ها و دانش‌تان در زمینه React هستید پس نیاز دارید که از این دوره آموزشی استفاده کنید. هدف اصلی در این دوره آموزش مفاهیم پیشرفته و پیچیده React است. مواردی که تنها افراد حرفه‌ای و با تجربه در زمینه React می‌دانند. 

?

چه موضوعاتی را در این دوره یاد خواهیم گرفت؟

 • کامپوننت‌های پیشفرض React
 • چرخه زندگی کامپوننت‌ها در React
 • کار با هوک‌های مختلف و ایجاد آن‌ها
 • کار با فرم‌ها و APIها در React
 • کار با Context و Reducer در React
 • کار با React Router و آشنایی با مفهوم مسیر‌دهی
 • پیاده‌سازی پروژه ToDo و استفاده از تمام چیزهایی که یاد گرفته‌ایم
?

پیش‌نیازهای دوره آموزش پیشرفته React چیست؟

از آنجایی که این یک دوره آموزش پیشرفته برای یادگیری React است شما نیاز دارید برای این دوره آموزشی در ابتدا به خوبی با جاوا اسکریپت و فریمورک React آشنایی داشته باشید:

گارانتی بازگشت وجه

برای آنکه به شما اطمینان دهیم، که ما از محتوای دوره‌های خود ۱۰۰ درصد مطمئن هستیم، برای این دوره گارانتی بازگشت وجه قرار داده‌ایم و این به این معنی است که اگر شما محتوای این دوره را به شکل کامل مشاهده کنید، اما نتیجه‌ای که به شما قول دادیم را دریافت نکنید ۱۰۰ درصد مبلغ پرداختی شما را برگشت خواهیم زد.

مراحل و فرایند گارانتی

جلسات دوره

بخش هشتم مباحث تکمیلی

دیدگاه و پرسش

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید ورود یا ثبت‌نام

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

تکمیل ضبط
خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی
4.63 از 8 رای
مدت دوره 06:48:04
تعداد جلسات: 51
نوع دوره: ویژه / نقدی
شرکت‌کنندگان: 823 نفر

این دوره برای اعضای ویژه بصورت رایگان قابل مشاهده است. عضویت ویژه

گواهی پایان دوره
وضعیت: ابتدا وارد سایت شوید
گواهی پایان دوره راکت چیست؟
حسام موسوی
مدرس دوره

بیشتر از ۱۵ سال هست که در حال برنامه‌نویسی و انجام پروژه های مختلف هستم و ۱۰ سالی هست که آموزش برنامه‌نویسی به علاقمندان حوزه برنامه نویسی میدیم در همه این مدت الان عاشق کدزنی و چالش‌های پروژه‌های مختلفم. به تدریس علاقه خاصی دارم و دوست دارم دانشی ک...