14 نکته برای شروع موفقیت آمیز یک حرفه در کدنویسی

ترجمه و تالیف : عرفان کاکایی
تاریخ انتشار : 13 خرداد 98
خواندن در 6 دقیقه
دسته بندی ها : برنامه نویسی

انجام جهش مورد نیاز برای شروع یک حرفه در کدنویسی، یک تصمیم بزرگ در زندگی است. اما برای کسانی که تصمیم می‌گیرند تا تغییر حرفه دهند، قطعا برخی مزایا وجود دارد.

14 نکته برای شروع موفقیت آمیز یک حرفه در کدنویسی

از یک نقطه نظر شخصی، به نظر من همکاری با همکاران و دریافت نظراتی دربار کار خود، لذت بخش است. یک حرفه در کدنویسی، نسبت به کار در بسیاری از زمینه‌های دیگر متفاوت است. حتی اگر کد همانطور که انتظار می‌رفت کار کند، باز هم راه‌های اضافی‌ای وجود دارند که آن کار را حتی بهتر می‌کنند. من افتخار می‌کنم که کمک من به شرکت‌هایی که برایشان کار می‌کنم، بیش از فقط زمان من برای انجام فعالیت‌ها است. در عوض، من مسئولیت پذیری واقعی دارم و می‌توانم یک ارزش واقعی به شرکت اضافه کنم، امکانات پرکاربردی با خود بیاورم و مفاهیم را به واقعیت تبدیل کنم.

گرچه، وقتی که در ابتدا داشتم به نقشی در توسعه دهی تغییر جهت می‌دادم، همیشه مثبت نبودم. یک خط باریک بین حس سوپرمن را داشتن، و حس گیر کردن را داشتن وجود دارد. از آنجایی که من همچنین در کمک به مردم در تغییر حرفه به کدنویسی نقش دارم، بهترین و بدترین رفتارهایی که مردم در طی این روند دارند را می‌بینم. بر پایه این تجربه، من ۱۴ نکته دارم که به شما کمک کنم تا در حد ممکن، تغییر جهت خود را به صورت نرم انجام دهید.

۱. با تمام وجود وارد شوید

یادگیری به میزان کافی در زمینه یک مهارت برای استخدام شدن در یک زمینه جدید، کار زیادی می‌برد. به جای تلاش برای یافتن یک حقه سریع و داشتن یک برتری کوچک، باید به سادگی با تمام وجود وارد شوید و وقت خود را صرف سخت کار کردن نمایید.

تعهد کامل نسبت به فتح یک مهارت، نیازمند قدرت اراده می‌باشد، اما همچنین شما را تقویت خواهد کرد تا به خط پایان برسید.

از امروز به بعد، شما یک توسعه دهنده هستید. اگر در گذشته هویت‌های دیگری داشته‌اید، آن هویت‌ها می‌توانند به شما در هدایت نقش جدید خود کمک کنند؛ اما وقتی یک نفر از شما می‌پرسد که چه کاره‌اید، بگویید: «من یک توسعه دهنده‌ام.»

۲. کد خود را به بازبینی برسانید

بازخورد نسبت به کد چیزی است که همیشه در دنیای واقعی پیش می‌آید و هیچ وقت زود نیست که شروع به داشتن این مکالمات کنید.

پیشرفت فقط با به اشتراک گذاری یک راه حل و مسئول کردن یک نفر دیگر برای انتقاد کد و نشان دادن راه‌های متفاوت، و گاهی بهتر برای رسیدن به هدف مشابه می‌آید.

این مسئله برای پیشرفت مهارت‌های کدنویسی، حیاتی است.

۳. یک پروژه جانبی را شروع کنید

ساخت یک ایده پروژه که برایتان مهم است، نه تنها به شما کمک می‌کند که وقتی کدنویسی سخت می‌شود به آن بچسبید، بلکه در روند جستجوی شغل شما هم مهم خواهد بود؛ زیرا شما انگیزه خواهید داشت که به ساختن آن ادامه دهید.

استخدام کنندگان همیشه تحت تاثیر متقاضیان کاری قرار می‌گیرند که پروژه‌هایی دارند که بر رویشان کار می‌کنند، و واقعا برای آن پروژه‌ها ارزش قائلند.

۴. مسیر طولانی‌تر را در پیش بگیرید

شما ممکن است پروژه‌هایی پیدا کنید که یک راه حل ساده دارند و می‌توانند بسیار سریع تمام شوند.

هیچ چیز در این که کمی زمان بیشتری را صرف کنید و بیش از کاری که نیاز است را انجام دهید، اشتباه نیست. شما در دبیرستان نیستید. در پیش گرفتن مسیر طولانی‌تر همچنین به استخدام کنندگان بالقوه نشان خواهد داد که شما درباره شروع کار در حرفه کدنویسی جدی هستید.

14 نکته برای شروع موفقیت آمیز یک حرفه در کدنویسی

۵. هیچ وقت تظاهر به دانستن چیزهایی که نمی‌دانید نکنید

اگر یک موضوع را کاملا درک نمی‌کنید، گشتن به دنبال شفاف‌سازی برای درک عمیق‌تر مشکل در آینده برای شما مفید خواهد بود.

یکی از مضرترین کارها در هنگام کدنویسی، تظاهر به دانستن چیزهایی است که نمی‌دانید. یاد گرفتن کدنویسی زمان زیادی می‌برد، و رسیدن به انتهای نحوه کارها مهم است.

پرهیز کردن از این مسئله، در نهایت به شما باز خواهد گشت و این اتفاق خوبی نخواهد بود.

۶. با کسی که تجربه بیشتری نسبت به شما دارد، در برنامه‌نویسی جفت شوید

یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای ارتقای سطح و پیشرفت مهارت‌های برنامه‌نویسی خود، این است که به ذهن یک توسعه دهنده متفاوت که تجربه بیشتری نسبت به شما دارد، وارد شوید.

اگر با برنامه‌نویسی جفتی آشناییت ندارید، این نوع برنامه‌نویسی به این صورت کار می‌کند: برنامه‌نویسی جفتی به دو نقش جداگانه تقسیم می‌شود. یکی از افراد «می‌راند»، که یعنی از کیبورد برای تایپ کردن کد استفاده می‌کند. شخص دیگر (که در کنترل کیبورد نیست) مسئول نگه داشتن شخص پشت کیبورد در مسیر صحیح است.

سریع‌ترین راه حل مطلق برای یادگیری، این است که با کسی که تجربه بیشتری از شما دارد جفت شوید. هم چنین مهم است که شما روند کار را بدانید، در حالیکه شخص با تجربه‌تر به شما کمک می‌کند تا مسیر خود را جهت‌یابی کنید.

علت آن بسیار ساده است. به عنوان راننده، این شغل شماست که کد را بنویسید و درک کنید. این شغل مسافر است که سریعا مطمئن شود کد صحیح نوشته می‌شود. با داشتن یک نفر که از طریق دستورالعمل‌های زنده به شما آموزش دهد، فرصت ساخت دستورالعمل‌های شخصی را هم خواهید داشت، که بهترین راه ممکن برای یادگیری است.

14 نکته برای شروع موفقیت آمیز یک حرفه در کدنویسی

۷. شروع به تیز کردن برند توسعه دهنده خود کنید

تغییر حرفه و تبدیل شدن به یک توسعه دهنده، شامل یادگیری مهارت‌های سخت در برنامه‌نویسی هم می‌شود. همچنین شامل نحوه موقعیت‌گذاری خود و هویت توسعه دهنده جدید خود هم می‌باشد.

مدیران استخدام، کاندیدهای زیادی دارند که به میزشان می‌آیند، اما همچنان برای این مدیران، نحوه ارتباط با یک برند شخصی که با فرهنگ شرکت رونق می‌گیرد هم مهم است.

شما باید شروع به فکر درباره این کنید که چگونه می‌خواهید خود را به عنوان یک توسعه دهنده نمایش دهید.

۸. پست‌های فنی درباره مفاهیم کد بنویسید

این نوع پست‌های بلاگ به شما کمک خواهند کرد تا خود را به عنوان یک توسعه دهنده موقعیت‌گذاری کنید، به علاوه این که به شما کمک می‌کنند تا افکار خود را سازمان‌دهی کنید و موضوعات پیچیده را درک کنید.

از نوشتن خود استفاده کنید تا دیگر توسعه دهندگان را قادر سازید که ذهن شما، و روند رفع مشکل شما را درک کنند. استخدام کنندگان خواهند خواست که درک کنند شما چگونه مشکلات را تجزیه می‌کنید و شما باید هر فرصتی را به آن‌ها بدهید تا قدر مهارت‌های شما به عنوان یک توسعه دهنده را بدانند.

این کار همچنین در انتقال این که شما چقدر درباره شروع حرفه کدنویسی خود جدی هستید هم به شما کمک خواهد کرد.

۹. خود را از محدوده راحتی خود خارج کنید

اگر شما فقط بر روی مشکلاتی که آسان هستند، یا با رفع آن‌ها حس راحتی می‌کنید کار می‌کنید، هیچ وقت چیز جدیدی یاد نخواهید گرفت.

شما فقط با کمی خارج کردن خود از چیزی که در انجامش راحت هستید، خواهید توانست که مهارت‌های جدید را به ناحیه راحتی خود منتقل کنید.

موفق‌ترین افرادی که در حرفه کدنویسی شروع به کار می‌کنند، خود را به چالش می‌کشند تا هر روز از ناحیه راحتی خود خارج شوند.

14 نکته برای شروع موفقیت آمیز یک حرفه در کدنویسی

۱۰. با افراد دیگر بر روی یک پروژه کار کنید

کار کردن بر روی پروژه‌های کدنویسی با چند شرکت‌کننده جداگانه، یک تجربه مهم است و نیازمند یادگیری مهارت‌های جدید خواهد بود.

برخی مهارت‌ها هستند که اگر بخواهید بدون کار کردن با دیگران به آن‌ها تسلط یابید، بسیار تحت فشار خواهید بود. چیزهایی مانند:

  • استفاده از Git و GitHub برای همکاری با توسعه دهندگان.
  • مواجهه با و رفع تداخل‌های ادغامی در کد.
  • تقسیم کردن ویژگی‌ها به قطعه‌های قابل مدیریت که توسعه دهندگان دیگر بتوانند بر رویشان کار کنند.

داشتن تجربه در کار کردن در یک کد در حال تکامل، که افراد دیگر در حال ایجاد تغییرات هستند و این مسئولیت شماست که هم قدم با آن‌ها باقی بمانید، ارزش غیر قابل اندازه‌گیری‌ای دارد.

کار کردن بر روی پروژه‌ها با افراد دیگر، احتمالا یک تجربه چالش برانگیز خوواهد بود و شما را از ناحیه راحتی خود خارج خواهد کرد. اما باز هم مجبور خواهید بود که مهارت‌های خود را ارتقا دهید.

۱۱. یک نگرش مثبت داشته باشید

بدون داشتن چارچوب صحیح ذهنی، یادگیری غیر ممکن است. برنامه‌نویسی سخت است، اما این یک چیز خوب است. اگر به دست آوردن این مهارت آسان بود، هر کسی آن را انجام می‌داد و شرکت‌هایی که برنامه‌نویسان برایشان کار می‌کنند، قدر آن برنامه‌نویسان را نمی‌دانستند.

برای این که یک حرفه را در کدنویسی به طور موفقیت آمیز شروع کنید، باید احساس را از روند کدنویسی خود خارج کنید. پیام‌های خطا در کد شما، نمی‌گویند که کار شما بد است؛ بلکه به شما می‌گویند کد شما به طوری که فکر می‌کردید، کار نمی‌کند. اشکالی ندارد. شما از آنچه که قبلا بودید، نزدیک‌تر هستید.

زمان‌هایی فرا خواهند رسید که ناامید خواهید شد. بر طرف کردن هر مشکلی می‌تواند بسیار ناامید کننده باشد. کلید اینجاست که شما نمی‌توانید وقتی تجربه‌تان در تکرار است، توقف کنید. پس از این که بر چالش‌ها غلبه کردید، نسبت به خود حس خوبی خواهید داشت و به کار خود افتخار خواهید کرد. پس همینطور که بر روی چالش‌ها کار می‌کنید، این مسئله را در ذهن داشته باشید.

۱۲. بر روی چالش‌های کدنویسی کار کنید

این که بر حسب قابلیت خود در تخریب یک مشکل خود مختار بر روی تخته وایت‌بورد توسط گروه‌های استخدام کننده قضاوت شوید، بسیار اتفاق رایجی است.

با رفع کردن چالش‌ها، به خصوص چالش‌هایی که کمی در خارج از ناحیه راحتی شما هستند، وقتی که شما با چالش‌هایی رو به رو می‌شوید که در طی مصاحبه‌های فنی بلافاصله واضح نیستند، شما در برطرف کردن مشکلات خونسرد، خلاق و بارور خواهید بود.

تیم‌های توسعه به دنبال برنامه‌نویسانی هستند که رفع کننده مشکلات خوبی هستند. قرار دادن توسعه دهندگان در موقعیتی که بلافاصله نمی‌دانند چگونه یک مشکل را برطرف کنند، بسیار مهم است. این کار آن‌ها را آزمایش می‌کند تا ببیند که آیا قادر به یافتن پاسخ پس از بررسی مشکل و فکر کردن به رویکرهای مختلف هستند یا نه.

رفع کردن چالش‌های کدنویسی به شما در تیز کردن این مهارت کمک خواهد کرد.

۱۳. خود را در کد غوطه ور کنید

به علاوه تمرکز انرژی، صرف کردن زمان بر روی کدنویسی، ساخت پروژه‌ها، رفع کردن چالش‌های کدنویسی و تمرکز بر روی کد، برنامه‌نویسی را به ابعاد دیگر زندگی خود هم گسترش دهید.

برای غوطه ور کردن بیشتر زندگی خود در کد می‌توانید:

  • کنفرانس‌های فنی را مشاهده کنید.
  • شرکت‌های موثر در زمینه فنی را بر روی Twitter دنبال کنید.
  • به پادکست‌های مربوط به یادگیری کدنویسی گوش دهید.

با داشتن کد به عنوان یک بعد مرکزی در زندگی خود، شما زمان زیادی را به آن فکر خواهید کرد. این غوطه ور شدن به شما کمک خواهد کرد تا حرفه خود را به روشی نرم تغییر دهید؛ زیرا کاملا از نظرها و افکار مختلف مطلع خواهید بود.

14 نکته برای شروع موفقیت آمیز یک حرفه در کدنویسی

۱۴. خود را برای مصاحبه فنی آماده کنید

برای شروع کردن حرفه جدید خود، شما باید از مصاحبه‌های فنی بگذرید. برای انجام یک تغییر جهت موفقیت آمیز، آماده بودن برای مصاحبه‌ها بسیار حیاتی است.

در جهت آماده بودن، شما باید با مشکلات مشابهی که با آن‌ها مواجه می‌شوید تمرین کنید. نوشتن کد با استفاده از قلم و کاغذ به جای یک ویرایشگر کد معمولی، ترمینال و IDE هم می‌تواند مفید باشد.

خلاصه

من درک می‌کنم که شروع کردن یک حرفه جدید می‌تواند یک عمل ترسناک باشد. گرچه در تجربه من، اگر بدانید که این تصمیم، تصمیم مناسب برای شماست، یک حرفه کاملا مناسب در اطراف شما قرار دارد. یک حرف در زمینه کدنویوسی، فرصت این را به شما می‌دهد که یک ارزش واقعی به شرکت‌ها اضافه کنید و امکاناتی بسازید که مردم می‌توانند ببینند.

بدون توجه به این که می‌خواهید با مطالعه شخصی به آن نقطه برسید یا این که در یک محیط ساختاربندی شده‌تر کار کنید، امیدوارم که این ۱۴ نکته شما را قادر خواهند ساخت تا به نرم‌ترین شکل ممکن تغییر حرفه خود را انجام دهید.

منبع

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال نظر لازم است ابتدا وارد سایت شوید
در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید