چگونه برنامه‌نویسی را به یک عادت روزانه تبدیل کنیم

ترجمه و تالیف : امیرحسین بَزی
تاریخ انتشار : 11 فروردین 99
خواندن در 5 دقیقه
دسته بندی ها : برنامه نویسی

برنامه‌نویسی در چند سال اخیر به یک موضوع داغ تبدیل شده است. بسیاری از مردم می‌خواهند برنامه‌نویسی را آغاز کنند و توسعه‌دهنده شوند. بنابراین چگونه می‌توانید برنامه‌نویسی را برای خود تبدیل به یک عادت کنید؟

چند روز پیش، من شروع به خواندن کتاب قدرت عادت از چارلز دیوهیگ کردم. این کتاب باعث شد تا درباره این فکر کنم که چرا برخی از افراد روزانه با برنامه‌نویسی دست و پنجه نرم می‌کنند. من فکر می‌کنم دلیلش روند عادت کردن است. اکثر مردم نمی‌دانند که چگونه عادت می‌کنند و به مثال‌هایی نیاز دارند تا آن را درک کنند.

در این مقاله قصد دارم توضیح دهم که عادت چیست و توصیه‌هایی برای اینکه بتوانید برنامه‌نویسی را برای خود به یک عادت روزانه تبدیل کنید به شما می‌کنم.

عادت چیست؟

قبل از شروع، اول باید مفهوم عادت را بدانیم و اینکه چگونه می‌توانید یکی عادت جدید بسازید.

اگر کلمه "عادت" را در گوگل سرچ کنیم چه چیزی پیدا خواهیم کرد؟

 • " عادت، روتین رفتاری هستند که به طور مرتب تکرار می‌شوند و اغلب ناخودآگاه اتفاق می‌افتند. " __ Wikipedia
 • " الگوی رفتاری که به واسطه تکرار مکرر به دست می‌آید که خود را به صورت منظم و با افزایش عملکرد نشان می‌دهد." __  Meriam-Webster Dictionary
 • " یک الگوی رفتاری مکرر، اغلب ناخودآگاه که از طریق تکرار مکرر به دست می آید. " __ The Free Dictionary
 • " کاری که اغلب یا مرتباً انجام می‌دهید، اغلب بدون اینکه به آن فکر کنید " __MacMillan Dictionary

همانطور که می‌بینید ، یک عادت یک فرایند خودکار در زندگی شما است. مثل مسواک زدن.

تعریف اجزای یک عادت برای درک چگونگی کارکرد آن، جالب و مهم است.

هر عادت شامل سه جز است: نشانه ، روتین و پاداش.

چگونه برنامه‌نویسی را به یک عادت روزانه تبدیل کنیم

۱. نشانه چیست؟

نشانه رویدادی در زندگی شما است که عادت را تحریک می‌کند. هر بار که به طور خودکار کاری را انجام می‌دهید، یک نشانه باعث این عمل می‌شود.

بیشتر مواقع این نشانه می‌تواند یک مکان، یا اتفاق افتادن کاری، یا زمانی مشخص و یا حتی یک وضعیت عاطفی باشد.

برای مثال وقتی من در حال کار کردن هستم و به یک‌باره بوی قهوه‌ی همکارم را استشمام می‌کنم. این بو نشانه‌ای است برای اینکه عادت "قهوه خوردن" برای من شروع شود.

۲. روتین چیست؟

روتین هر کاری است که شما در طی فرایند عادت انجام می‌دهید. هر چیزی می‌تواند به روتین تبدیل شود؛ مثل "قصد اینکه قهوه بخورید."

۳. پاداش چیست؟

پاداش عنصر نهایی فرایند است. به عبارت دیگر، این روتین چه کاری را برای شما انجام داده است. به عنوان مثال برای قهوه، پاداشش این است: "به لطف کافئین، احساس خستگی کم‌تری می‌کنم و پویاتر هستم."

هرچه پاداش بهتر و دلپذیرتر باشد، مغز شما بیشتر تلاش می‌کند که این عادت انجام شود.

"این روند در مغز ما یک حلقه سه مرحله‌ای است. اول، یک نشانه وجود دارد، یک ماشه که به مغز شما می‌گوید وارد حالت اتوماتیک شود و از کدام عادت استفاده کند. سپس روتین وجود دارد که می‌تواند جسمی یا روحی باشد. در نهایت یک پاداش وجود دارد که به مغز شما کمک می‌کند بفهمد که آیا این حلقه خاص ارزش یادآوری برای آینده را دارد یا نه. با گذر زمان آنقدر این نشانه، روتین و پاداش تکرار می‌شوند که به صورت اتوماتیک درمی‌آیند به صورتی که هر وقت آن نشانه را ببینید یاد پاداش می‌افتید و علاقه‌مند می‌شوید که روتین را انجام دهید تا به پاداش برسید. سرانجام، چه در آزمایشگاه سرد MIT و چه در جاده باشید، آن عادت همراه شما است. " - چارلز دیوهیگ در مورد قدرت عادت می‌گوید: چرا ما کارهایی را که در زندگی روزمره و زندگی کاری انجام می‌دهیم

یک تمرین کوچک

این کاری است که باید انجام دهید: یکی از عادات روزمره خود را انتخاب کنید و سعی کنید نشانه، روتین و پاداش آن‌را پیدا کنید. زمانی که این کار را انجام دهید، آماده خواندن بخش بعدی در مورد نحوه تبدیل کردن برنامه‌نویسی به یک عادت روزانه، می‌شوید.

چگونه برنامه‌نویسی را به یک عادت روزانه تبدیل کنیم

تنها کاری که شما باید انجام دهید تا برنامه‌نویسی را به یک عادت روزانه تبدیل کنید ساختن یک روتین است.

شما می‌توانید برای هر قسمت از این تمرین آنچه را که می‌خواهید انتخاب کنید، اما من چند نکته برای کمک به شما می‌گویم.

برای نشانه‌، سعی کنید چیزی را بر اساس زمان انتخاب کنید مثلا:

 • هر روز صبح درست بعد از بیدار شدن
 • وقتی از کار برمی‌گردید
 • زمان استراحت برای ناهار
 • یا هر نشانی دیگر زمانی

روتین ساده‌ترین جز این فرایند است. مثلا فقط باید بگویید، "من می خواهم به مدت 30 دقیقه برنامه‌نویسی کنم" ، "من می خواهم به مدت 30 دقیقه یک مهارت جدید را یاد بگیرم" ، یا موارد دیگر.

در نهایت، یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های فرایند پاداش خواهد بود. بهتر است که شما برای خود یک هدف مشخص کنید. این به شما کمک می‌کند تا یک پاداش را برای عادت مورد نظر پیدا کنید. هر بار که عادت خود را تمرین می‌کنید و آن را انجام می‌دهید، به هدفتان هم نزدیک‌تر می‌شوید.

سعی کنید یک هدف بلند‌مدت و در داخل آن یک هدف کوتاه‌مدت مشخص کنید.

به عنوان مثال ، می توانید بگویید:

 • من در این هفته به هدف کوتاه مدتم نزدیک‌تر می‌شوم.
 • من کمی به هدف نهایی‌ام نزدیک‌تر می‌شوم.
 • اگر درست بعد از بیدار شدن از خواب کد بزنم برای خود صبحانه درست می‌کنم.
 • یک پاداش برای خود مشخص کنید.

چالشی که می تواند به شما کمک کند

یکی از بهترین راه‌ها ساختن یک عادت، انجام دادن چالش 100DaysOfX است. این چالش به گونه‌ای طراحی شده است که هر روز با اشتراک گذاشتن کارهایی که انجام داده‌اید در توییتر ، اینستاگرام یا وبلاگ خود، می توانید عادت خود را ایجاد کرده و به آن متعهد شوید.

دلیل اینکه من این چالش را به شما معرفی کردم این است که چالش  DaysOfCode100 در توییتر مشهور شد.

من شدیدا توصیه میکنم که ابتدا قوانین را در سایت بخوانید سپس وارد این چالش شوید. ابتدا ممکن است به این فکر کنید که بسیار سخت و غیر ممکن است اما کم‌کم متوجه می‌شوید که چقدر خوب و سرگرم کننده است.

علاوه بر این حتما شما را در توییتر حمایت خواهند کرد که این باعث دلگرمی و انگیزه برای شما خواهد شد.

"آیا شما به بهبود خود اشتیاق دارید؟ مایل به تغییر عادت‌های خود هستید؟ بارها سعی کرده‌اید این کار را انجام دهید، اما در تغییر آنها مشکل دارید؟ آیا در این راه تنها هستید؟ فکر کنید ، "چه فایده‌ای دارد این‌همه تلاش برای پیشرفت خود اگر فکر می‌کنید که دوباره به جایی  که شروع کرده‌اید برمیگردید؟"__100DaysOfX

اگر من انجام این چالش را به شما پیشنهاد می‌کنم دلیلش این است که خودم در حال انجام آن هستم و از نتایج آن واقعا شگفت زده‌ام.

همچنین من چالش DaysOfReading100 را نیز انجام می‌دهم، من همیشه می‌خواستم شروع به خواندن کتاب کنم اما هیچوقت موفق نبودم ولی به لطف این چالش الان 17 روز است که کتاب می‌خوانم‌ و یک کتاب را تمام کرده‌ام.

چرخه عادت من:

 • هر روز قبل از نهار یا قبل از خوابیدن (نشانه).
 • من 20 صفحه یا بیشتر کتاب می‌خوانم (روتین).
 • من به هدف بلند‌مدت روزانه کتاب خواندن نزدیک می‌شوم. من به هدف کوتاه‌مدت خود برای اتمام این کتاب هم نزدیک می‌شوم. این پاداش من برای خواندن کتاب است چون همیشه می‌خواستم هر روز کتاب بخوانم (پاداش).
 • من گزارشی از کتابی که می‌خوانم با توضیحات و متنی انگیزشی در توئیتر خود منتشر می‌کنم (تعهد).

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا برنامه‌نویسی را به عادت روزانه خود تبدیل کنید.

برای وظایف خود برنامه‌ریزی کنید

برای کار کردن هر روز و رسیدن به اهداف ماهانه خود، تمام کارهایم را شب قبل برنامه‌ریزی می‌کنم. من آنچه را که می‌خواهم انجام دهم روی کاغذ می‌نویسم و هر بار که کار را انجام دهم ، آن‌را در لیست خودم خط می‌زنم.  من توصیه می‌کنم این کار را هر روز انجام دهید زیرا این کار باعث می‌شود وقتی به تمام اهداف خود برسید، باعث رضایت و انگیزه برای شما شود.

اگر برای کاری که می‌خواهید انجام دهید به ساختار بیشتری احتیاج دارید، برای کاری که می‌خواهید انجام دهید، 3 چیز مشخص کنید، چطور، چه موقع و چرا.

به عنوان مثال، من قصد دارم یک landing page برای وب سایت خود ایجاد کنم (کاری که قصد دارم انجام دهم). من از Vue.JS برای ساختن آن استفاده می‌کنم (چگونه). من این کار را بین ساعت 8 تا 10 صبح انجام می‌دهم (زمان). این به من کمک می‌کند تا Vue.JS را هم بهتر درک کنم.

پروژه رویایی خود را برنامه‌نویسی کنید

چه چیزی می‌تواند بهتر از کد زدن روزانه باشد در حالی که روی پروژه رویایی خود کار می‌کنید؟ اگر به انگیزه نیاز دارید، این یک روش عالی برای آن است. از این که ابتکار عمل را به دست بگیرید نترسید. انجام دادن این کار هر روز کمی به شما انگیزه می‌دهد و در مدت‌زمان کوتاهی به شما کمک می‌کند تا به نتیجه برسید.

زمینه‌ای را که می‌خواهید در آن کار به‌دست بیاورید را پیدا کنید

دنیای برنامه‌نویسی دنیای گسترده‌ای است؛ وب، نرم‌افزار، هوش مصنوعی، و چیزهای دیگر.

یکی از مشکلات مهم این است که تعریف کنید به عنوان یک برنامه‌نویس می‌خواهید چه کاری انجام دهید.

این کار برای همگان آسان نیست، اما انتخاب یک موضوع و چسبیدن به آن می‌تواند یک عامل محرک خوب برای تمرین روزانه باشد.

برای مثال، اگر برنامه‌نویسی وب را انتخاب کنید، فقط روی آن تمرکز کنید. با اینکه هنوز هم یک موضوع بزرگ است، شما نرم‌افزار، هوش مصنوعی، و همه چیزهای دیگر را حذف کرده‌اید. و این یک شروع خوب است.

برای اینکه جلوتر بروید، می‌توانید بین front-end و back-end  یکی را انتخاب کنید.

من همه اینها را به شما می‌گویم چون اغلب، وقتی شروع می‌کنید، به سرعت تحریک می‌شوید چون چیزهای خیلی زیادی وجود دارند و شما نمی‌توانید بر روی یک موضوع خاص تمرکز کنید.

مطالعه بیشتر

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد فرایند عادت داشته باشید، من از شما دعوت می‌کنم کتاب قدرت عادت توسط چارلز دیوهیگ را بخوانید. این کتاب در هنگام نوشتن این مقاله به من بسیار کمک کرد و مثال‌های زیادی که برای شما آوردم را از این کتاب الهام گرفتم.

من همچنین در مورد عادات اتمی شنیده‌ام: راهی آسان و اثبات شده برای ساختن عادت‌های خوب و از بین بردن عادت‌های بد توسط James Clear. این کتاب چارچوبی برای بهبود عادت روزانه شما ارائه می‌دهد. نویسنده سعی دارد راهنمایی‌های عملی در مورد چگونگی ایجاد تغییرات ارائه دهد.

نتیجه

آیا قصد دارید برنامه‌نویسی را به یک عادت روزانه تبدیل کنید؟ آیا می‌خواهید چالش DaysOfCode100 را انجام دهید؟

اگر این مطلب برای شما مفید بود، می‌توانید آن‌را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع

گردآوری و تالیف امیرحسین بَزی
آفلاین
user-avatar

یک طراح گرافیک علاقمند به React JS

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال نظر لازم است ابتدا وارد سایت شوید
در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید