آموزش تعریف Profile در VSCode

ترجمه و تالیف : ارسطو عباسی
تاریخ انتشار : 12 اسفند 98
خواندن در 1 دقیقه
دسته بندی ها : آموزشی

با استفاده از حالت VSCode می‌توانید بجای آن‌که هر بار مجبور باشید به صورت دستی فایل settings.json را تغییر دهید به صورت مستقیم از طریق یک فایل موجود ویرایشگرتان را اجرا کنید. این موضوع برای زمانی که مدام نیاز است بین سیستم‌ عامل‌های مختلفی از این ویرایشگر استفاده کنید بسیار مناسب است. همچنین شما قابلیت آن‌را دارید که به صورت سریع ویرایشگر را در استایل‌های مختلف اجرا کنید.

آموزش تعریف Profile در VSCode

برای ایجاد یک Profile جدید کافی‌ست ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

ابتدا یک دایرکتوری با نام data و یک دایرکتوری در داخل آن با نام User ایجاد کنید. حال در داخل دایرکتوری User فایل settings.json مورد نظر را قرار داده و یا آن‌را ایجاد کنید. در این مثال من قصد دارم تا کدهای زیر را در فایل settings.json قرار دهم:

{
    "workbench.colorTheme": "One Dark Theme",
    "workbench.iconTheme": "vscode-icons"
}

حال برای اجرا کردن این ویرایشگر VSCode با این تنظیمات وارد محیط ترمینال شده و با در نظر گرفتن این موضوع که متغیر code در آن تعریف شده دستور زیر را وارد کنید:

code --user-data-dir data

توجه داشته باشید که در دستور بالا دایرکتوری کنونی همان جایی است که دایرکتوری data در آن قرار دارد. 

بعد از این به محض وارد کردن دستور ویرایشگر با تنظیمات json شما اجرا می‌شود.

نکته: در نظر داشته باشید که اگر ویرایشگر را ببندید و این‌بار به صورت عادی ویرایشگر را باز کنید تنظیمات در حالت پیش‌فرض می‌مانند.

افزونه Profile Switcher

یک راهکار جالب دیگر برای داشتن چندین پروفایل از ویرایشگر VSCode استفاده از افزونه Profile Switcher است. این افزونه می‌تواند چندین settings.json را در دایرکتوری سیستم عامل قرار داده و شما با فراخوانی هر مورد به صورت ساده، محیط و تنظیمات ویرایشگر را تغییر دهید.

کار با این افزونه بسیار ساده است. هر بار که شما تغییراتی را در فایل settings.json مربوط به ادیتور اعمال می‌کنید می‌توانید در Command palette وی‌اس‌کد دستور Profile Save را زده و نسخه‌ای از این تنظیمات را با یک نام خاص ذخیره کنید.  حال زمانی که قصد فعال‌سازی یکی از آن‌ها را داشتید می‌توانید در همان محیط Command Palette دستور Select Profile را انتخاب کنید. بعد از انتخاب این مورد لیستی از تمام پروفایل‌های ساخته شده برای شما نمایش داده خواهد شد. اگر بعد از این کار دستور Delete Profile را نیز وارد کنید پروفایل ساخته شده حذف می‌شود.

به نظر ابزار بسیار جالبی است.

در پایان

در این مطلب کوتاه ما دو راهکار سریع برای ایجاد پروفایل‌های کاربری در VSCode را معرفی کردیم. اگر شما نیز راهکار دیگری دارید خوشحال می‌شویم که آن را با ما به اشتراک بگذارید.

گردآوری و تالیف ارسطو عباسی
آفلاین
user-avatar

من ارسطو‌ام :) کافی نیست؟! :)

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها

برای ارسال نظر لازم است ابتدا وارد سایت شوید
در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید