۵ دلیل برای ساخت برنامه‌های دسکتاپ با فریمورک Electron
ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 5 دقیقه

۵ دلیل برای ساخت برنامه‌های دسکتاپ با فریمورک Electron

شاید نتوانید تصور کنید، اما نگاه و احساس نسبت به برنامه‌های دسکتاپ در چند سال گذشته پیشرفت‌هایی داشته است، و تکنولوژی پشت آخرین مرحله تکاملی آن  Electron نامیده می‌شود. این مقاله توضیح می‌دهیم که چرا شما باید برنامه دسکتاپ الکترون را قبل از رقبای خود بسازید.

معرفی Electron

Electron  که همچنین Electron JS نامیده می‌شود، یک فریمورک توسعه نرم‌افزار برای ساخت برنامه‌‌های بومی یا) native برنامه‌هایی که به صورت بومی بر روی Windows، macOS و Linux اجرا می‌شوند (با استفاده از تکنولوژی‌های وب، مثل JavaScript ، HTML و CSS است.

 خود الکترون نیز منبع باز (open source) است و توسط گیت‌هاب و یک جامعه فعال از همکاران در سراسر جهان نگهداری می‌شود.

اولین نسخه الکترون در سال 2013 به عنوان Atom Shell منتشر شد، و این فریمورک از آن زمان به بعد توسط بسیاری از برنامه‌های دسکتاپ پذیرفته شده است، که بسیاری از آن‌ها open source هستند.

 دراینجا 5 برنامه الکترون محبوب وجود دارد که احتمالا در مورد برخی از آن‌ها مواردی را شنیده‌اید:

Atom: یک ویرایشگر سورس کد و متن باز (open source) که همکاری در کد را آسان می‌سازد.

Discord: برنامه VOIP و پلت‌فرم توزیع دیجیتال که برای جوامع بازی‌های ویدیویی طراحی شده است.

 Slack: یک مجموعه مبتنی بر ابر (cloud) از سرویس‌ها و ابزارهای همکاری تیمی اختصاصی، که ارتباطات و همکاری تیمی را در یک مکان به ارمغان می‌آورد.

 Trello: یک برنامه لیست‌سازی مبتنی بر وب برای سازماندهی کار و زندگی شما.

 Etcher: یک برنامه رایگان و منبع باز سودمند که برای ضبط فایل‌های image مانند فایل‌های .iso و .img مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا توسعه‌دهندگان به الکترون رو می‌آورند و چرا تقاضا برای آن در سال‌های اخیر به طور پیوسته در حال رشد است.

بیایید نگاهی به 5 دلیل از اینکه چرا توسعه‌دهندگان، الکترون را دوست دارند و چرا تمایل دارند در برنامه‌های دسکتاپ بعدی خود از آن استفاده کنند، داشته باشیم.

چرا باید برنامه دسکتاپ Electron بسازید؟

1. موانع کمی برای ورود به آن وجود دارد

این روزها توسعه‌دهندگان حرفه‌ای تقاضای بسیار بالایی برای آن دارند و تخمین زده می‌شود که تعدادی از موقعیت‌های توسعه نرم‌افزاری می‌توانند تا سال 2020 تا یک میلیون افزایش یابند.

از آنجایی که الکترون از JavaScript ، HTML، CSS و سایر فناوری‌های وب استفاده می‌کند، تقریبا تمام توسعه‌دهندگان با مهارت‌های توسعه وب می‌توانند بدون تلاش زیادی شروع به کار با آن کنند. همچنین پاسخ مناسبی به کمبود استعداد برای کسب و کارهای کوچک و متوسط است.

2. افزایش سرعت توسعه

پیش از این، زمان زیادی طول می‌کشید تا حتی یک برنامه دسکتاپ نسبتا کوچک را توسعه دهیم، زیرا توسعه‌دهندگان نرم‌افزار مجبور بودند همه بخش‌ها را از ابتدا، و با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی سطح پایین بنویسند.

به جای استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی سطح پایین مثل C و C++ ، الکترون از جاوااسکریپت، یکی از ساده‌ترین و کارآمدترین زبان‌های برنامه‌نویسی امروزی ،استفاده کرد.

از آنجا که کد جاوااسکریپت به صورت خط به خط تفسیر می‌شود، توسعه‌دهندگان می‌توانند بدون نیاز به حرکت از نقطه‌ای به نقطه دیگر برنامه را دیباگ و بهینه‌سازی کنند، که به آن‌ها اجازه می‌دهد، برنامه‌ها را سریع‌تر از آنچه که قبلا می‌توانستند ارسال کنند.

3. به روزرسانی‌های خودکار و نصب‌ راحت

برنامه‌های موبایل، آنچه که ما انتظار داریم برنامه‌ها انجام دهند را تغییر داده‌اند. به جای دانلود آپدیت‌ها از وب‌سایت، کاربران انتظار دارند به محض اینکه آخرین ورژن منتشر شد به صورت اتوماتیک ، ترجیجاً در پس‌زمینه، برنامه‌ها آپدیت شوند.

آن‌ها همچنین انتظار دارند برنامه‌ها به صورت نصب‌کننده‌های راحت باشند که همه اجزای برنامه را با هم دارند.

 برنامه‌های دسکتاپ الکترون می‌توانند به لطف اجزای Auto Updater خودشان به صورت اتوماتیک آپدیت شوند و نصب‌کننده‌های راحت را برای برنامه‌های دسکتاپ الکترون به لطف electron-builder ، یک راه‌حل کامل برای بسته‌بندی و ساخت آماده برای توزیع برنامه الکترون برای ویندوز، macOS و لینوکس، در زمان بسیار کمی ایجاد کنند.

4. پشتیبانی چند سکویی (Cross-platform) 

وقتی یک برنامه الکترون را می‌نویسید، می‌توانید مطمئن شوید که بر روی تمام سیستم عامل‌های اصلی دسکتاپ از جمله ویندوز، لینوکس و macOS اجرا می‌شود.

 بسیاری از سیستم عامل‌های مختلف برنامه‌ها را بدون هیچ پیکربندی خاصی پشتبیانی می‌کنند مثل نوارهای منوی سیستم عامل های بومی، کلیدهای رسانه‌‌ای و موارد دیگری که موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه توسعه‌دهندگان می‌شود.

به همین دلیل برنامه‌های دسکتاپ الکترون به صورت بی‌نقص در میان سیستم عامل‌های مختلف به سادگی اجرا می‌شوند.

آن‌ها اساسا نمونه‌ای از مرورگر وب Chromium ، پروژه منبع باز مرورگر وب گوگل کروم هستند. به همین دلیل است که آن‌ها تمایل به مصرف حافظه بیشتر نسبت به برنامه‌های دسکتاپ نوشته شده در زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر دارند.

5. جامعه بزرگ توسعه‌دهندگان و کاربران

الکترون یک پروژه منبع‌باز بزرگ است که در سراسر جهان گسترده شده است، و جوامع الکترون پیشرفته‌ای از توسعه‌دهندگان و کاربران در همه جا وجود دارد، که باعث فراوانی منابع آموزشی و ابزارهای توسعه می‌شود.

شاید به دلیل اینکه الکترون موانع کمی برای ورود به آن دارد، جوامع الکترون تمایل زیادی به خوش‌آمدگویی به تازه‌کاران دارند، و آن‌ها هیچ وقت اعضای خود را برای درخواست سوال و کنجکاوی‌شان مجازات نمی‌کنند.

جمع‌بندی

الکترون یک فریمورک توسعه نرم‌افزار پیش‌رونده است که برنامه‌های دسکتاپ مشهوری را در اختیار ما قرار داده است، از جمله Atom ، Slack ، Trello وEtcher .

دلایل اینکه چرا توسعه‌دهندگان حرفه‌ای Electron JS از استفاده از آن لذت می‌برند، عبارت است از موانع کم برای ورود و شروع به کار با آن، سرعت بالا برای توسعه، آپدیت خودکار و نصب‌ راحت، پشتیبانی چند سکویی و جامعه بزرگ توسعه‌دهندگان و کاربران آن.

همچنین، دوره آموزشی پروژه محور الکترون در سایت راکت وجود دارد. در صورت تمایل می‌توانید از آن استفاده کنید.

منبع

چه امتیازی برای این مقاله میدهید؟

خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی
3 از 2 رای

/@alireza.mzh
علیرضا معمارزاده
junior level developer

Student of Software Engineering, python Developer, i love programming and game

دیدگاه و پرسش

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

علیرضا معمارزاده

junior level developer

مقالات برگزیده

مقالات برگزیده را از این قسمت میتوانید ببینید

مشاهده همه مقالات