۵ نکته برای کسب مهارت در مدیریت زمان
ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 4 دقیقه

۵ نکته برای کسب مهارت در مدیریت زمان

آیا زمان کافی را برای انجام دادن تمام کارهای مهم را ندارید؟

معمول ترین روشی که افراد حرفه ای دچار استرس می‌شوند این است که خودشان را در میان کوهی از کارهای مهم با وقت کم برای انجام دادنشان می‌بینند. به این موقعیت "فقر زمانی" گفته می‌شود و این بزرگترین مشکلی است که امروزه اکثر انسان ها با آن روبرو می‌شوند. چیزهای مثل محدودیت بودجه، کاهش کارکنان و فشارهای رقابتی، افراد را وادار می‌کند تا بیشتر و بیشتر کار کنند.

کلید اصلی برای کارآمدتر شدن و رهایی از استرس، توانایی تعیین اولویت ها و توانایی تمرکز بر روی یک کار در یک زمان است. در اینجا ۵ روش برای سازماندهی و شروع کار گفته شده است:

۱. آغوشتان را به روی ایده های جدید باز کنید.

احمق ترین فرد در دنیا کسی است که تصور می‌کند وقتی برای یادگیری مدیریت زمان ندارد؛ بدتر از آن این است که وقتی غرق در کارهای زیادی شده است تصور می‌کند همه چیز را درباره ی موضوع پیش رو می‌داند.

۲. از متخصصان یاد بگیرید.

موفقیت از خودش علائمی به جای می‌گذارد. یک مرد خردمند که بیش از ۵۰ سال از عمرش را صرف مطالعه موفقیت کرده بود به این نتیجه رسید که بزرگترین اصل موفقیت در تمام انسان ها، یادگیری از متخصصان است. اگر می‌خواهید در هر زمینه ای به موفقیتی بزرگ دست پیدا کنید، پی ببرید که افراد موفقی که در موقعیت شما قرار دارند چه کاری را انجام می‌دهند و همان کارها انجام دهید تا نتایج مشابه با را بدست آورید. مصاحبه ها، گفتگوها و زندگی نامه های مردان و زنان موفق را مطالعه کنید. متوجه خواهید شد که همه ی آنها یک کیفیت مشترک دارند. همه ی آنها بسیار خوب "سازمان یافته" شده بودند.

احتمالاً هیچ مهارت دیگری وجود ندارد که بتوانید به واسطه یاد گرفتن آن، آگاهی و تجربه کافی را برای تمرین های مدیریت زمان بکار ببرید. بنابراین کتاب و مقاله بخواهید یا به گفته های افراد موفق گوش دهید و دوره های یادگیری را سپری کنید. سپس آنقدر تمرین کنید تا در آن مهارت ها تسلط لازم را برای مدیریت زمان با ارزشتان بدست آورید.

۳. برای خودتان برنامه ای دست و پا کنید.

افراد موفق موثر و کارآمد هستند. آنها درست ترین کارها را به درست ترین روش انجام می‌دهند. آنها دائماً به دنبال راهی برای بهبود کیفیت و کمیت تولید خود هستند. برنامه ای بچینید، سپس تصمیم بگیرید که مهمترین کار برای انجام دادن چیست و سپس انتخاب کنید که می‌خواهید چطور آن کار را به سرانجام برسانید.

۴. اولویت بندی کنید.

از آنجایی که هیچوقت زمان کافی برای انجام کارهایی که باید انجام داده شوند وجود ندارد، باید به طور مداوم اولویت های خود را تعیین کنید. شاید بهترین سوالی که می‌توانید بپرسید این باشد، در حال حاضر با ارزش ترین استفاده من از زمان چیست؟

۵. روی یک کار تمرکز کنید.

روزتان را با انجام کارهای مهم خود شروع کنید. موضوع اصلی این است که بتوانید افکار منفی را از ذهن خود بیرون کرده و کارهای کوچک و غیرضروری را از زندگی خود حذف کنید. از این گذشته، کارهای کوچک ساده تر هستند و اغلب سرگرم کننده تر از کارهای بزرگی هستند که نشان دهنده با ارزش ترین استفاده شما از زمانتان هستند. با این وجود، نظم شما در سازماندهی کار و تمرکز روی کارهایی که بالاترین ارزش را دارند، نقطه شروعی برای کنترل زمان و کاهش سطح استرس شما است.

حقیقت این است که شما می‌توانید مدیریت زمان را یاد بگیرید و آن را در کارهای روزمره خود استفاده کنید. با این حال، هرگز آنچه را که باید برای انجام کارهایتان به کارآمدترین روش و استفاده بیشتر از پتانسیل خود بدانید یاد نمی‌گیرید. کلید موفقیت در این راه این است که به یادگیری و سازگاری ادامه دهید تا برای خود متخصص شوید.

منبع

چه امتیازی برای این مقاله میدهید؟

خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی
در انتظار ثبت رای

/@Pemi.razmi
علیرضا داداشی
دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاه و پرسش

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

علیرضا داداشی

دانشجوی مهندسی پزشکی