تمام آنچه که باید در مورد Git ( گیت ) و Github ( گیت هاب ) بدانید
ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 9 دقیقه

تمام آنچه که باید در مورد Git ( گیت ) و Github ( گیت هاب ) بدانید

ما غالبا در مورد نرم‌افزارهای متن باز که می‌تواند به تحقق نیازهای ما کمک کند اطلاعاتی نداریم. گیت یکی از این ابزارها است که به ما کمک می‌کند تا بر این مشکل غلبه کنیم. اما بسیاری از مردم نمی‌دانند که Git در واقع چیست، چگونه کار می‌کند و چگونه می‌توان از آن برای توسعه پروژه خود استفاده کرد. بنابراین اگر به دنبال اطلاعات کامل در مورد اطلاعات ضروری گیت و گیت هاب ( github ) هستید، این مقاله بهترین منبع همراه با تمام اطلاعات مرتب شده برای کمک به شما در دانستن همه چیز درباره گیت مانند نحوه شکل‌گیری، تکامل، توابع و مجموعه موارد دیگر آن است.

Git چیست؟

گیت از توسعه هسته لینوکس سرچشمه می‌گیرد و توسط Linus Torvalds در سال 2005 تاسیس شد و بیشتر برای کدهای کامپیوتری استفاده می‌شود. git در واقع نوعی سیستم کنترل رایگان و متن باز است که توانایی مدیریت پروژه‌های کوچک و بزرگ را دارد و با سرعت، دقت و کارایی بالا همراه است. اُپن سورس (متن باز) به برنامه‌ای گفته می‌شود که برای اصلاح توسط سایر توسعه دهندگان به راحتی در دسترس باشد. این نوع برنامه‌ها به صورت رایگان در دسترس هستند و به راحتی می‌توان با ویژگی‌های مختلف آنها مانند انشعاب محلی، ادغام، محیط‌های عملیاتی مناسب و گردش کار موثر آشنا شد. گیت در ابتدا به عنوان یک موتور سیستم کنترل سطح پایین طراحی شده است. هسته اصلی آن در ابتدا به زبان C نوشته شده بود اما بعدا توسط زبان‌های دیگر مانند جاوا، روبی و ... نیز دوباره پیاده‌سازی شد.

ویژگی‌های گیت

گیت با استفاده از فایل‌های شاخص که باعث جمع و جورتر شدن آن می‌شود، به رفع مشکل فضای ذخیره سازی نیز کمک می‌کند. اگرچه این سیستم در بین محیطهای توسعه یکپارچه محبوب بوده است، افزودن و حفظ آن حتی از VCS چالش برانگیزتر است. git از گردش کار توزیع شده پشتیبانی کرده و به همگرایی یا واگرایی در کل کار کمک می‌کند. جعبه ابزار آن دارای چندین خط فرمان و ابزار رابط کاربری در چندین سیستم‌عامل از جمله ویندوز است که دسترسی دقیق به بسیاری از برنامه نویسان را ارائه می‌دهد، هرچند که توسعه دهندگان برنامه در این زمینه با مشکلاتی روبرو شده‌اند.

قبلا دستورات git به عنوان اسکریپت‌های پوسته‌ای اجرا می‌شدند و به راحتی برای ویندوز قابل حمل نبودند. اما امروز یک پروژه جدید به ویژه برای ویندوز وجود دارد که اطمینان حاصل می‌کند می‌تواند به موقع و بدون تاخیر به ویندوز منتقل شود.

GitHub چیست؟

گیت هاب اساسا یک پلتفرم توسعه است که از نحوه کار توسعه دهندگان الهام گرفته است. این سیستم تیم‌ها را گرد هم می‌آورد تا مشکلاتشان را برطرف کنند، ایده هایشان را ارائه دهند و در کل از یکدیگر چیزهایی بیاموزند. این نوع همکاری دارای ویژگی‌هایی است که آن را عالی می‌کند. github همچنین به پیشرفت نرم‌افزاری که ساخته‌اید هم کمک زیادی می‌کند. به علاوه مدیریت پروژه توسط اعضای تیم انجام می‌شود، بنابراین آن را به بزرگترین جامعه توسعه دهندگان نرم‌افزار و پروژه‌های آنها تبدیل می‌کند.

چرا به Github نیاز داریم؟

با این که گیت یک ابزار خط فرمان است، گیت هاب یک مخزن است که یک رابط گرافیکی مبتنی بر وب را فراهم می‌کند. پیشینیان گیت مانند CVS و Subversion فقط یک مخزن مرکزی داشتند، به این معنی که هر زمان که توسعه دهنده‌ای هر تغییری ایجاد می‌کرد، مستقیما در مخزن اصلی اعمال می‌شد. اما با الگوی توزیعی در git ، نیازی نیست که هر بار که می‌خواهید تغییری در نسخه محلی خود ایجاد کنید، از طریق سرور محلی اعلام حضور کنید.

گیت هاب چگونه کار می‌کند؟

گیت هاب یکی از این مخازن است که دارای ویژگی‌های بسیاری می‌باشد. این نه تنها کنترل را فراهم می‌کند بلکه چندین ویژگی دیگر از جمله ابزارهای اساسی مدیریت وظیفه برای هر پروژه را نیز دارد. سه ویژگی اساسی که گیت را بسیار قدرتمند می‌کند شامل fork، pull request و merge است.

  • Fork همچنین به عنوان branch نیز شناخته می‌شود و یک مخزن ساده است که از حساب یک عضو به دیگری کپی شده است.

اگر توسعه دهنده بخواهد تغییرات را به اشتراک بگذارد، یک pull request (درخواست جابجایی) به مخزن اصلی ارسال می‌کند.

  • در گیت هاب pull request که قبلا باید به صورت محلی با ایجاد پچ و سپس ارسال ایمیل همان مورد به نگهدارنده پروژه انجام می‌شد، اکنون به راحتی صورت می‌گیرد. زیرا نگهدارنده پروژه اکنون می‌تواند پروفایل شما و تغییراتی را که ایجاد کرده‌اید را مشاهده کند.
  • حتی وقتی کسی رابط github را ندارد، مشارکت‌های وی نیز توسط گیت هاب آسان‌تر می‌شود.
  • ابزارهای کنترل نسخه آن چنان قدرتمند است که حتی افراد غیر برنامه نویس نیز از گیت هاب برای کار در پروژه‌های چندرسانه‌ای استفاده می‌کنند. حتی مخازن خصوصی نیز می‌توانند از مزایای ویژگی‌های همکاری آن بهره‌مند شوند و به همین دلیل این پلتفرم از محبوبیت بالایی برخوردار است و درآمد زیادی در بازار کسب می‌کند.

درباره .GitHub Inc

گیت هاب یک شرکت خصوصی است که در ماه فوریه سال 2008 توسط تام پرستون ورنر، کریس وانستراث و پی جی هیت با استفاده از Ruby on Rails و Erlang تاسیس شد. دفتر مرکزی آن در سانفرانسیسکو - ایالات متحده است. آنها طرح‌هایی را برای مخازن خصوصی و همچنین حساب‌های رایگان ارائه می‌دهند. نماد گیت هاب یک هشت پا است که دارای 5 بازوی هشت پا مانند است. سایت‌های پروژه آن در گیت توابع شبکه‌های اجتماعی مانند فیدها، دنبال کنندگان و موارد دیگر را فراهم می‌کنند. مایکروسافت یکی از کاربران برجسته github برای میزبانی نرم‌افزارهای متن باز و ابزارهای توسعه بوده است.

سایر مشارکت‌های گیت هاب

گیت هاب دارای واحدهای آموزشی جداگانه برای ارائه آموزش رایگان به همه مدارس است. این پلتفرم به معلمان، دانش آموزان و مدارس کمک می‌کند تا به ابزاری که برای توسعه نرم‌افزار در آینده نیاز دارند دسترسی پیدا کنند. دانش آموزان هم می‌توانند به چنین ابزارهایی به صورت رایگان دسترسی داشته باشند، و همچنین از همان زمان آموزش می‌توانند در صنعت فنی در آینده بدرخشند. حتی معلمان می‌توانند ابزارهای دنیای واقعی را به کودکان بیاموزند و در مورد اهمیت آموزش git توضیحاتی را منتشر کنند. آنها حتی باHackhands ،Namecheap ، Send Grid و ... همکاری کرده‌اند تا برنامه نویسی خود را راه اندازی کنند. گیت هاب همچنین برخی از نرم‌افزارها را در اختیار شما قرار می‌دهد که ادغام سرویس را برای کمک به افزودن ویژگی‌های اضافی فراهم می‌کند. مانند roll bar که به شما امکان می‌دهد ابزار عیب یابی در زمان واقعی را ارائه دهید. این با انواع مختلف زبان کد سازگار است: Code beat که به تجزیه و تحلیل کد خودکار برای وب و همچنین تلفن همراه کمک می‌کند، و GitLocalize با همگام سازی خودکار مخزن در جهت ترجمه مطالب به پروژه‌ها کمک می‌کند.

پروژه GitHub چه کاربردی دارد؟

هیئت مدیره پروژه گیت هاب به ما کمک می‌کند تا پروژه‌های خود را اولویت بندی کنیم. اینها از مسائل و درخواست‌های pull ساخته می‌شوند و به عنوان کارت‌هایی در ستون‌ها دسته بندی شده که ما می‌توانیم انتخاب کنیم. این کارت‌ها شامل متادیتاهایی مانند وضعیت، برچسب‌ها، افرادی که پروژه را افتتاح کرده‌اند و ... هستند. حتی یادداشت‌ها را می‌توان به عنوان یادآوری وظایف یا برای لینک دادن به پروژه دیگر در آن ایجاد کرد.

ملزومات Git & Github

کار با گیت واقعا طاقت فرسا است. ایجاد مخازن در وب سایت گیت هاب و سپس همگام سازی آنها با یک پروژه خاص که روی دستگاه محلی اجرا می‌شود، باعث می‌شود که تعامل با آن آسان باشد.

  • با مراجعه به پروفایل افراد و سازمان‌های دیگر می‌توان اطلاعات بیشتری در مورد مخازن کسب کرد.
  • سه دستور اساسی وجود دارد که می‌تواند از مخزن محلی به مخزن از راه دور تبدیل شود.
  • سه دستور ضروری دیگر گیت وجود دارد که وضعیت فعلی پروژه شما را فراهم می‌کند. اینها چیزی را تغییر نمی‌دهند و تنها اطلاعات مناسب را ارائه می‌دهند که شامل وضعیتGIT ، GIT diff وGIT log است.
  • انشعاب‌های گیت برای چندین کاربر استفاده می‌شود. این موارد معمولا هنگام کار با تیمی از توسعه دهندگان مورد استفاده قرار می‌گیرند. branch کمک می‌کند تا دسترسی مناسب به افراد برای کار مستقل فراهم شود.
  • از رابط گیت هاب می‌توان قبل از فرآیند ادغام برای باز کردن درخواست pull استفاده کرد. این درخواست‌ها به اشتراک گذاری اطلاعات بین همکاران کمک کرده و همچنین بررسی‌ها را آسان می‌کند.
  • این ملزومات گیت هاب و گیت همه چیزهایی است که باید بدانید. برخی از دستورات اساسی گیت عبارتند از git init ،git clone ،git add ،git commit ،git push ، git pull –rebase ، git fetch، git status، git log (git lg) و git diff.

اطلاعات فوق اکنون می‌تواند به شما کمک کرد تا مشکلات مختلف را برطرف کنید و حتی بدون داشتن حساب کاربری یا غیر برنامه نویس نیز می‌توانید از این ویژگی بهره بگیرید.

منبع

چه امتیازی برای این مقاله میدهید؟

خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی
4.6 از 5 رای

3 سال پیش
/@heshmati74
عرفان حشمتی
Full-Stack Web Developer

کارشناس معماری سیستم های کامپیوتری، طراح و توسعه دهنده وب سایت

دیدگاه و پرسش

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید ورود یا ثبت‌نام

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

عرفان حشمتی

Full-Stack Web Developer

مقالات برگزیده

مقالات برگزیده را از این قسمت میتوانید ببینید

مشاهده همه مقالات