برترین فریمورک‌های PHP برای توسعه اپلیکیشن در سال 2023
ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 8 دقیقه

برترین فریمورک‌های PHP برای توسعه اپلیکیشن در سال 2023

دینامیک و پویایی زبان برنامه نویسی PHP باعث شده تا این زبان در بین زبان‌های دیگر برنامه نویسی از ویژگی‌های خاصی برخوردار باشد. همین ویژگی‌ها سبب شده تا PHP در مدت زمانی که حضور داشته به عنوان سکو اصلی دنیای وب شناخته شده و در بیشتر وبسایت‌های دنیا نقش ایفا بکند.

در حال حاضر شرکت‌ها و وبسایت‌های بسیار زیادی از PHP استفاده کرده و به همین دلیل نیز می‌توان مفید و کاربردی بودن PHP در دنیای بک-اند را متوجه شد. وبسایت راکت یکی دیگر از وبسایت‌هایی‌ست که توسط PHP ایجاد شده و از قدرت این زبان و همچنین فریمورک‌های آن بهره می‌گیرد.

یادگیری این زبان برنامه نویسی به شما قدرت استفاده از گستره بزرگی از فریمورک‌ها را می‌دهد، همچنین شما این قابلیت را پیدا می‌کنید تا به صورت حرفه‌ای از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس استفاده کنید.

در این مقاله قصد داریم شما را با بروزترین و پر استفاده‌ترین فریمورک‌های PHP آشنا کنیم که می‌توانید در سال جدید میلادی «۲۰۲۳» از آن‌ها استفاده کنید.

چرا از فریمورک ها استفاده کنیم؟

هدف از بوجود آمدن فریمورک‌ها در مرحله اول بسیار آسان است: تکرار نکردن پروسه توسعه اپلیکیشن به صورت سُنتی! منظور از این موضوع این است که همواره یکسری کارهای مشترک برای توسعه یک اپلیکیشن وجود دارد که تمام برنامه‌نویس‌ها با آن‌ها درگیر هستند، فریمورک سعی می‌کند تا شما این کارهای تکراری را انجام نداده و بجای آنکه از مرحله صفر شروع به توسعه یک اپلیکیشن بکنید، کمی جلوتر حرکت کنید.

این هدف اصلی و اولیه وجود فریمورک‌هاست اما در واقع دلایل بسیار زیاد دیگری برای این موضوع وجود دارد. برای مثال:

 • تولید اپلیکیشن با کیفیت استاندارد
 • اجتناب کردن از مشکلات و مسائل کلی مربوط به امنیت
 • توسعه سریع‌تر اپلیکیشن و ارائه تسک‌ها در بازه زمانی کوتاه‌تر
 • داشتن یک چهارچوب مناسب برای تعریف کردن اپلیکیشن‌های مختلف با سازگارپذیری بالا
 • درک پذیری مشترک از کدها توسط برنامه نویس‌های مختلف
 • و... .

همانطور که مشاهده می‌کنید استفاده کردن از یک فریمورک ضروری بوده و فواید بسیار زیادی می‌تواند برای شما داشته باشد.

با درک این موضوع شما می‌توانید وارد پروسه انتخاب یک فریمورک بروید. اما این موضوع را به خاطر داشته باشید که قبل از یادگیری و استفاده از هر فریمورک شما باید روی زبان برنامه نویسی مادر مربوط به آن فریمورک تخصص و تسلط داشته باشید.

 

همانطور که گفته شد در این مقاله در ارتباط با فریمورک‌های PHP صحبت می‌شود بنابراین بسیار مهم است که شما روی این زبان برنامه نویسی تسلط داشته و با تمام ویژگی‌های آن آشنایی داشته باشید. برای این موضوع نیز می‌توانید از دوره‌های آموزشی PHP وبسایت آموزشی راکت استفاده کنید. در این صورت می‌توانید مطمئن شوید که به خوبی با PHP آشنایی داشته و می‌توانید وارد پروسه توسعه اپلیکیشن با استفاده از فریمورک‌های آن شوید.

بیایید لیست فریمورک‌های محبوب PHP در سال ۲۰۲۳ را با پر استفاده‌ترین فریمورک PHP شروع کنیم، لاراول!

لاراول

لاراول محبوب‌ترین و پر استفاده‌ترین فریمورک زبان برنامه نویسی PHP به حساب می‌آید که به صورت رایگان و متن باز عرضه شده است. اما دلیل اصلی محبوبیت بالای لاراول در این است که به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا اپلیکیشن‌های پیچیده و بزرگ را به صورت امن و در زمان کمی ایجاد کنند. این موضوع دقیقا آرزوی هر توسعه دهنده‌ای است.

لاراول با ساده‌سازی کارهایی مانند روتینگ (آدرس سازی)، کشینگ، سشن‌ها، احراز هویت و... به شما این امکان را می‌دهد تا فرایند توسعه را سریع انجام دهید. همچنین با داشتن یک موتور قالب یا Template Engine این امکان را پیدا خواهید کرد تا در قالب‌های HTML از توانایی‌های یک زبان برنامه نویسی استفاده کنید.

یکی از موضوعاتی که ما در وبسایت آموزشی راکت همواره دنبال کرده‌ایم و دوره‌های مختلفی را برای آن ضبط کرده‌ایم فریمورک لاراول است، بنابراین اگر قصد یادگیری این فریمورک را دارید به شما پیشنهاد می‌کنم وارد مسیر یادگیری فریمورک لاراول از صفر تا صد با راکت شوید.

دلایل کلی برای انتخاب لاراول

 • لاراول یک فریمورک برای توسعه اپلیکیشن‌های مبتنی بر وب است که به شما این امکان را می‌دهد تا اپلیکیشن‌های بزرگ و پیچیده را به صورت آسان‌تر پیاده‌سازی کنید.
 • استفاده از معماری MVC
 • کامل بودن (با استفاده از لاراول می‌توانید تمام بخش‌های یک اپلیکیشن بک-اند را توسعه دهید)
 • وجود ابزارها و توابع مختلفی برای برقراری امنیت، احراز هویت، اعتبار سنجی، روتینگ و... .
 • رایگان و متن باز بودن

CodeIgniter

CodeIgniter یکی دیگر از فریمورک‌های PHP است که از محبوبیت نسبتا خوبی برخوردار است. یکی از دلایل پر استفاده بودن این فریمورک کوچک بودن حجم آن است چرا که در نهایت اندازه این فریمورک به ۲ مگابایت می‌رسد.

در CodeIgniter ماژول‌های از پیش آماده بسیار زیادی وجود دارد که در نهایت باعث می‌شود تا شما بتوانید سریع‌تر بخش‌های مختلف اپلیکیشن‌تان را پیاده سازی کنید.

از دلایلی که باعث می‌شود از این فریمورک استفاده کنید می‌توان به سبک بودن و آسان بودن فرایند نصب وپیکربندی آن اشاره کرد. همچنین این فریمورک نیز از ساختار MVC پشتیبانی می‌کند.

Symfony

Symfony یکی از قدیمی‌ترین فریمورک‌های پی اچ پی است که هنوز هم توسعه داده می‌شود. این فریمورک برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ معرفی شد و در حال حاضر قدیمی‌ترین فریمورک پی اچ پی حساب می‌شود که هنوز زنده بوده و بروزرسانی می‌شود.

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث می‌شود به سراغ Symfony برویم این است که در این فریمورک به صورت شدیدی از استانداردهای پی اچ پی و دنیای وب به صورت کلی پیروی می‌شود. همچنین این موضوع را نیز در نظر بگیرید که سیمفونی از MVC پشتیبانی می‌کند.

خود فریمورک لاراول در ابتدا مبتنی بر سیمفونی بود و از قابلیت‌های آن استفاده می‌کرد.

CakePHP

CakePHP یک فریمورک ساده و کوچک‌تر نسبتا به موارد قبلی‌ست که به سادگی می‌توان اپلیکیشن‌های کوچک و متوسط را به آسانی با آن ایجاد کرد. از این فریمورک پی اچ پی به عنوان آسان‌ترین فریمورک پی اچ پی برای یادگیری نام می‌برند.

از دلایلی که باعث می‌شود از این فریمورک استفاده کنید می‌توان به ساده بودن و راحتی در نصب آن اشاره کرد. از طرفی از آنجایی که ویژگی‌های امنیتی بالایی در خود دارد، اپلیکیشن‌هایی که نیاز به امنیت بالایی دارند می‌توانند از این فریمورک نیز استفاده کنند.

Slim

Slim یک میکروفریمورک زبان برنامه نویسی پی اچ پی است که به شما کمک می‌کند تا وب اپلیکیشن و APIهایی با پرفورمنس بالا را ایجاد کنند. هدف استفاده کردن از یک میکروفریمورک این است که شما بتوانید بدون بهره بردن از ابزارهای پیچیده، در ساده‌ترین و البته سبک‌ترین حالت ممکن اپلیکیشنی که می‌خواهید را ایجاد کنید.

البته همواره ویژگی اصلی میکروفریمورک‌ها این است که می‌توانند به سادگی با ابزارهای دیگر ادغام شده و در کنار این ابزارها نیز به خوبی اجرا شوند.

در میکرو فریمورک سلیم شما تمام نیازمندی‌های اولیه ساخت یک اپلیکیشن را در اختیار خواهید داشت، از جمله این ابزارها می‌توان به سیستم روتینگ، کشینگ، مدیریت سشن و کوکی و... اشاره کرد.

فریمورک‌های دیگر

پی‌اچ‌پی جزو زبان‌های برنامه نویسی است که دارای فریمورک‌های بسیار زیادی بوده و اغلب این موارد نیز از کیفیت و چهارچوب ساختاری بسیار مناسبی برخوردار هستند. در این مقاله ما تنها در رابطه با ۵ مورد از آن‌ها صحبت کردیم اما ذکر نام چند مورد دیگر از این فریمورک‌ها خالی از لطف نیست.

در پایان

انتخاب فریمورک یکی از مهمترین نکات در ارتباط با توسعه یک اپلیکیشن است که باید به درستی در رابطه با آن تصمیم گیری شود. در این مقاله سعی کردیم تا بهترین این موارد در زبان برنامه نویسی PHP را به شما معرفی کنیم. اگر فریمورکی وجود دارد که در این لیست نبوده و شما در ارتباط با آن تجربه‌ای واقعی دارید و از آن لذت برده‌اید خوشحال می‌شویم تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

چه امتیازی برای این مقاله میدهید؟

خیلی بد
بد
متوسط
خوب
عالی
4.8 از 5 رای

/@arastoo
ارسطو عباسی
کارشناس تولید و بهینه‌سازی محتوا

کپی رایتر، یوایکس رایتر، متخصص سئو محتوا و… عناوینی هستن که می‌تونم حرفه‌ام رو باهاشون خلاصه کنم اما جدای از این موارد، کتاب نوشتم، پادکست ضبط کردم، مارکتینگ محتوا انجام دادم و خلاصه تجربیات تا بخوایید در زمینه کلمات کسب کردم.

دیدگاه و پرسش

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید ورود یا ثبت‌نام

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

در حال دریافت نظرات از سرور، لطفا منتظر بمانید

ارسطو عباسی

کارشناس تولید و بهینه‌سازی محتوا

مقالات برگزیده

مقالات برگزیده را از این قسمت میتوانید ببینید

زمان مطالعه: 6 دقیقه
مشاهده همه مقالات